Božo Vrećo

Sve o muzici, šta je aktuelno, tekstovi pjesama
User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81432
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10346 times
Been thanked: 7196 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Julia-Klara » 23 Mar 2023, 09:23

:kuku pa kako?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22851
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13178 times
Been thanked: 12807 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Dori » 23 Mar 2023, 09:26

Mutevelija wrote: 23 Mar 2023, 09:21
Dori wrote: 23 Mar 2023, 09:19

Znala sam da ćeš imati bolji odgovor od mene
Presjekla si mi post. Ne Ramazanski :D. Nego tekst
:hihi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86384
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1651 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Mutevelija » 23 Mar 2023, 09:28

JELENA GRUBA – kraljica bosanska


Smrću kralja Dabiše 1395. godine odjednom je otvorena mogućnost, shodno dogovoru iz Dobora, da ugarski kralj Sigismund Luksemburški dobije u nasljeđe i bosansku krunu. Bosansko plemstvo, naravno, odbijalo je bilo kakvu pomisao oko ugarske prevlasti.

Ako su prema Ugarskoj bili koliko-toliko jedinstveni ne želeći Sigismunda za bosanskog kralja, bosanski velikaši se među sobom nikako nisu mogli dogovoriti koga da izaberu za nasljednika kralja Dabiše. U tom natezanju oko mogućeg kralja moćna vlastela donijela je pomalo čudnu odluku da se za kraljicu izabere udovica kralja Dabiše, Jelena.



Jelena je bila porijeklom iz velikaške porodice Nikolića iz Huma. Njeno narodno tj. ime koje je dobila na rođenju bilo je Gruba. Nakon smrti svoga supruga Dabiše naslijedila ga je na kraljevskom tronu, postajući tako prva i jedina žena koja je držala kraljevsku vlast u bosanskoj srednjovjekovnoj državi. Titula kraljice Jelene glasila je: „gospođa kira Jelena, Božijom voljom kraljica Srbima, Bosne, Primorja i Zapadnih strana, i k tome“.

Ovim izborom se sasvim jasno pokazalo da u tom momentu u Bosni nije bilo ličnosti koja bi bila po mišljenju osnažene vlastele pogodna za kralja pa se čini da je Jelenin izbor bilo tek prelazno rješenje dok se takva ličnost ne pronađe. Isto tako, to je bio sasvim jasan znak za ugarskog kralja Sigismunda da Bosna ima svoga vladara i da on kao takav nije poželjan na bosanskom prijestolju.


Kralj Sigismund nije imao namjeru da tek tako lako ispusti Bosnu iz svojih planova, tim više što je u Bosni imao dosta pristalica, istina među sitnijom vlastelom, koji su ga željeli vidjeti na bosanskom prijestolju, te je otpočeo pregovore sa najkrupnijim velikašima. Vidjevši da ne može pridobiti Hrvoja Vukčića, Sandalja Hranića i Pavla Radenovića, kralj Sigismund odlučio je prihvatiti Jelenu kao bosansku kraljicu, odustati od napada na Bosnu i vratiti se u Budim. Ovakav jedinstven stav najkrupnijih bosanskih velikaša nikako nije značio to da su oni kraljičini privrženici. U pitanju je bio strah da bi Sigismund veoma lako slomio njihovu samostalnost.

S druge strane, Sigismund je prihvatio Jelenu samo zato što u tom momentu nije imao dovoljno snage da oružjem riješi ovaj spor, pa je mislio da je bolje da Jelena sjedi na bosanskom prijestolju nego neko sa jačim uticajem. Zapravo u pregovorima koje je tada vodio, mogao je jasno da vidi da kraljica Jelena nema podršku među vlastelom i da je njen položaj veoma slab. Osim toga, bilo je jasno vidljivo da bosanska vlastela neće biti u stanju da u skorije vrijeme izabere nekog kralja koji će uživati opću podršku. Kao iskusnom političaru, Sigismundu nije moglo promaći da se Bosna nalazi na rubu građanskog rata i da će takva situacija potrajati duže vrijeme.


U to vrijeme kralju Sigismundu je prijetila sve veća opasnost od Osmanlija pa je iz toga razloga polovinom 1396. godine sa velikom vojskom krenuo na sultana Bajazita. Presudna bitka je bila kod Nikopolja gdje je Sigismund doživio katastrofu jedva izvukavši živu glavu.

Zahvaljujući tome kraljica Jelena je uspjela da, barem na prvi pogled, učvrsti svoj položaj i Dubrovnik je sasvim otvoreno priznaje pa joj piše kao “presvjetloj i visokoj gospođi kir Jeleni, po milosti božijoj kraljici Srbljem, Bosni i ostalim”.


Odnosi sa Dubrovnikom, najvažnijim spoljnim trgovinskim partnerom bosanske države, za vrijeme njene vladavine bili su prilično dobri, a Dubrovčani su Jeleni isplaćivali Mitrovdanski dohodak za slobodnu trgovinu od 2000 perpera godišnje.

Dubrovčanima je uputila povelju o ukidanju carine 16. maja 1397:


“Jer mi, gospođa kira Jelena, Božijom voljom kraljica Srbima, Bosne, Primorja i Zapadnih strana, i k tome, pošto saznadosmo i nađosmo da isprva nisu ni postojale carine na gore spomenutim mjestima, odlučismo i zapovjedismo da ne bude nijedne carine ispred Stona na Maslini i na Slanom, od sada i do vijeka, jer ih ni ranije nije bilo. I sada sve gore napisano ko god da pogazi, neka je proklet od Oca i Sina i Svetoga duha, Bogorodice, anđela i arhanđela i svih svetih, i da mu bude uskraćena vjera i anđeo u samrtni čas, i da bude predat u ruke đavolove, u pakao, na Velikome sudu poput Jude Iskariotskog.”


prijestolje kraljice Jelene Grube
Kraljica Jelena je vremenom gubila uticaj, krupna vlastela je naglo ojačala, i ona vrlo brzo nije bila u stanju da donese nijednu samostalnu odluku. Sva ta nabujala snaga pojedinih velikaških kuća dovela je i do njihovih međusobnih sukoba. Na sve to su se nadovezali i Osmanlije koji su tokom 1397. godine imali prvi veći upad u Bosnu. Postoji mogućnost da je Osmanlije pozvao neko od krupnijih velikaša, vjerovatno Hrvoje Vukčić.

Nedugo poslije ovog propalog osmanskog pohoda, a možda i baš u vezi sa njime, u Bosni su iz sve snage izbile međusobne razmirice između najkrupnije vlastele. Na jednoj strani su bili pristalice kraljice Jelene (Nikolići i Radivojevići) dok su na drugoj bili Hrvoje Vukčić, Sandalj Hranić i Pavle Radenović. Ovi krupni velikaši odlučili su da sa kraljevskog trona skinu kraljicu Jelenu i dovedu onu ličnost koja će njima više odgovarati. Njena vladavina je okončana u maju 1398. godine, kada ju je bosanska vlastela, predvođena Hrvojem Vukčićem, lišila vlasti i izabrala Ostoju za novog kralja. Razlozi za njenu smjenu nisu poznati. Moguće je da su članovi njene porodice, pogotovo njena braća, iskorištavali njen položaj za akumuliranje novca i moći, što nije odgovorala ostatku plemstva.

Jelena je nakon vladavine nastavila živjeti u Bosni sa titulom i časti kraljice. Izvori je nazivaju “prisvitla i privisoka gospoja kir Gruba”. Od toga momenta, iako se spominje par puta, ona više nema nikakav politički uticaj. Njen pad je označio potpunu pobjedu krupne bosanske vlastele koja će od toga momenta upravljati sudbinom Bosne. Dana 18. marta 1399. godine je još bila živa, ali joj se nakon toga datuma gubi svaki trag. Moguće je da se povukla u samostan i tu umrla, piše historija.info



To Hrvoje nedaj kraljici vlasti i feministkinja pa nek i Osmanlije budu


Btw ovo je prva kraljica u Bosni i eto imali smo kraljicu ali dobila nadimak Gruba :valja
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
🍉🍉🍉🍉

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81432
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10346 times
Been thanked: 7196 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Julia-Klara » 23 Mar 2023, 09:29

a tema Bozina krompirusa
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86384
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 856 times
Been thanked: 1651 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Mutevelija » 23 Mar 2023, 09:32

Jelena je bolja i važnija žena od Bože kako ne vidiš vezu
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
🍉🍉🍉🍉

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52517
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19718 times
Been thanked: 22560 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Zanki » 23 Mar 2023, 09:34

Mutevelija wrote: 23 Mar 2023, 09:22
Zanki wrote: 23 Mar 2023, 08:40 Bar je on dobar lik al voli isfilozofirat...
Šteta da neki nemaju taj luksuz ni u svojoj glavi, mlati samo sa sobon na minternetu 🙊😂
:ples
:srce
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43321
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14383 times
Been thanked: 12947 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Masamune » 23 Mar 2023, 09:35

Kontam prica o Jeleni Veljaci

E ta Veljaca je postala prava pukotina
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by Kai » 23 Mar 2023, 13:10

HAVANA wrote: 23 Mar 2023, 06:39
Kai wrote: 23 Mar 2023, 00:31

Ima li nesto za sta nismo krivi.. :D.
Ja jedino sto znam oko woka je da je na cobaniji dobar. S nogu.
I meni prvo to palo na pamet :D.
Vragolasto..:zao

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9720 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by insomnia » 23 Mar 2023, 13:18

Nego jel spominjo sta oko analnog seksa?
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54429
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1962 times
Been thanked: 15596 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo savjetuje ženama da prave krompirušu svaki dan

Post by HAVANA » 23 Mar 2023, 13:29

Pih kaka
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120712
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7091 times
Been thanked: 8061 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Krokodil Behko » 29 Oct 2023, 08:13

online

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120118
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5783 times
Been thanked: 12545 times
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Maja » 05 Nov 2023, 14:10

Božo Vrećo rasplakao publiku na koncertu u Kragujevcu pa i sam završio u suzama

Image

Bosanskohercegovački interpretator sevdalinke Božo Vrećo nastupao je na 24. Internacionalnom JazzFestu u Kragujevcu, a nakon što je uspio rasplesati publiku, neke je raznježio te je i sam zaplakao.Vrećo je nastupio posljednje večeri festivala, a sudeći po snimcima na društvenim mrežama publika se posebno dobro provela.

Uvijek upečatljivog stila Božo se pojavio obučen u zelenu haljinu kombinovanu s crnim šitklama i turbanom na glavi, a svojim plesnim pokretima i energijom uspio je podići na noge sve prisutne.

Najdivniji Kragujevac i nadnaravna ljubav! Hej 700 ljudi i toliko najmirisnijih zagrljaja, osmjeha, suza, cvijeća, aplauza, ushićenja, katarze i energije koja me cijela dva sata nosila kao pero dok sam vam plesao i pjevao. Hvala za sve voljeni moji, JazzFestu što su me pozvali i tako profesionalno iznijeli svaki detalj organizacije, zahvalan sam jako", napisao je uz jednu od fotografija s koncerta.

Dijeleći fotografije s ovog događaja u publici se moglo primijetiti i nekoliko uplakanih lica, a i sam Božo je naposlijetku zaplakao nakon što je nagrađen gromoglasnim aplauzom i ovacijamaRasplakali ste me svojom ljubavlju i jačinom iste, hiljadu puta hvala! I svi u glas sa mnom svaku riječ! Mili Kragujevac, dubok naklon i doći ću vam kad me se poželite opet! Volim vas i vidimo se u Beogradu jer puno vas ima karte i za Beogradski koncert! U srcu ste!", poručio je objavi na Instagramu.

Na kraju je otkrio da je uz zelenu haljinu nosio šumadijsko jeleče "iz velikog poštovanja i ljubavi ka tradiciji i baštini".


User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84751
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11113 times
Been thanked: 16802 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Fuddo » 05 Nov 2023, 22:01

Daboglipi sacuva i sakloni
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37746
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25731 times
Been thanked: 4825 times
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by ElTriconi » 06 Nov 2023, 00:00

Sta je to po sebi istetoviro, ko garib kakav ocam 😱
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 120118
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5783 times
Been thanked: 12545 times
Contact:
Status: Offline

Re: Božo Vrećo

Post by Maja » 24 Apr 2024, 17:05

Nisam znala da je master arheologije. Kul.

Post Reply

Return to “Muzika”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests