Cirilica ne moze da opstane u FBiH

Pozorište, slikarstvo, škola, fakultet, istraživanja, izumi.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by CikCikCikPogodi » 11 Jun 2022, 18:39

Naseef Mushroom wrote: 11 Jun 2022, 18:31
Duminjo wrote: 11 Jun 2022, 12:19

Nema tu logike nikakve vec cinjenice. Mi smo nesposbni izaci na izbore a kamo li da izlazimo na referendum za takvu stvar. A ne mozes taj referundm odrzati samo u jednom dijelu drzave nit nas mozes, u bilo kom smislu, usporedjivati sa svicarcima.
Prijedlog ti je bezveze.

A za harfove mozes ti navijati...
Ja ne znam što ovdje mnogi na temi misle da želim mešto Srbima i Hrvatima nametnuti :cudi

Moj prijedlog je se odnosio isključivo na Bošnjake da se vidi koliko ih danas ćirilicu smatra svojom.
To nije navijanje već samo logika da nakon četničke agresije koji su koristili isključivo ćirilicu kao i zbog pada komunizma gdje su se Bošnjaci okrenuli više islamu kao i što su punije džamije, iftari na otvorenom i teravije da ako bi slučajno nešto birali mimo latinice, da bi prije izabrali arapsko pismo nego ćirilicu.
Vise Bosnjaka ce smatarati arapsko pismo svojim nego srbo-zulu pismo.

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56122
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 1972 times
Been thanked: 5839 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Duminjo » 11 Jun 2022, 23:08

Naseef Mushroom wrote: 11 Jun 2022, 18:31
Duminjo wrote: 11 Jun 2022, 12:19

Nema tu logike nikakve vec cinjenice. Mi smo nesposbni izaci na izbore a kamo li da izlazimo na referendum za takvu stvar. A ne mozes taj referundm odrzati samo u jednom dijelu drzave nit nas mozes, u bilo kom smislu, usporedjivati sa svicarcima.
Prijedlog ti je bezveze.

A za harfove mozes ti navijati...
Ja ne znam što ovdje mnogi na temi misle da želim mešto Srbima i Hrvatima nametnuti :cudi

Moj prijedlog je se odnosio isključivo na Bošnjake da se vidi koliko ih danas ćirilicu smatra svojom.
To nije navijanje već samo logika da nakon četničke agresije koji su koristili isključivo ćirilicu kao i zbog pada komunizma gdje su se Bošnjaci okrenuli više islamu kao i što su punije džamije, iftari na otvorenom i teravije da ako bi slučajno nešto birali mimo latinice, da bi prije izabrali arapsko pismo nego ćirilicu.
Ne znam od kud ti tolika samouvjerenost da svoje misljenje poturaš pod misljenje svih bosnjaka.

Nidje veze

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 11 Jun 2022, 23:17

Pa to on radi konstantno. Uvijek u množini.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 11 Jun 2022, 23:51

A otkud vama da govorite u ime svih Bošnjaka da nije tako? Tebi i Marlboru koji ima potrebu uvijek da se javi kada se urednik ili moderator oglasi :oo

Uostalom nisam rekao svi, već većina

Ne poturam ja svoje mišljenje več vi živite u nekom paralelnom svijetu. Ne kažem da vi to izmišljate ili da nemate krug prijatelja gdje se možete sa takvim stvarima identiifkovati ali dovoljno je vidjeti oko sebe prosječnkg Bošnjaka i znati da su kod nas stvari poput ćirilice i Tvrtka otpisane kao što su otpisani Jugoslavija i Tito
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 11 Jun 2022, 23:57

Jebla te kompletna administracija.

Ne trebaju ni "a" reći.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 00:16

Chan wrote: 11 Jun 2022, 23:57 Jebla te kompletna administracija.

Ne trebaju ni "a" reći.
Ali kada kažu A ti si odmah tu da kažeš B :oo

Ali sad ozbiljno, možda nisi primjetio ali kada se god javi neko iz administracije ti si tu da napišeš "jest jest tako je"
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 12 Jun 2022, 00:19

Paranoišeš bezveze. Da je to rekao bilo ko drugi isto bih napisao, jer je tačno.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 12 Jun 2022, 00:20

Ustvari lažem. Šaljem im svake sedmice privatne da te trajno banuju.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 07:32

Chan wrote: 12 Jun 2022, 00:20 Ustvari lažem. Šaljem im svake sedmice privatne da te trajno banuju.
Pa dobro, nije baš da nisi poznat po stvarima kao kada sam te jednom iznervirao u diskusiji pa si napisao da je šteta što nisam tamo na onom forumu da me moderator propusti kroz šake jer on ne bi to tolerisao.

Postovi gdje podsjećaš administraciju na diskusije koje sam imao sa njima prije nekoliko mjeseci tipa "Ako si čak Behka onda uspio naljutiti...".

Primjeri kao kada me je na početku Duminjo pohvalio pa mu ti napisao nešto kao da malo sačeka pa kada smo prvi put bili drugačijeg mišljenja ti se javio" Jesam li ti rekao?" :oo
(Zamisli neko se slaže sa nekim na forumu sa kim se ti ne slažeš i ti mu kažeš "vidjet ćeš jednog dana da se i ti nećeš slagati" i onda čekaš i pamtiš tolike mjesece :grana )

Čak ne smatram da to sto radiš da je zlonamjermo već je to jednostavno jače od tebe, kao što uvijek ima onaj jedan učenik u razredu koji uvijek potvrđuje šta je učitelj rekao.
Rekoh, možda nisi svjestan toga pa samo da ukažem, pa ćes sam primjetiti ubuduće.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 12 Jun 2022, 07:44

Kakav proljev od posta sunce ti žarko... idi guzi nešto bolan.

Sjećam se tog dijela u vezi Behka. To nema apsolutno nikakve veze sa time kakvu funkciju obnaša, već ima veze s tim kakve je on sam stavove imao (a vjerovatno još ima) u vezi FGR i slično koje ne podnosi, pa otuda tako nešto.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 08:16

Chan wrote: 12 Jun 2022, 07:44 Kakav proljev od posta sunce ti žarko... idi guzi nešto bolan.

Sjećam se tog dijela u vezi Behka. To nema apsolutno nikakve veze sa time kakvu funkciju obnaša, već ima veze s tim kakve je on sam stavove imao (a vjerovatno još ima) u vezi FGR i slično koje ne podnosi, pa otuda tako nešto.
Sjećaš se onda i onog dijela gdje žališ što nisam na onom tamo forumu pa da me Bloo uzme na zub jer se to tamo ne toleriše šta pišem, usput si tako sugerisao da je ovaj forum previše tolerantan za nekoga poput mene.
Kao što rekoh, nisi sigurno zlonamjerno miskio, to je jače od tebe, sigurno si i uškoli uvijek vikao "Učiteljice, jučer je mali Nazif zakasnio 5 minuta u školu" :oo
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Masamune » 12 Jun 2022, 08:23

To je nešto bilo u vezi mješovitih brakova. Znaš i ti pisati svakakve gadosti koje samo lijepo upakuješ.
Te tvoje optužbe su neutemeljene i bezvezne. Šta sad, svaki put kad komentarišem nakon posta moderatora uvijek ćeš povlačiti istu priču čak i kad se to desi jednom u 6 mjeseci? To su djetinjarije. Čak i da jeste tačno zar misliš da su oni djeca i da ja s time mogu nešto postići?

Koliko god da je zamorno s tobom diskutovati uglavnom u vezi političkih tema to ne znači da te ne mogu očima gledati. Naprotiv, daleko je od toga.

I de svega ti ne začatavaj dalje temu sa time
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by insomnia » 12 Jun 2022, 09:29

Dobro. Nije bas ni da je Nazif prvi koji je to primjetio 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2022, 09:53

Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 07:32
Postovi gdje podsjećaš administraciju na diskusije koje sam imao sa njima prije nekoliko mjeseci tipa "Ako si čak Behka onda uspio naljutiti...".
Ne izmišljaj. Nije lijepo kad vjernici lažu.

Slučajno upratio i mogu ti reči da se sjećam konteksta, ali on nije bio takav kako ti to navodiš.
Bilo je u stilu "nek si nas optužio da smo tzv FGR, al za Behka se to ne može reći, pa prema tome, imaš problem i sa FGR, ali i sa ostatkom foruma"
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 09:59

Krokodil Behko wrote: 12 Jun 2022, 09:53
Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 07:32
Postovi gdje podsjećaš administraciju na diskusije koje sam imao sa njima prije nekoliko mjeseci tipa "Ako si čak Behka onda uspio naljutiti...".
Ne izmišljaj. Nije lijepo kad vjernici lažu.

Slučajno upratio i mogu ti reči da se sjećam konteksta, ali on nije bio takav kako ti to navodiš.
Bilo je u stilu "nek si nas optužio da smo tzv FGR, al za Behka se to ne može reći, pa prema tome, imaš problem i sa FGR, ali i sa ostatkom foruma"
Yebemu tablet, lajkova ti post :oo

Sjećam se i ja to kroz maglu, nisam ni ubrajao tebe kao FGR, bilo je nešto gdje sam napisao da si kod određene teme upao u FGR zamku pa je onda neko shvatio da te ubrajam u FGR. Ko zna kad je postavljeno neka postavi i vidjet će se da te nisam nikada ubrajao u FGR.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 10:01

Chan wrote: 12 Jun 2022, 08:23 To je nešto bilo u vezi mješovitih brakova. Znaš i ti pisati svakakve gadosti koje samo lijepo upakuješ.
Te tvoje optužbe su neutemeljene i bezvezne. Šta sad, svaki put kad komentarišem nakon posta moderatora uvijek ćeš povlačiti istu priču čak i kad se to desi jednom u 6 mjeseci? To su djetinjarije. Čak i da jeste tačno zar misliš da su oni djeca i da ja s time mogu nešto postići?

Koliko god da je zamorno s tobom diskutovati uglavnom u vezi političkih tema to ne znači da te ne mogu očima gledati. Naprotiv, daleko je od toga.

I de svega ti ne začatavaj dalje temu sa time
Ako ti ista znači, ti i Duminjo ste osobe sa kojim se najviše volim ne slagati :oo

Dosta i od mene sa off-topicom
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Krokodil Behko » 12 Jun 2022, 10:02

Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:59
Krokodil Behko wrote: 12 Jun 2022, 09:53

Ne izmišljaj. Nije lijepo kad vjernici lažu.

Slučajno upratio i mogu ti reči da se sjećam konteksta, ali on nije bio takav kako ti to navodiš.
Bilo je u stilu "nek si nas optužio da smo tzv FGR, al za Behka se to ne može reći, pa prema tome, imaš problem i sa FGR, ali i sa ostatkom foruma"
Yebemu tablet, lajkova ti post :oo

Sjećam se i ja to kroz maglu, nisam ni ubrajao tebe kao FGR, bilo je nešto gdje sam napisao da si kod određene teme upao u FGR zamku pa je onda neko shvatio da te ubrajam u FGR. Ko zna kad je postavljeno neka postavi i vidjet će se da te nisam nikada ubrajao u FGR.

Nisi razumio. Nije ni rečeno da sam FGR, nego je čovjek rekao, hajd što se ne slažeš s nama iz FGR, nego sad si u sukobu mišljenja i s Behkom koji to nije.
online

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Naseef Mushroom » 12 Jun 2022, 10:20

Krokodil Behko wrote: 12 Jun 2022, 10:02
Naseef Mushroom wrote: 12 Jun 2022, 09:59

Yebemu tablet, lajkova ti post :oo

Sjećam se i ja to kroz maglu, nisam ni ubrajao tebe kao FGR, bilo je nešto gdje sam napisao da si kod određene teme upao u FGR zamku pa je onda neko shvatio da te ubrajam u FGR. Ko zna kad je postavljeno neka postavi i vidjet će se da te nisam nikada ubrajao u FGR.

Nisi razumio. Nije ni rečeno da sam FGR, nego je čovjek rekao, hajd što se ne slažeš s nama iz FGR, nego sad si u sukobu mišljenja i s Behkom koji to nije.
A zašto se mora zauzeti strana i zašto ne može biti da se ne slažem sa više osoba na jednoj temi koji imaju različita uvjerenja i poglede na život?

Sječam se isto na temi Dubioza gdje se nisam slagao sa FGRom jer je to njihov omiljeni bend ali u isto vrijeme se nisam slagao ni sa Taaretom iako i on nije FGR.
Pa zbog tih stvari su mene i 51st optuživali da samo zato što se raspravljamo sa kontra stranom da to ne znači da moramo jedan drugom za sve aplaudirati.

Evo ti i ja se ne slažemo oko teme iftara na otovrenom ali zato potpisujem sve što si napisao na temi o Murizu Memiću.
Sa Marlborom se oko nekih tema ne slažem ali na temi video igrice imamo ugodnu diskusiju itd.

Ja mislim da je i zdravije za diskusije na temi da ne postoje samo 2 već i 3 ili 4 strane, da može se reći "ja se sa tobom slažem oko FGR ali oko te teme ne slažem se ni sa tobom ni sa FGR".
Radi tema gdje postoje samo dvije tvrdoglave strane koje jedni drugima aplaudiraju za sve i nema sredine je propala svaka nada na onom tamo forumu za normalnu diskusiju.

To je samo skromno misljenje jednog običnog forumaša.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Skin
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5761
Joined: 19 Sep 2019, 15:46
Has thanked: 1872 times
Been thanked: 2286 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Skin » 12 Jun 2022, 13:18

opa, sirina

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120544
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7009 times
Been thanked: 7966 times
Status: Offline

Re: Uskoro će se kažnjavati svako prefarbavanje i uništavanje ćirilićnih, ali i latiničnih natpisa

Post by Krokodil Behko » 15 Jun 2022, 21:10

Iako se uglavnom precrtava ćirilica, SNSD poslanici glasali PROTIV ovog zakona

"Iako je prijedlog zakona poslanika Damira Arnauta, koji sadrži odredbe o kažnjavaju precrtavanja jednog od dva službena pisma na saobraćajnim znakovima, izglasan u Predstavničkom domu, danas je na sjednici Doma naroda prijedlog da se to razmatra po hitnom postupku oborio SNSD, sa svojim partnerima iz HDZ.

Budući da znamo da se u praksi najčešće dešava da se precrtava ćirilica, došli smo do apsurdne situacije da o ćiriličnom pismu više brine Arnaut nego „srpska“ reprezentacija predvođena SNSD-om", izjavila je Mira Pekić, zastupnica PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Pekićeva kaže da su poslanici PDP-a u Predstavničkom domu vodeći se i nacionalnim interesima koje čini i zaštita ćiriličnog pisma, kao i bezbjednošću u saobraćaju, podržali ovaj prijedlog.

"Ali za SNSD su očigledno interesi oni koje im kao takve servira HDZ. Možda su u zapadnoj Hercegovini navikli na išarane znakove, pošto se u kantonima sa hrvatskom većinom ćirilica ne može vidjeti, ali nivo podaništva koju SNSD ispoljava ka HDZ-u je prešao svaku granicu", navela je Pekićeva.

Damir Arnaut je danas na Twitter nalogu objavio da je tokom ove rasprave o dnevnom redu dok je on govorio "čuo da Dragan Čović (HDZ) od Nikole Špirića traži da SNSD glasa protiv zakona o zabrani šaranja ćirilice",

"Dragan okom, Špira skokom, otrči da Sredoju Noviću (SNSD) i Lazaru Prodanoviću (SNSD) da instrukcije i vrati se na raport. Hitni postupak pao", istakao je Arnaut u objavi.
online

Post Reply

Return to “Kultura, umjetnost, edukacija, nauka”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest