Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4411 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Taare » 29 Mar 2023, 12:03

Vitre su drugo. Islamska zajednica nema pravo da zahtjeva da se vitre uplaćuju njima.
To nije bila praksa poslanika i najboljih generacija.
vitre plaćaš sam kome misliš da treba.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27704
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14586 times
Been thanked: 14992 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 29 Mar 2023, 12:04

Tu je zapravo ovaj ruski fasista uvjezbavao taktiku za Ukrajinu.
Asad mu posluzio kao onaj chechen ovamo.
A mislis da bi neko zakukao previse nad nasom sudbinom msm ovdje u BiH da sutra lojavci pokusaju nesto?
I u pravu si. Bitno je poravnati.
Zadnji pokusaj tamo bjese kad ono u sedamdesetim sa onim sirijsko- egipatskim pokusajem ds se obuzda Izrael.
Od tada,naovamo gledamo konstantni pad i rasulo..a nije do protivnika..
Milijarde skrsis na plastiku kupujuci fudbalske klubove a Palestina.
Tako da mi ne pada na pamet proispitivati vjeru bilo koga od nas koji zivimo u BiH.
Samo sto disemo ovdje ,po mom pogledu na zivot ,cini nas vecim vjernikom od bilo kojeg debelog u carsafe obucenog arapina koji od zelene boje dolara ne vidi pakao na Zemlji koji mu je pod nosom na Zapadnoj obali..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43698
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14602 times
Been thanked: 13145 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 29 Mar 2023, 12:08

Džaba opet oni imaju monopol nad religijom u nekom smislu. Pogotovo Saudijci zbog Meke, Medine i Kabe.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97433
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35416 times
Been thanked: 21810 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 29 Mar 2023, 12:09

ironman wrote: 29 Mar 2023, 12:04 Tu je zapravo ovaj ruski fasista uvjezbavao taktiku za Ukrajinu.
Asad mu posluzio kao onaj chechen ovamo.
A mislis da bi neko zakukao previse nad nasom sudbinom msm ovdje u BiH da sutra lojavci pokusaju nesto?
I u pravu si. Bitno je poravnati.
Zadnji pokusaj tamo bjese kad ono u sedamdesetim sa onim sirijsko- egipatskim pokusajem ds se obuzda Izrael.
Od tada,naovamo gledamo konstantni pad i rasulo..a nije do protivnika..
Milijarde skrsis na plastiku kupujuci fudbalske klubove a Palestina.
Tako da mi ne pada na pamet proispitivati vjeru bilo koga od nas koji zivimo u BiH.
Samo sto disemo ovdje ,po mom pogledu na zivot ,cini nas vecim vjernikom od bilo kojeg debelog u carsafe obucenog arapina koji od zelene boje dolara ne vidi pakao na Zemlji koji mu je pod nosom na Zapadnoj obali..
Vidi carapa 38 miliona za 5 min 🤣🙈🙈

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97433
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35416 times
Been thanked: 21810 times
Contact:
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Rum » 29 Mar 2023, 12:11

Kad carap ima para baci ga na tiktok 🤣
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27704
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14586 times
Been thanked: 14992 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 29 Mar 2023, 12:14

Rum wrote: 29 Mar 2023, 12:11 Kad carap ima para baci ga na tiktok 🤣
Sjecas se Havane. Kad je pricao o tome kako treba poslovati s takvima :oo
Apsolutno ispravno glediste i tad sam rekao.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 813
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Bosnia_Nord » 29 Mar 2023, 12:15

Krokodil Behko wrote: 29 Mar 2023, 10:08
Bosnia_Nord wrote: 29 Mar 2023, 09:40 Ima li IZ jos kakvih drugih prihoda? Članarine možda?

Ima. Članarina je možda i 60 maraka po glavi. I opet, koliko god godina da se plaća, mora se doplatiti za dženazu i to stotine maraka. Takođe, koriste gužvu i dodatno naplaćuju za grobna mjesta. Meni su tražili 2500 maraka preko onih 800 koje sam ionako platio (pored članarine od 20 godina) da sahranim majku na tom nekom mjestu.
Ma ja, uvijek oko tih dženaza sumljive stvari. A dakle novac za medrese, džamije, plate crpe iz članarina, vitra i zekata.
Ja sam više mislio na ljude što stalno nešto pričaju protiv IZ-a a koriste njihove usluge. Ljudi godinama idu u džamiju, nisu članovi IZ-a, kao što sam gore rekao dođu u toplu, sređenu džamiju a ne mogu ni 1KM ubacit u onu kutijcu za održavanje džamije.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43698
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14602 times
Been thanked: 13145 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Masamune » 29 Mar 2023, 13:49

Jel osoba mora biti clan IZ da bi je ukopali na mezarju?
Mozda sam ovo trebao pitati na nekoj drugoj temi, al eto
I sta je uopste ta clanarina tacno? Sta se istom dobije? Ima li vise razlicitih vrsta clanarina?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 813
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Bosnia_Nord » 29 Mar 2023, 15:42

Chan wrote: 29 Mar 2023, 13:49 Jel osoba mora biti clan IZ da bi je ukopali na mezarju?
Mozda sam ovo trebao pitati na nekoj drugoj temi, al eto
I sta je uopste ta clanarina tacno? Sta se istom dobije? Ima li vise razlicitih vrsta clanarina?
Ja koliko znam članarine idu po domaćinstvima a ne po osobi, ali moguće je da je drugačije u drugim oblastima.
Mene samo interesuje, kada bi izbacili vitre i zekat, da li bi se IZ mogla održavati samo na tim članarinama, ako ne bi, imaju li drugi načini da IZ zaradi, kako rade ostale religijske ustanove?

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102702
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 3105 times
Been thanked: 3186 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 29 Mar 2023, 17:03

Taare wrote: 28 Mar 2023, 22:48
Chloe wrote: 28 Mar 2023, 21:37 Ma gdje piše da se njima moraju vitre uplaćivati?
A baš sam se trudio da bude razumljivo :spavanje
:oo nije da nije razumljivo, ali baš "mora" mi para oči. A ja buntovnik. :o
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102702
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 3105 times
Been thanked: 3186 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 29 Mar 2023, 17:04

Chan wrote: 29 Mar 2023, 10:56 Još će biti Laser SDA botina :D.
Zar nije... :D. Nek nisam sama... :trepka
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102702
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 3105 times
Been thanked: 3186 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 29 Mar 2023, 17:05

insomnia wrote: 28 Mar 2023, 23:40 Bukvalno pise u prvom postu 😀
Tako ja, ko padobranac... :ooo
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102702
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 3105 times
Been thanked: 3186 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 29 Mar 2023, 17:17

Krokodil Behko wrote: 29 Mar 2023, 10:08
Bosnia_Nord wrote: 29 Mar 2023, 09:40 Ima li IZ jos kakvih drugih prihoda? Članarine možda?

Ima. Članarina je možda i 60 maraka po glavi. I opet, koliko god godina da se plaća, mora se doplatiti za dženazu i to stotine maraka. Takođe, koriste gužvu i dodatno naplaćuju za grobna mjesta. Meni su tražili 2500 maraka preko onih 800 koje sam ionako platio (pored članarine od 20 godina) da sahranim majku na tom nekom mjestu.
Kod nas je hodžaluk to što ti zoveš članarinom. Plaća se godišnje po domaćinstvu, taj novac služi za plate efendijama ( mada mislim da je došlo do nekih promjena zbog odudaranja plati po džematima zbog broja džematlija) te održavanje džamija. Efendija je obavezan klanjati dženazu pored ostalih redovnih obaveza prema džematu. Ko ne plaća hodžaluk, onda nema efendija obavezu predvoditi dženazu.

Mezarje, te sam ukop nemaju veze sa hodžalukom, to je naš osobni problem. Mi imamo svoja mezarja, po potrebi džematlije dokupljuju zemlju i šire ih. Brinu se za ogradu i samo održavanje mezarja.

Mi imamo fond za dženaze, godišnje uplaćujemo određeni iznos, premije, i kod dženaze, IZ iz tog fonda plaća troškove dženaze ( kopanje mezarja, daske itd.) ko nije u fondu sam snosi troškove. :cudi
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 813
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Bosnia_Nord » 29 Mar 2023, 17:30

ironman wrote: 29 Mar 2023, 12:04 Samo sto disemo ovdje ,po mom pogledu na zivot ,cini nas vecim vjernikom od bilo kojeg debelog u carsafe obucenog arapina koji od zelene boje dolara ne vidi pakao na Zemlji koji mu je pod nosom na Zapadnoj obali..
Samo problem je kad pričamo o islamu onda se uvijek vraćamo na Kur'an i sunnet a ne tvoj,moj ili nečiji deseti pogled na život.
Ako ti imaš neku svoju filozofiju rangiranja ljudi, rangiranja vjernika, nemam ništa protiv, ali ako već pričamo ko je kakav musliman, onda uvijek strogo na Kur'an i sunnet.

Arapa je 350 miliona, tako da nemoj sudit svim ljudima na osnovu malog malog broja bogatih, koji su uglavnom članovi kraljevskih porodica i slično.
Last edited by Bosnia_Nord on 29 Mar 2023, 17:32, edited 1 time in total.

User avatar
Chloe
Žena za sva vremena
Žena za sva vremena
Posts: 102702
Joined: 18 Dec 2015, 11:40
Has thanked: 3105 times
Been thanked: 3186 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Chloe » 29 Mar 2023, 17:32

Bosnia_Nord wrote: 29 Mar 2023, 15:42
Chan wrote: 29 Mar 2023, 13:49 Jel osoba mora biti clan IZ da bi je ukopali na mezarju?
Mozda sam ovo trebao pitati na nekoj drugoj temi, al eto
I sta je uopste ta clanarina tacno? Sta se istom dobije? Ima li vise razlicitih vrsta clanarina?
Ja koliko znam članarine idu po domaćinstvima a ne po osobi, ali moguće je da je drugačije u drugim oblastima.
Mene samo interesuje, kada bi izbacili vitre i zekat, da li bi se IZ mogla održavati samo na tim članarinama, ako ne bi, imaju li drugi načini da IZ zaradi, kako rade ostale religijske ustanove?
Kod nas je nekad bila praksa kod manjih džemata da hodžaluk ide po muškim glavama, punoljetnim.

Same džamije se ne mogu iz tih para finansirati, hB pa ima gradjana koji su uvijek spremni ispred sebe dati na održavanje, dogradjivanje, popravke.... E sad, kako idu plate efendija, i komplet finansiranje IZ, ne bih znala.

Ono što znam, prva ja da radim na takvim poslovima, ne bih mogla novac namjenjen određenim skupinama gradjana usmjeriti nigdje drugo, tako ne mogu ni zamisliti da bi IZ zloupotrebljavala taj novac. :cudi

Povjerenje imam u IZ, smatram to ispravnim. Mora se znati neki red, moramo imati ljude koji će brinuti o tom segmentu našeg života i ako želimo jaku zajednicu rezon je podržavati je.
:srce ... You are my sunshine, my only sunshine ... :srce

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9720 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by insomnia » 29 Mar 2023, 17:35

Trebalo bi uvesti dzamijski porez ko u Njemackoj za crkvu. 😀
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 813
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Bosnia_Nord » 29 Mar 2023, 17:37

insomnia wrote: 29 Mar 2023, 17:35 Trebalo bi uvesti dzamijski porez ko u Njemackoj za crkvu. 😀
De mi to pojasni, stalno to viđam ali nisam skontao.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120787
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7146 times
Been thanked: 8108 times
Status: Online

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by Krokodil Behko » 29 Mar 2023, 17:43

Chloe wrote: 29 Mar 2023, 17:17
Krokodil Behko wrote: 29 Mar 2023, 10:08


Ima. Članarina je možda i 60 maraka po glavi. I opet, koliko god godina da se plaća, mora se doplatiti za dženazu i to stotine maraka. Takođe, koriste gužvu i dodatno naplaćuju za grobna mjesta. Meni su tražili 2500 maraka preko onih 800 koje sam ionako platio (pored članarine od 20 godina) da sahranim majku na tom nekom mjestu.
Kod nas je hodžaluk to što ti zoveš članarinom. Plaća se godišnje po domaćinstvu, taj novac služi za plate efendijama ( mada mislim da je došlo do nekih promjena zbog odudaranja plati po džematima zbog broja džematlija) te održavanje džamija. Efendija je obavezan klanjati dženazu pored ostalih redovnih obaveza prema džematu. Ko ne plaća hodžaluk, onda nema efendija obavezu predvoditi dženazu.

Mezarje, te sam ukop nemaju veze sa hodžalukom, to je naš osobni problem. Mi imamo svoja mezarja, po potrebi džematlije dokupljuju zemlju i šire ih. Brinu se za ogradu i samo održavanje mezarja.

Mi imamo fond za dženaze, godišnje uplaćujemo određeni iznos, premije, i kod dženaze, IZ iz tog fonda plaća troškove dženaze ( kopanje mezarja, daske itd.) ko nije u fondu sam snosi troškove. :cudi

Bome je 60 maraka po glavi, a ne dobije se ništa, osim kobiva popusta oko dženaze

Članstvom u Islamskoj zajednici vjernik potvrđuje svoj islamski identitet, odanost zajednici i stiče pravo da se angažira u jačanju svoje institucije kroz aktivno i pasivno pravo glasa kroz svoj džemat.
Članarinu plaćaju punoljetne osobe koje žive sami ili formiraju svoju porodicu. Jedna članarina na godišnjem nivou iznosi 60 KM i može se uplatiti na karticu kod lokalnog imama ili na blagajnoj Medžlisa na ulici Bistrik 8.

Članarinu također možete uplatiti i preko žiro računa:

Adresa: MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE SARAJEVO, Bistrik do br. 8, SARAJEVO

ASA BANKA DD SARAJEVO: 134 470 100 708 93 92

BBI BANKA DD SARAJEVO: 141 308 532 000 44 42

UNICREDIT BANK SARAJEVO: 338 900 22 062 377 53

RAIFFEISEN BANK DD SARAJEVO: 161 00000 70 57 00 33

Svrha: ZA ČLANARINU



Članstvom u Islamskoj zajednici dobivate:

– određivanje pripadnosti svom džematu
– jačanje kapaciteta lokalnog džemata i zajednice općenito (organizacija dnevnih namaza, džume, mekteba i ostalih aktivnosti)
– pravo na vjerske usluge tokom boravka u džematu
– pravo da sa bira i bude izabran na izborima u IZ
– shodno godinama staža uplaćivanja stiče se i popust na vjerske usluge prilikom preseljenja člana porodice
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9720 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by insomnia » 29 Mar 2023, 17:44

Bosnia_Nord wrote: 29 Mar 2023, 17:37
insomnia wrote: 29 Mar 2023, 17:35 Trebalo bi uvesti dzamijski porez ko u Njemackoj za crkvu. 😀
De mi to pojasni, stalno to viđam ali nisam skontao.
Pa stvar je jasna. Ako si musliman uzima ti se porez od plate koji se daje IZ.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27704
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14586 times
Been thanked: 14992 times
Status: Offline

Re: Sadekat-ul-fitr ("vitre")

Post by ironman » 29 Mar 2023, 18:01

Bosnia_Nord wrote: 29 Mar 2023, 17:30
ironman wrote: 29 Mar 2023, 12:04 Samo sto disemo ovdje ,po mom pogledu na zivot ,cini nas vecim vjernikom od bilo kojeg debelog u carsafe obucenog arapina koji od zelene boje dolara ne vidi pakao na Zemlji koji mu je pod nosom na Zapadnoj obali..
Samo problem je kad pričamo o islamu onda se uvijek vraćamo na Kur'an i sunnet a ne tvoj,moj ili nečiji deseti pogled na život.
Ako ti imaš neku svoju filozofiju rangiranja ljudi, rangiranja vjernika, nemam ništa protiv, ali ako već pričamo ko je kakav musliman, onda uvijek strogo na Kur'an i sunnet.

Arapa je 350 miliona, tako da nemoj sudit svim ljudima na osnovu malog malog broja bogatih, koji su uglavnom članovi kraljevskih porodica i slično.
Citirani dio je bas jasno napisan.
Nemam sta vise dodati niti oduzeti..
Ovo dole tvoje..nema nikakve veze sa mojim postom.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests