Online zarada i porez na dohodak BiH

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
Tuzlakkk
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 05 Nov 2023, 16:54
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Tuzlakkk » 19 Nov 2023, 11:54

Pozdrav,
Slijedeći mjesec očekujem priliv u iznosu od 1000€ od zarade sa moje web stranice. Uplata će ići direktno na moj bankovni račun, posalo sam upit banci i dobio odgovor da neće biti nikakvih problema što se tiče upate jer ide sa banke na banku. Zanima me da li je neko imao sličnu situaciju i da li moram plaćati porez na dohodak i kakva je procedura tu. Inače ja sam iz Tuzle.

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37485
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4740 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by ElTriconi » 19 Nov 2023, 12:38

Ja da sam umjesto tebe ne bih placo, ode tries posto srbima 😂
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by CikCikCikPogodi » 26 Nov 2023, 20:13

Nista od toga nemoj cuvati, samo ulazi, kad bude dovoljno za drugih stvari imao za ekspanziju samo ulazi i iznajmljuj, pa polako do nekretnina ces doci. Ni marke poreza nemoj placati, samo sve ulazi i bit ces 100% cist jer se pare vrte.

User avatar
Vanilla
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 18024
Joined: 26 Dec 2018, 09:12
Location: Home Sweet Home
Mood:
Has thanked: 4103 times
Been thanked: 5653 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Vanilla » 26 Nov 2023, 20:23

Tuzlakkk wrote: 19 Nov 2023, 11:54 Pozdrav,
Slijedeći mjesec očekujem priliv u iznosu od 1000€ od zarade sa moje web stranice. Uplata će ići direktno na moj bankovni račun, posalo sam upit banci i dobio odgovor da neće biti nikakvih problema što se tiče upate jer ide sa banke na banku. Zanima me da li je neko imao sličnu situaciju i da li moram plaćati porez na dohodak i kakva je procedura tu. Inače ja sam iz Tuzle.
Mozes li malo pojasniti, jesi li za nekoga nesto radio pa ce ti taj neko, za tvoj rad, uplatiti 1000 €?
U turskom jeziku postoji jedna predivna riječ, sensizlik, koje nema ni u jednom drugom jeziku. Označava nedostajanje jedne konkretne osobe, odsutnost jednog čovjeka ili jedne žene. Stanje bez tebe. Ne samoća. Ne usamljenost. Nego jednostavno beztobost...

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by HAVANA » 26 Nov 2023, 20:28

CikCikCikPogodi wrote: 26 Nov 2023, 20:13 Nista od toga nemoj cuvati, samo ulazi, kad bude dovoljno za drugih stvari imao za ekspanziju samo ulazi i iznajmljuj, pa polako do nekretnina ces doci. Ni marke poreza nemoj placati, samo sve ulazi i bit ces 100% cist jer se pare vrte.
Kako to mislis?Da ima stalan mjesecni priliv sredstava toliki i veci?Pa nije niko lud.Kako ce opravdati priliv i izbjeci placanje? U kojoj to zemlji na planeti moze?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Handsome Bob
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 07 Mar 2023, 10:11
Has thanked: 12 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Handsome Bob » 07 Dec 2023, 11:22

U vezi ove teme..

https://www.klix.ba/biznis/privreda/kak ... /211022065

Ono što sam ja razumio jeste plati 10 odsto i miran si i većina frilensera ne plaća porez, ali ako ti stigne opomena da platiš, zadrži 10 odsto od prihoda za svaki slučaj, za slučaj da te uhvate bezbjednosne službe. :D

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Julia-Klara » 07 Dec 2023, 14:04

Ovdje (Ceska), koliko ja znam, freelance i samostalno poduzetnistvo ti je haman pa isti par opanaka - po zakonu ima dio na koji se ne placa porez (nekad je bilo oko 20 000 kruna), sve ostalo moras prijaviti i podnijeti godisnji izvjestaj (godisnji pregled/izvjestaj poreza na dohodak, podnosimo ga i mi regularno zaposleni). Zdravstveno uplacuju sami sebi i imaju lijecenje jednako kao i ostali prijavljeni(koji placaju regularno zdravstveno).

Zasto neko ko uplacuje zdravrsveno osiguranje nema pravo ni na kakvo lijecenje (kod nas), e to mi je nepoznanica.

Po tom je pametnije ne uplacivati zdravstvo, a biti na birou za zaposljavanje, ali mislimd ani to nije moguce :ovaj Imamo sigurno forumasica i forumasa koji se razumiju u tematiku :ovaj

Kako je ovo pokriveno? Kako samostalni poduzetnici? HAVANA, kako to ide?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by ironman » 07 Dec 2023, 14:33

Julia-Klara wrote: 07 Dec 2023, 14:04 Ovdje (Ceska), koliko ja znam, freelance i samostalno poduzetnistvo ti je haman pa isti par opanaka - po zakonu ima dio na koji se ne placa porez (nekad je bilo oko 20 000 kruna), sve ostalo moras prijaviti i podnijeti godisnji izvjestaj (godisnji pregled/izvjestaj poreza na dohodak, podnosimo ga i mi regularno zaposleni). Zdravstveno uplacuju sami sebi i imaju lijecenje jednako kao i ostali prijavljeni(koji placaju regularno zdravstveno).

Zasto neko ko uplacuje zdravrsveno osiguranje nema pravo ni na kakvo lijecenje (kod nas), e to mi je nepoznanica.

Po tom je pametnije ne uplacivati zdravstvo, a biti na birou za zaposljavanje, ali mislimd ani to nije moguce :ovaj Imamo sigurno forumasica i forumasa koji se razumiju u tematiku :ovaj

Kako je ovo pokriveno? Kako samostalni poduzetnici? HAVANA, kako to ide?
Ask Vanilla.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by CikCikCikPogodi » 13 Dec 2023, 15:40

HAVANA wrote: 26 Nov 2023, 20:28
CikCikCikPogodi wrote: 26 Nov 2023, 20:13 Nista od toga nemoj cuvati, samo ulazi, kad bude dovoljno za drugih stvari imao za ekspanziju samo ulazi i iznajmljuj, pa polako do nekretnina ces doci. Ni marke poreza nemoj placati, samo sve ulazi i bit ces 100% cist jer se pare vrte.
Kako to mislis?Da ima stalan mjesecni priliv sredstava toliki i veci?Pa nije niko lud.Kako ce opravdati priliv i izbjeci placanje? U kojoj to zemlji na planeti moze?
Zato sto ce platiti porez onaj kojem iznajmljujes stvari. Cista kalkulacija troskova. Tebi samo ostaje cisti profit.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Julia-Klara » 13 Dec 2023, 15:41

ironman wrote: 07 Dec 2023, 14:33
Julia-Klara wrote: 07 Dec 2023, 14:04 Ovdje (Ceska), koliko ja znam, freelance i samostalno poduzetnistvo ti je haman pa isti par opanaka - po zakonu ima dio na koji se ne placa porez (nekad je bilo oko 20 000 kruna), sve ostalo moras prijaviti i podnijeti godisnji izvjestaj (godisnji pregled/izvjestaj poreza na dohodak, podnosimo ga i mi regularno zaposleni). Zdravstveno uplacuju sami sebi i imaju lijecenje jednako kao i ostali prijavljeni(koji placaju regularno zdravstveno).

Zasto neko ko uplacuje zdravrsveno osiguranje nema pravo ni na kakvo lijecenje (kod nas), e to mi je nepoznanica.

Po tom je pametnije ne uplacivati zdravstvo, a biti na birou za zaposljavanje, ali mislimd ani to nije moguce :ovaj Imamo sigurno forumasica i forumasa koji se razumiju u tematiku :ovaj

Kako je ovo pokriveno? Kako samostalni poduzetnici? HAVANA, kako to ide?
Ask Vanilla.
Vaniiilaaaaa, reko mi iron da tebe pitam :heidi
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Masamune » 13 Dec 2023, 15:43

Imas na klixu odlicnu temu u vezi freelance i svega sto si nabrojala.

Al sace me neki sahraniti jer sam ti samo htio pomoci.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Julia-Klara » 13 Dec 2023, 15:45

Ma onako pitam, jer nema teorije da radim freelance jednom kad se vratim.
najvjerovatnije cu opet na radio :ovaj
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by HAVANA » 13 Dec 2023, 17:27

CikCikCikPogodi wrote: 13 Dec 2023, 15:40
HAVANA wrote: 26 Nov 2023, 20:28

Kako to mislis?Da ima stalan mjesecni priliv sredstava toliki i veci?Pa nije niko lud.Kako ce opravdati priliv i izbjeci placanje? U kojoj to zemlji na planeti moze?
Zato sto ce platiti porez onaj kojem iznajmljujes stvari. Cista kalkulacija troskova. Tebi samo ostaje cisti profit.
Nista te ja ne kontam o cemu pricas.Da dodje do kapitala za nekretninu i svo to vrijeme ne placa porez i kad kupi nekretninu da je iznajmi i nece platiti porez?Kako to? Kako ce ikako doci do toga da ima toliko novca na racunu a da ne plati porez,porijeklo novca itd Znas ti da sam ja krivicno odgovoran ako ne prijavim musteriju koja kupi kesom robu od recimo 30000 km?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Tuzlakkk
Na probnom
Na probnom
Posts: 2
Joined: 05 Nov 2023, 16:54
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Tuzlakkk » 16 Feb 2024, 19:23

Pozdrav svima, evo mene javljam se nakon dugo vremena sa tačnim informacijama za uplatu poreza u BiH (ja sam iz Tuzlanskog kantona).
Obrazac: https://www.pufbih.ba/v1/public/upload/ ... os_web.pdf

Računica izgleda ovako:
Od ukupnog mjesečnog priliva oduzimate 20 % (priznati troškovi koji vam se ne računaju u porez). Nakon što ste oduzeli 20 % dobijate osnovicu, osnovicu upisujete u polje 9 AMS - 1035 obrasca.
U polje deset se upisuje zdravstveno osiguranje koje se računa na način kolona 9. x 0,04.
U polje 11 se upisuje osnovica za porez koja se dobije oduzimanjem polja 9 od polja 10.
U polje 12 se upisuje iznos poreza, polje 11 x 0,1
U polje 14 se upisuje razlika poreza za uplatu ( ovdje se prepiše količina iz polja 12)

Ostala polja u AMS obrascu se popunjavaju sa vašim informacijama. Po zakonu prijava poreza se mora izvršiti 24h nakon uplate sredstava na vaš račun.

Naprave se 3 uplatnice:
-Uplata zdravstvenog osiguranja na osnovu kantona (89,8% od kolone 10) - vrsta prihoda 712116
-Uplata zdravstvenog osiguranja na osnovu Federacije (10,2% od kolone 10) - vrsta prihoda 712116
-Uplata poreza - vrsta prihoda 716116

Instrukcije za žiro račune: https://www.pufbih.ba/v1/stranica/15

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by Masamune » 16 Feb 2024, 19:32

Evo Havana ovo ti treba
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54102
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1937 times
Been thanked: 15346 times
Status: Offline

Re: Online zarada i porez na dohodak BiH

Post by HAVANA » 16 Feb 2024, 19:34

Evo procitah
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests