HADIS DANA

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37931
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Pasaga » 25 Dec 2022, 09:44

Melek wrote: 25 Dec 2022, 09:42 Vidim, procito sam malo dublje. A haram mu je zvrljati i sa hadisima ko i sa ostalim postovima.
Za hadise treba barem da ima ekstra postovanje pa da ih napise bez zvrljanja :hm
nije,ako razmislja na engleski nacin,odnosno desnicarski-evropski
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: HADIS DANA

Post by Mutevelija » 21 Mar 2023, 22:40

Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: Prvi sa kojim će se potpaliti vatra na Sudnjem Danu je čovjek koji pogine kao šehid! Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radi sa njima“? Tada će čovjek reći: „Borio sam se radi tebe dok nisam ubijen“! Tada će mu Uzvišeni reći: „Lažeš, borio si se da bi bilo rečeno kako si hrabar i rečeno je“! Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem.

Drugi čovjek je onaj koji je učio nauku, podučavao druge i učio Kur’an. Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radio sa njima“? On će reći: „Allahu moj, učio sam nauku u Tvoje ime i podučavao sam druge Kur’anu u Tvoje ime“! Allah Uzvišeni će reći: „Lažeš, učio si da bi bilo rečeno da si učenjak, pa zar to nije rečeno! I učio si Kur’an da bi bilo rečeno da si učač, pa zar to već nije rečeno“. Zatim će biti vučen licem po tlu i strovaljen u Džehennem.

Treći je čovjek kome je Allah dao prostranstvo i darovao mu veliki imetak-on je djelio kako je htio. Bit će doveden i upoznat sa blagodatima koje će mu biti darovane: „Sjećaš li se Mojih blagodati prema tebi-reći će mu Uzvišeni Gospodar. „Šta si radio sa njima“? On će reći: „Moj Gospodaru, nisam ostavio nijedno mjesto na kojem Ti voliš da bude udjeljeno, a da nisam udjelio radi Tebe“. Uzvišeni će reći: „Lažeš, dijelio si da bi se govorilo da si plemenit pa je rečeno“. Poslanik zatim reče: „Ovom trojicom će biti potpaljena džehennemska vatra na Sudnjem Danu“. (Hadis bilježi imam Muslim)

Od Usame b. Zejda b. Harise, radijallahu anhuma, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Na Sudnjem danu bit će doveden čovjek i bačen u vatru, pa će mu ispadati crijeva, a on će oko njih kružiti, kao što magarac kruži oko mlina. Stanovnici džehennema sakupit će se oko njega i upitati ga: 'Čovječe, šta je s tobom? Zar nisi naređivao dobro i odvraćao od zla?' On će odgovoriti: 'Da, naređivao sam dobro, a nisam ga radio, i odvraćao sam od zla, a radio sam ga.'"
[Vjerodostojan] - [Muttefekun alejh]
Ukoliko čovjek ne napusti lažni govor, nepravdu, neprijateljstvo ili napad na tuđu čast, imetak ili život, njegovo ga napuštanje hrane i pića ne može približiti Allahu. Poslanik, s.a.v.s., je rekao:

”Ko ne napusti lažni govor i činjenje djela po njemu, Allahu ne treba ni njegovo napuštanje jela i pića.” (Ebu Davud)

U drugom hadisu kaže:

”Neki ljudi koji poste od svog posta imaju samo gladovanje i žeđ. Neki od onih što ustaju na noćni namaz, od toga imaju samo neispavanost.” (Ibn Madže)
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests