Djeca & tehnologija

Sve o muževima, svekrvama, punicama, djeci.

Moderator: spacebound

Post Reply
User avatar
gejsha
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9299
Joined: 09 Feb 2011, 17:10
Location: tamo daleko,daleko od bola..
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Djeca & tehnologija

Post by gejsha » 17 Aug 2013, 13:43

Svjesni smo činjenice da se danas djeca sve ranije upoznaju sa mobitelima, računarima..
Čak i prerano, sa samo par godina dijete već barata sa mobitelom, ne možeš mu ga oteti iz ruke.
Šta mislite kada je pravo vrijeme da dijete već pomalo počne koristiti mobitel ili računar? (ovdje ne mislim da dijete ima vlastiti mobitel, već da koristi tuđe..)
Da li je danas nemoguće djetetu to zabraniti i ne kupiti mu mobitel, kada ga svi drugi imaju?
Dajete li maloj djeci svoj mobitel da igraju igrice?
U kojoj mjeri vaše dijete koristi računar?
Nije sloboda sa neba pala, za nju je sestra dva brata dala..

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120553
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7010 times
Been thanked: 7966 times
Status: Online

Re: Djeca & tehnologija

Post by Krokodil Behko » 17 Aug 2013, 22:32

Priviknimo se na činjenicu da nam je draže kad svakog možemo kontaktirati u sekundi. Prema tome, vjerovatno postoje roditelji koji preko mobitela žele znati šta im se zbiva sa djetetom.
online

User avatar
Peggy Sue
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2785
Joined: 06 Dec 2012, 13:40
Location: na šarenom podguzu
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Peggy Sue » 20 Nov 2013, 17:39

Čudi me da ovako dobra tema nije zaživjela...

Mobitel ne bi trebao predstavljati veliki problem, jer je u današnje vrijeme skoro pa neophodan. Vrlo lako se moze prilagoditi uzrastu djeteta. Sto kasnije dati dozvolu za internet :no

Računari me brinu. I pristup internetu. Da li vi kontrolisete racunare vase djece? Gledate li njihove fb profile? Ne inbox i to, nego fotografije koje postavljaju. Jeste li na njihovom racunaru blokirali pristup nekim stranicama ili se vodite onom "ja mu/joj vjerujem"?!
Image

User avatar
Bonaqua
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3708
Joined: 10 Aug 2012, 07:47
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Bonaqua » 24 Nov 2013, 20:14

Peggy Sue wrote:Čudi me da ovako dobra tema nije zaživjela...

Mobitel ne bi trebao predstavljati veliki problem, jer je u današnje vrijeme skoro pa neophodan. Vrlo lako se moze prilagoditi uzrastu djeteta. Sto kasnije dati dozvolu za internet :no

Računari me brinu. I pristup internetu. Da li vi kontrolisete racunare vase djece? Gledate li njihove fb profile? Ne inbox i to, nego fotografije koje postavljaju. Jeste li na njihovom racunaru blokirali pristup nekim stranicama ili se vodite onom "ja mu/joj vjerujem"?!
Sinoc mi je pritisak toliko skocio da sam mislila da cu puci. Naime, moja djevojcica i njena prijateljica su nekoj drugoj djevojcici poslale sliku na fb koju je ova dozivjela kao uvredu. A slika je nidje veze, srnac neki u kupacim gacicama :D. I sad zove mene mama od te djevojcice da mi kaze kako oni cak i razmisljaju da pozovu policiju zbog te slike. Prvo nisam nista kontala jer mislim se da je ta djevojcica crnkinja mozda bi ta slika bila protumacena kao jedna vrsta racizma, da je moja djevojcica musko mozda bi to ova druga djevojcica dozivjela kao nabacivanje ili tako nekako, ali nista od toga. Gospodja je napravila toliku dramu da sam ja na kraju pocela sebe pitati jesam li ja luda ili svi oko mene. Najgore sto ja predajem toj njenoj djevojcici u skoli pa sto ce sad biti prica da moje djete salje tako neke slike drugoj djeci. Braco draga sta me snadje. I sve hocu da se nadovezem na ovo tvoje peggy, pristup internetu i mene brine, mnogo je opasniji od borbe prsa u prsa. Djevojcici sam svojoj rekla da moze otvoriti profil na fb ali samo ako ce ga pametno koristiti. Sinoc ga je medjutim morala deaktivirati i tako ce i ostati dok ne razmisli kako ce i sta pisati/slati, itd.
Ne zavirujem u inboxe, ocekujem od nje da mi kaze i da je otvorena samnom.
Otac moje djece je recimo ekstreman po tom pitanju, uvijek je neke programe imao instalirane, uvijek provjeravao i sad to cini, nekad mi je to glupo a sada vidim da i nije. Da na kraju zaokruzim, ne treba se vjerovati djetetu, pogotovo ne kad je u pubertetu. Voljela bih da se nekako vrati vrijeme kad ove tehnologije nije bilo, mada i meni samoj bi to bilo problem, recimo kad zaboravim mobitel kod kuce isto k'o da sam glavu zaboravila. Ne znam..
"Tako mi jutra,i noći kad se utiša"

Trepavica
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Trepavica » 24 Nov 2013, 20:24

Mene jako iritiraju neke stvari vezano da djecu i njihovo objavljivanje foto po internetu .

.Naprimjer uzecu samo jedan od primjera : jedna moja prijateljica je prosvetni radnik , i na pocetku skolske godine treba dati roditeljima da potpisu da li su za ili protiv fotografisanja i objavljivanja fotografija djece u skolskim , dnevnim casopisima i sl..Hajd ok je to pitaju , ko zeli potpise ko ne..stiti djete imaju pravo na licni izbor i niko nema pravo protiviti se tome...

Ali jedna druga stvar koja se desava paralelno, ti isti roditelji , zastitnici , objavljuju slike te iste svoje djece po profilima FB - u i slicnim socijalnim grupama...blogovima i sl..

Zaista neke ljude pokusavam mogu shvatiti..ne ide mi nikako , vjerovatno je sve to do mene... :rol

User avatar
Tempy
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3927
Joined: 05 Nov 2012, 18:36
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Tempy » 24 Nov 2013, 20:26

Kada oni postavljaju proberu one ljepše, možda je u tome kvaka. ;)

User avatar
Rockefeller
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3670
Joined: 21 Apr 2013, 01:46
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Rockefeller » 24 Nov 2013, 20:27

Ja sam na strani roditelja. Da oni ne postavljaju ja ne bi im'o šta gledati. :haha
Like Frankie said I did it my way!
__________________________________________________

Buddy, you're a young man, hard man
Shouting in the street, gonna take on the world someday
You got blood on your face, you big disgrace
Waving your banner all over the place

___________________________________________________
Think different

Trepavica
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Trepavica » 26 Nov 2013, 19:55

:plavi :plavi

Da li je bolje kada imaju video igrice u rukama , ili kad su ispred tv ekrana.../ racunarom ili flomastere .
Trebalo je vise od 5 minuta tisine ( jer slicno se radi u mrtvoj tisini ) da se umjetnicki ovako iscvrljaju... :oo

.Slicne fotografije djece me uvijek nasmiju...

:hihi :ooo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80681
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7249 times
Been thanked: 11715 times
Status: Online

Re: Djeca & tehnologija

Post by spacebound » 24 May 2023, 19:22

Koriste :D.

Image

Dusa moja, bolestan, a skoro cijeli dan bio sam.
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Djeca & tehnologija

Post by Kai » 24 May 2023, 20:51

Jel sjedio do tebe... :D.
Vragolasto..:zao

Post Reply

Return to “Brak & Porodica”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests