Mudrost dana

Poezija, proza, pisci, pravopis, povijest jezika, dijalekti, lokalizam.
User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 16 Sep 2023, 21:22

Chan wrote: 16 Sep 2023, 21:12 Spinozin Bog je najbolji :oo

God would say: Stop praying. What I want you to do is go out into the world and enjoy your life. I want you to sing, have fun and enjoy everything I've made for you.
Bog ne brani da se svojom glavom razmislja.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43678
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14585 times
Been thanked: 13129 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Masamune » 16 Sep 2023, 22:13

Duh wrote: 16 Sep 2023, 21:22
Chan wrote: 16 Sep 2023, 21:12 Spinozin Bog je najbolji :oo

God would say: Stop praying. What I want you to do is go out into the world and enjoy your life. I want you to sing, have fun and enjoy everything I've made for you.
Bog ne brani da se svojom glavom razmislja.
Po svetim spisima jeste dao slobodnu volju ljudima, ali to opet nije to jer opet njemu polažeš sve račune na onom svijetu jer zna u svakom momentu šta sve radiš.

To ti je kao zatvor, ali imaš slobodnu volju da u zatvoru radiš šta hoćeš. Možda nisam našao najbolji primjer, ali mislim da razumiješ poentu.

U prevedenom značenju, ta slobodna volja u kontekstu religije ne postoji i ona je samo imaginarna.

I kao što Spinoza jednom reče, kakav je to Bog koji traži da mu se konstantno moliš i to svrstava on sam pod obavezu? Bar u nekim religijama.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 17 Sep 2023, 07:49

Chan wrote: 16 Sep 2023, 22:13
Duh wrote: 16 Sep 2023, 21:22

Bog ne brani da se svojom glavom razmislja.
Po svetim spisima jeste dao slobodnu volju ljudima, ali to opet nije to jer opet njemu polažeš sve račune na onom svijetu jer zna u svakom momentu šta sve radiš.

To ti je kao zatvor, ali imaš slobodnu volju da u zatvoru radiš šta hoćeš. Možda nisam našao najbolji primjer, ali mislim da razumiješ poentu.

U prevedenom značenju, ta slobodna volja u kontekstu religije ne postoji i ona je samo imaginarna.

I kao što Spinoza jednom reče, kakav je to Bog koji traži da mu se konstantno moliš i to svrstava on sam pod obavezu? Bar u nekim religijama.
Slobodna volja je zakon.
:DD
Logika je zakon.
Matematika je zakon.
Slobodna volja ne bi bila nista da nema rezultat.
Slobodna volja je ogranicena u zatvoru, a ogranicio ju je ili zatvorio zatvorenik. Ogranicio tako sto je njegova slobodna volja prije zatvora bila itekako na snazi.
Ne imati rezultate svoje slobodne volje nema smisla.
Osim toga, slobodna volja ne moze ici u sukob sa slobodnom voljom drugoga.
Mnogi slobodnu volju smatraju tako sto bi trebali izvoditi nesto kao carobnjaci.
Ti si npr tu i tako ti je sigurno, jer je na snazi neka tvoja odluka. Volja tvoja od onda nekada...
Volju bolje razumijes ako je smatras kao put.
Uzmi za primjer Isusa. On de dragovoljno predaje na muku...zna da moze sve prekinuti i pozvati pomoc...na kraju i on vice-Oce moj, zasto si me ostavio. Podsvjesno zna da ce mu Stari reci- pa sam si se predao, nisi zvao pomoc i koga si spasio?...
Vidi da je sjebo nesto i kaze-Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj“....
Zato je Isus kul.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43678
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14585 times
Been thanked: 13129 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Masamune » 17 Sep 2023, 08:56

Baš zato što je ograničena u tom slučaju ona se kosi sa osnovnim principima slobode izbora i odlučivanja bez konsekvenci ako nisu u pitanju neki ekstremi. Naravno, u kontekstu religije i ljudskog poimanja slobodne volje. Ista je definisana i u pravu. Naravno, postoje ekstremi pa ne treba ubijati i slično. Moral po tom pitanju postoji i izvan religija. Ako odbacuješ abrahamskog Boga, ali živiš život kako treba da živiš po većini religija, nekim objektivnim moralnim vrijednostima i ne činiš neke velike grijehe trebala bi i ta osoba imati mjesta u raju. Ako će bez obzira na to ta osoba opet završiti u paklu onda jebeš takvog sadističkog monteističkog Boga. A posebna priča je što dopušta da se djeca rode smrtno bolesna.

Agnostički koncept Boga je isto prihvatljiv kao i Spinozin koji je manje više upravo to i sa tim nemam problem. Možeš ti dovoljno poštovati kreatora i kad se samo diviš njegovim kreacijama.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 17 Sep 2023, 09:27

Chan wrote: 17 Sep 2023, 08:56 Baš zato što je ograničena u tom slučaju ona se kosi sa osnovnim principima slobode izbora i odlučivanja bez konsekvenci ako nisu u pitanju neki ekstremi. Naravno, u kontekstu religije i ljudskog poimanja slobodne volje. Ista je definisana i u pravu. Naravno, postoje ekstremi pa ne treba ubijati i slično. Moral po tom pitanju postoji i izvan religija. Ako odbacuješ abrahamskog Boga, ali živiš život kako treba da živiš po većini religija, nekim objektivnim moralnim vrijednostima i ne činiš neke velike grijehe trebala bi i ta osoba imati mjesta u raju. Ako će bez obzira na to ta osoba opet završiti u paklu onda jebeš takvog sadističkog monteističkog Boga. A posebna priča je što dopušta da se djeca rode smrtno bolesna.

Agnostički koncept Boga je isto prihvatljiv kao i Spinozin koji je manje više upravo to i sa tim nemam problem. Možeš ti dovoljno poštovati kreatora i kad se samo diviš njegovim kreacijama.
Ako ti oprastaju, znaci i da ti sude. :D
Da...problem jeste sto svi vec osudjuju, a sud jos nije ni zasjeo. Toga je na tone.
Moral je ok ako se gradi na pravdi ( ne znam sto bi Bogu bili drazi od Kazahstanaca).
Bog ne dopusta da se djeca radjaju smrtno bolesna. To je samo pokusaj opravdanja trudnica sto piju, puse, godinama uzimaju kontracepciju., pobacaj im sasvim normalan itd..(i nauka kaze da je genetski dosta i daje objasnjenja -zasto)...
Jeftino ti je to optuziti Boga odmah za djecu. To rade slicno i politicari , svestenstvo-vidite sta rade najnemocnijima...i neka razvedena eno vice-ja sam sa djecom, ja sam glavna zrtva...
Osim toga, pravo Kreatora jeste da sve moze i unistiti sto je stvorio.
Ljudima niko ne brani da sami stvaraju. To sto ne mogu ili ne znaju je njihov problem. :djed

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43678
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14585 times
Been thanked: 13129 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Masamune » 17 Sep 2023, 09:43

Ne postoji naučni konsensuz o deformitetima kod djece ili koja se rode smrtno bolesna, ali jeste tačno da nezdrav život može češće dovoditi do toga. Naučna zajednica je tu bar fer i ne može dati pravi odgovor na to pitanje i kod slučajeva kad nije nezdrav način života u pitanju.

Ali kad tvrde da je to Božija volja, da je ljudska kreacija Božije savršenstvo, onda je to smiješno. Ako je već nezdrav način života u pitanju onda neka kažnjava te ljude, a ne njihove potomke.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 17 Sep 2023, 09:57

Chan wrote: 17 Sep 2023, 09:43 Ne postoji naučni konsensuz o deformitetima kod djece ili koja se rode smrtno bolesna, ali jeste tačno da nezdrav život može češće dovoditi do toga. Naučna zajednica je tu bar fer i ne može dati pravi odgovor na to pitanje i kod slučajeva kad nije nezdrav način života u pitanju.

Ali kad tvrde da je to Božija volja, da je ljudska kreacija Božije savršenstvo, onda je to smiješno. Ako je već nezdrav način života u pitanju onda neka kažnjava te ljude, a ne njihove potomke.
dobro sad, ovo je jednostavnija tema.
nauka se ogranicava na momentalna saznanja i dozvoljava teorije...i to je ok.
Problem je u tome sto ti vidis to kao kaznu. Nije kriva ni djevojcica na pjesackom udarena od pijanog vozaca...
NI ceta djaka u jednome danu.

Spinoza kaze takodje nekako-Ja ne mogu ubiti covijeka. Cvijek je za mene vrijednost.
Vecina ubojica je mogla odluciti i da ne ubije. Neki cak i u ratu mogu to reci-ja ne mogu ubiti zarobljenika( ne postoji zakon, koji moze kazniti vojnika npr za postivanje ratnog prava).

Nemoj stavljati spoznaju pod krov i zavrsavatii baustelu.
Potrebna ti je visina da ides u dubine...ili obratno.
hvala na paznji

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43678
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14585 times
Been thanked: 13129 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Masamune » 17 Sep 2023, 09:58

A ništa, ne da se ni meni dalje, a svakako smo pretjerali s obzirom na temu.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 17 Sep 2023, 10:18

Traziti jednakost medju nejednakim je trazenje apsurda.
Spinoza

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27686
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14577 times
Been thanked: 14984 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by ironman » 17 Sep 2023, 10:41

Sad sam vas dvojicu citao unazad do pocetka diskusije.
Cool.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2322 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Duh » 20 Sep 2023, 22:12

Kada izgleda da nema izlaza iz neke situacije, tada postoje barem cetiri (4).

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 52256
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21310 times
Been thanked: 21166 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Shadow » 24 Sep 2023, 22:08

Uzaludno je pokušavati da to objasnite toj vrsti ljudi, podjednako uzaludno kao i pokušavati da pametnjakoviću koji nosi zečju šapu jer se smatra da donosi sreću objasniti kako bi, da zečje šape zaista donose sreću, one i dalje bile u vlasništvu zečeva.
Mirno more

User avatar
Koraci_u_noci
Penzioner
Penzioner
Posts: 25230
Joined: 04 Jun 2020, 19:21
Has thanked: 7141 times
Been thanked: 6952 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Koraci_u_noci » 30 Sep 2023, 11:02

Ono sto gusjenica naziva krajem svijeta, ostatak svijeta naziva leptirom
Pobjeci sad od svega zelim

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 52256
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21310 times
Been thanked: 21166 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Shadow » 05 Oct 2023, 00:03

Sve bede među ljudima to su nesreće koje učini čovek samom sebi, ili urade ljudi jedan drugom. U prirodi nema sreća i nesreća, nego ima samo smrt ili život. Čovek je najveća štetočina na zemlji.
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 52256
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21310 times
Been thanked: 21166 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Shadow » 10 Oct 2023, 23:21

nFFGhqc.png
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Mirno more

User avatar
ina
Mjesečarka
Mjesečarka
Posts: 25866
Joined: 20 Feb 2015, 22:36
Location: izmedju neba i mora
Has thanked: 3309 times
Been thanked: 4393 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by ina » 18 Oct 2023, 00:02

Poezija bi trebala iznenaditi finim viškom, a ne singularnošću - čitatelju bi se trebala činiti kao sročenje njegovih vlastitih najviših misli i činiti se gotovo sjećanjem. - John Keats
Svijest ima sidrište.

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120411
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5861 times
Been thanked: 12829 times
Contact:
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Maja » 19 Oct 2023, 23:06

20231019_230608.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52805
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19897 times
Been thanked: 22804 times
Status: Offline

Re: Mudrost dana

Post by Zanki » 24 Oct 2023, 11:05

Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect.

Mark Twain
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 52256
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21310 times
Been thanked: 21166 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Shadow » 28 Oct 2023, 21:48

"Što je čovek slabiji, to mu više dolazi ovaj svet kao patnja i iskušenje. I obrnuto, ukoliko je jedan čovek jači utoliko pre može da predstavlja patnju i iskušenje za sve oko sebe."
Mirno more

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 52256
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21310 times
Been thanked: 21166 times
Status: Online

Re: Mudrost dana

Post by Shadow » 01 Nov 2023, 10:40

"Uvek postoje četiri strane priče: tvoja strana, njihova strana, istina, i ono što se zaista dogodilo."
Mirno more

Post Reply

Return to “Književnost i jezik”

Who is online

Users browsing this forum: Koraci_u_noci and 0 guests