Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nebojša Mraović iz Brčkog priznao da je u dvorištu sakrio kosti ubijenog Bošnjaka

Post by Lavlje_srce » 27 Sep 2023, 23:40

brckobanovici wrote: 27 Sep 2023, 20:30 Zena ga prijavila. Brcaci sute ko *icke, kazu dobar je on covjek.
Ko je ta zena? Spomenik joj treba dici za zivota.

User avatar
Brcak
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 186
Joined: 03 Oct 2014, 04:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times
Status: Offline

Re: Nebojša Mraović iz Brčkog priznao da je u dvorištu sakrio kosti ubijenog Bošnjaka

Post by Brcak » 29 Sep 2023, 20:04

Lavlje_srce wrote: 27 Sep 2023, 23:40
brckobanovici wrote: 27 Sep 2023, 20:30 Zena ga prijavila. Brcaci sute ko *icke, kazu dobar je on covjek.
Ko je ta zena? Spomenik joj treba dici za zivota.
Monstrum zena ko i on. Znala je od prvog dana sta se nalazi ispod fontane.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nebojša Mraović iz Brčkog priznao da je u dvorištu sakrio kosti ubijenog Bošnjaka

Post by Lavlje_srce » 29 Sep 2023, 20:18

brckobanovici wrote: 29 Sep 2023, 20:04
Lavlje_srce wrote: 27 Sep 2023, 23:40Ko je ta zena? Spomenik joj treba dici za zivota.
Monstrum zena ko i on. Znala je od prvog dana sta se nalazi ispod fontane.
Njegova zena ga prijavila? Kad si napisao 'zena' kontala sam da mislis na 'zensko ga prijavilo'.

User avatar
Brcak
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 186
Joined: 03 Oct 2014, 04:27
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times
Status: Offline

Re: Nebojša Mraović iz Brčkog priznao da je u dvorištu sakrio kosti ubijenog Bošnjaka

Post by Brcak » 29 Sep 2023, 20:40

It's ok dear.
Ma rodjena mu bivsa zena.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96777
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34725 times
Been thanked: 21315 times
Contact:
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by Rum » 01 Jan 2024, 18:14

Čedomir Petrović, sin legendarnog Čkalje: Odričem se onih koji su učinili genocid!

Image

Čedomir Petrović, beogradski glumac i sin velikog Miodraga Petrovića Čkalje, od kojeg je naslijedio veliku dušu, svojim tekstovima i izjavama o Srebrenici u više navrata do sada je skrenuo pažnju na onaj dio Srbije koji itekako razumije boli kroz koji je prošla i prolazi Bosna i Hercegovina.

On svojim stavovima na pozitivan način izaziva pažnju javnosti regiona i podsjeća nas na pitanja važna za budućnost ovog dijela svijeta.

Od prvog trenutka, osuđujem i odričem se onih koji su učinili genocid nad nedužnim muslimanskim (bošnjačkim) narodom. Onih koji su otvorili bezgraničnu ranu i probudili ili rodili mržnju prema srpskom narodu. Onih koji bi i danas da žive od ratova, pljačke, mržnje i krvi", kazao je Petrović za portal Radiosarajevo.ba.

On smatra važnim stvarati mostove razumijevanja i pomirenja, ma koliko izazova to sa sobom nosilo.

"Koliko će i da li će ikada sve ove strahote proći i da li će oni Srbi, koji nisu krivi, moći jednoga dana da pruže ruku i da im ruka bude prihvaćena od muslimanskog (bošnjačkog) naroda? Vjerujem da će doći to vrijeme. Ali da prije svega, moraju iskreno, jasno i glasno, da ih cijeli svijet čuje, priznati sve zločine pojedinih pripadnika srpskog naroda nad onima s kojima smo nekada živjeli zajedno u jednoj zemlji.

Moraju priznati da je izvršen genocid u Srebrenici. To prvo mora da učini vlast Srbije", rekao je Petrović.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

KatoBosanski
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 391
Joined: 27 Jul 2022, 23:30
Has thanked: 402 times
Been thanked: 94 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by KatoBosanski » 03 Jan 2024, 12:14

Potpuno irelevenatno je priznaju li komsije (pa i susjedi) svoje genocidne namjere nad Bosnjacima. Potonji se moraju odreci tog kompleksa kojih ih tjera da se svide/mire sa drugima. Da ne bude zabune, ne zagovaram animozitet i svadju, ali primarni cilj treba biti samoodrzivost i sposobnost obrane u slucaju hipotetskog konflikta, cak i da imamo tu srecu da zivimo stoljecima u nekakvoj blagodati i medjusobnom prijateljstvu.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 06 Feb 2024, 17:31

Suljagić odbio primiti ambasadoricu Švedske nakon što nije htjela otkazati posjetu Grujičiću


Image



Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić odbio je danas ugostiti ambasadoricu Švedske Helenu Lagerlöf nakon što ona nije željela otkazati posjetu načelniku Srebrenice Mladenu Grujičiću koju je planirala za isti dan.

Suljagić nam je objasnio da je ambasadorica Švedske krila od njih detalje posjete, ali da su on i saradnici jučer saznali kako namjerava poslije Memorijalnog centra posjetiti Grujičića.

"Kad sam to saznao, jučer u 14 sati sam nazvao Ambasadu Švedske. Obavio sam razgovor sa zamjenicom šefa misije. Kazao sam joj vrlo otvoreno da ne mogu doći kod nas ako će ići njemu. Čak joj nisam rekao da ne mogu ići njemu nikako, ako im može stati pod obraz. Ali, ne mogu isti dan biti u Memorijalnom centru i kod njega jer nekoga od nas onda moraju lagati. Ona mi je rekla da će nam odgovoriti do kraja dana", priča nam Suljagić.

Pojašnjava da mu je rečeno kako će odgovor o eventualnoj promjeni protokola dobiti do kraja dana, ali to se nije desilo.

"Ja sam jutros došao na posao i zamolio da se nazove Ambasada Švedske. Dobili smo jednu od službenica Ambasade i pitam je otvoreno da mi kažu šta je plan jer ja neću da saučestvujem u normalizaciji ponašanja Mladena Grujičića i njegovoj politici. Ona meni kaže da je ambasadorica odlučila da ne mijenja protokol. Onda sam joj ja rekao da produži direktno kod Grujičića jer joj ovdje neće biti bujruma", kazao je Suljagić i dodao da se na tome završilo.

Ipak, svega pola sata kasnije, kako priča Suljagić, ambasadorica Švedske i njena pratnja parkiraju se ispred glavnog ulaza u Memorijalni centar.

"Došli su do moje kancelarije. Došla je zamjenica šefa misije. Prvo sam svoju zamjenicu zamolio da se pozabavi time, onda kad ni to nije pomoglo ja sam izašao i rekao da ne mogu doći kod nas, ponovio sam ono što sam prethodno rekao. Nadam se da su shvatili, odnosno shvatili su i okrenuli su se natrag. Gdje su otišli poslije toga ne znam", kazao je Suljagić.

Kako nam je rekao, razgovor ispred njegovog ureda bio je "strastven, ali vrlo uljudan".

"Dva puta sam im rekao da to ne rade. Memorijalni centar Srebrenica nije mjesto koje je usput kad kreneš kod načelnika. Ako dođeš ovdje, posveti nam taj jedan dan. Ovo je kombinacija ljenosti i kolonijalne arogancije. Ona se usudila doći meni na vrata nakon što sam ja dva puta rekao da nisam zainteresovan. To je horor. Oni se ponašaju kao da je ovo Namibija i početak 20. stoljeća", poručio je Suljagić.
online

User avatar
Veca
Uvijek slobodna!
Uvijek slobodna!
Posts: 26758
Joined: 08 Dec 2012, 19:16
Location: Sikirevci! ---- Dijasporo, od pomoći su potrebna samo finansijska sredstva!
Has thanked: 14951 times
Been thanked: 3993 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Veca » 06 Feb 2024, 22:57

ako ti vec kazem da nejmas bujruma, postuj to! Emire :ok treba im pokazati zube!
Zena koja ima kcer, sjedi na stolici-zena koja ima sinove naslanja se na zid.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 06 Apr 2024, 16:35

online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Duminjo » 13 Apr 2024, 12:39

Francuska se pridružila kao kosponzor Rezoluciji o genocidu u Srebrenici koja treba biti izglasana u Generalnoj skupštini UN-a.


User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Duminjo » 13 Apr 2024, 12:41

Sjedinjene Američke Države pridružile su se listi sponzora Nacrta rezolucije o genocidu u Srebrenici, koja će se 2. maja naći na dnevnom redu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Image

"Rezolucija Predstavničkog doma Kongresa donesena 2020. godine pod naslovom "Osuđivanje genocida i drugih zločina protiv bošnjačke zajednice koje su počinile snage bosanskih Srba u Srebrenici u Bosni i Hercegovini u julu 1995. godine" usvojena je uz podršku Republikanaca i Demokrata, još jednom je potvrdila zvaničnu politiku SAD-a po ovom pitanju. Danas sa uspjehom sarađujemo na projektima sjećanja koje realiziramo sa Vladom Sjedinjenih Američkih Država, čime nastavljamo partnerstvo i saradnju dvije države", dodaju iz Memorijalnog centra.

Na društvenim mrežama Memorijalnog centra u posljednjih nekoliko dana je ova institucija potvrdila i izrazila zahvalnost na podršci Rezoluciji Ruandi, Njemačkoj, Novom Zelandu, Čileu, Francuskoj, Lihtenštajnu i Sloveniji.



klix.ba

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 14 Apr 2024, 11:34

Kao što je od ranije poznato, rezoluciju o Srebrenici podržale su Sjedinjene Američke Države, Italija, Francuska, a pored njih na ovoj listi su i Njemačka, Albanija, Čile, Finska, Irska, Jordan, Lihtenštajn, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Ruanda, Slovenija i Turska.
online

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Duminjo » 14 Apr 2024, 13:00

Ovi Slovenci uvijek gdje treba biti.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37475
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24979 times
Been thanked: 4734 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by ElTriconi » 14 Apr 2024, 13:13

Duminjo wrote: 14 Apr 2024, 13:00 Ovi Slovenci uvijek gdje treba biti.
Ljudi mumini ocam 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5906
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by bosnjakinja » 14 Apr 2024, 16:14

Danke Amerika


Image

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Duminjo » 16 Apr 2024, 23:18

Rusija spremna podržati rezoluciju o genocidu u Srebrenici uz jedan uslov?!

Sudeći prema posljednjim informacijama iz New Yorka, Rusija je spremna podržati najavljenu rezoluciju o Srebrenici, ali uz jedan uslov.

“Rusija pokušava uvesti neke promjene u nacrt rezolucije (o Srebrenici). Žele povezati stradanja u Gazi, tražiti da se proglasi i da je u Gazi počinjen genocid i da se stavi kao amandman u nacrt rezolucije o Srebrenici. O tome se odlučuje na proceduralnom glasanju o predloženom amandmanu”, objavio je večeras na svom profilu Ivica Puljić, dopisnik Al Jazeere iz Washingtona.

Pitanje je za koje je sve zemlje ruski uslov prihvatljiv. Mnogi u ovom potezu Rusije prije svega vide pokušaj da se insistiranjem na amandmanu vezanim za Gazu sruši sama rezolucija o Srebrenici.


Fokus.ba

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 861
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 182 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Superhik » 17 Apr 2024, 10:12

Duminjo wrote: 16 Apr 2024, 23:18 Rusija spremna podržati rezoluciju o genocidu u Srebrenici uz jedan uslov?!

Sudeći prema posljednjim informacijama iz New Yorka, Rusija je spremna podržati najavljenu rezoluciju o Srebrenici, ali uz jedan uslov.

“Rusija pokušava uvesti neke promjene u nacrt rezolucije (o Srebrenici). Žele povezati stradanja u Gazi, tražiti da se proglasi i da je u Gazi počinjen genocid i da se stavi kao amandman u nacrt rezolucije o Srebrenici. O tome se odlučuje na proceduralnom glasanju o predloženom amandmanu”, objavio je večeras na svom profilu Ivica Puljić, dopisnik Al Jazeere iz Washingtona.

Pitanje je za koje je sve zemlje ruski uslov prihvatljiv. Mnogi u ovom potezu Rusije prije svega vide pokušaj da se insistiranjem na amandmanu vezanim za Gazu sruši sama rezolucija o Srebrenici.


Fokus.ba
Jeben test za nas. Šta ako budemo u situaciji da ne podrzimo genocid u Gazi ako je to cijena usvajanja Rezolicije o genocidu u Srebrenici?

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14630 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by ironman » 17 Apr 2024, 10:22

A ljudi moji.
Vazda testovi neki.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120548
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 17 Apr 2024, 10:26

Veze s mozgom nema.
Da bi nešto bilo proglašeno genocidom, prethodno mora biti presuđeno.

Proces protiv Izraela je počeo, ali i protiv Njemačke, pa vidjet ćemo.
Nadam se da će biti presuđeno, jer će odbrana i priznanje Palestine biti lakši.

Ovo je rusko politikanstvo, cilj je istrolati ovu rezoluciju i pridobiti neke muslimanske i afričke zemlje, da glasaju protiv jer nema Gaze.
online

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Julia-Klara » 17 Apr 2024, 10:28

Zanimljivo je samo sto Rusija kao uslov nije stavila priznavanje samostalne RS :D
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests