Vegeterijanstvo..OK ili stranputica?

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10258
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8388 times
Been thanked: 8762 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by immuno » 22 Jun 2023, 12:54

Rum wrote: 22 Jun 2023, 09:58 Tacno sam pozelio da me nesto boli 🤘🐒
Muci

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54108
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 15357 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by HAVANA » 22 Jun 2023, 14:00

Screenshot_20230622_135845_com.facebook.katana_edit_9876996040158.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15469
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 676 times
Been thanked: 2176 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Laser » 22 Jun 2023, 14:05

HAVANA wrote: 22 Jun 2023, 14:00 Screenshot_20230622_135845_com.facebook.katana_edit_9876996040158.jpg
Čuj, ovo zdav doručak.

Ja ga yebem ko na ovome može dočekat ručak, ako išta u životu pošteno radi.
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54108
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 15357 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by HAVANA » 22 Jun 2023, 14:07

Laser wrote: 22 Jun 2023, 14:05
HAVANA wrote: 22 Jun 2023, 14:00 Screenshot_20230622_135845_com.facebook.katana_edit_9876996040158.jpg
Čuj, ovo zdav doručak.

Ja ga yebem ko na ovome može dočekat ručak, ako išta u životu pošteno radi.
Ne bi mogo ni kesu iz binga nosit a kamoli radit.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52084
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19463 times
Been thanked: 22252 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Zanki » 22 Jun 2023, 14:11

CikCikCikPogodi wrote: 21 Jun 2023, 19:21 Image

Kuhar John Mountain zabranio je veganima ulazak u svoj restoran nakon što je jedna mušterija pokrenula internetsku raspravu između onih koji jedu i ne jedu meso.

Slavni kuhar rođen je u Velikoj Britaniji, a sada vodi restoran Fyre u Connollyju u Australiji. Na naslovnice je dospio 2012. godine kada je opsovao kuhara Marcusa Wareinga s Michelinovom zvjezdicom koji mu je dao ocjenu 2 od 10 za riblje jelo u emisiji Great British Menu.

Poznati kuhar na Facebook stranici restorana nedavno je postavio obavijest.



"Nažalost, svim veganima je zabranjen ulazak u Fyre (zbog razloga vezanih uz mentalno zdravlje). Zahvaljujemo vam na razumijevanju", stoji u obavijesti.

Mountain je izjavio da je taj potez potaknut raspravom s jednom djevojkom.

"Mlada djevojka mi se obratila i rekla da dolazi u restoran te pitala postoje li veganske opcije. Rekao sam da ću joj udovoljiti, rekao sam da imamo njoke, povrće... I to je bilo to."

Međutim, kuhar je rekao da je zaboravio na zahtjev žene jer je bio zauzet oko privatne zabave. Njegov pomoćni kuhar tada je odbrusio Mountainu što im "nije rekao za mušteriju veganku."

Nezadovoljna mušterija požalila se australskim medijima.

"Moja jedina opcija je bilo jelo od povrća. Bilo je u redu, ali ne s tim punjenjem. I bila sam šokirana kad mi je to naplatio 32 dolara. Mislim da je danas nevjerojatno važno da restorani mogu primiti svakoga, a ako nemaju opciju veganskih obroka, to pokazuje vaše nedostatke kao kuhara", objasnila je.

"Nadam se da ću vidjeti neka poboljšanja u vašem jelovniku jer već neko vrijeme živim u Connollyju i vidjela sam mnoge restorane u toj zgradi kako se otvaraju i zatvaraju, a nijedan od njih ne potraje. Ako ne shvatiš na vrijeme, ne vjerujem da će tvoj restoran biti taj koji će uspjeti", obratila se kuharu.

Kuhar joj je odgovorio: "Što se tiče vegana/vegetarijanaca koji su u vrlo maloj manjini, posebno u sjevernim predgrađima, pokušavam uslužiti sve druge. Hvala na negativnoj recenziji... Slobodno podijelite svoje usrano iskustvo i radujem se što vas više neću vidjeti."

Mountain je rekao da je restoran preko noći preplavljen negativnim Google recenzijama s jednom zvjezdicom nakon njihove javne rasprave.

"Počeli smo dobivati sve ove negativne kritike bez ijednog komentara, što stvarno šteti poslu. Jebeni vegani, ozbiljno... Ja sam završio njima. Na kraju dana, to nije ono što želim učiniti, ali oni mogu odjebati", rekao je.

Međutim, ljudi koji podržavaju njegov stav, uključujući i one koji nisu posjetili restoran, počeli su davati restoranu Google recenzije s pet zvjezdica.

Izvor: Klix.ba
Dobro je i rek0
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by seln » 22 Jun 2023, 14:23

Postujem svaciji izbor, utoliko vise ako npr. religija nalaze vegetarijansku ishranu, kao u nekim azijskim religijama.
No, na zapadu je to najvecim dijelom mjerenje ciji je qrac duzi, ono "ja ne jedem meso", a ovaj drugi ga poklopi "ja ne jedem nista od proizvoda zivotinjskog porijekla". Ima i dalje, npr. fruganci, koji ne jedu cak ni biljke ako za jelo sluzi citava biljka, npr. mrkva ili luk. Neee, oni jedu samo plodove, pod uslovom da ostatak biljke moze prezivjeti. Totalna glupost, jer vecina povrca koje sluzi za ishranu su jednogodisnje biljke, koje ce ionako istruhnuti ako ih neko ne ubere. Ali, slicno kao i fundamentalisti, i oni samo pokusavaju biti "over the top". Bas kao sto je bio, stajaznam, Islamski dzihad, pa je onda al-Kaida pokazala da je jos ekstremnija, pa onda ISIL jos ekstremniji i sve tako....
Za 3/5 spremni!

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52084
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19463 times
Been thanked: 22252 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Zanki » 22 Jun 2023, 14:37

Ovo čini mi se kao da se ne odnosi tolko na ljudima koji se ajmo reć hoće zdravo hraniti...
Realno oni to ne rade po restoranima, ako već jel moraju poznato im je di je dobra veganska hrana i koja mjesta su isključivo veganska ili vegetarijanska.
Tako da ne da mi se previše razglabat ovdje se radi o bahatluku i snobizmu i svima je više puna kapa toga, bez ogleda o kakvim navodno pravima, minoriziranjima etc. se zaprav radi.
Treba imati osnovnu kulturu ponašanja i ne pretjerivati ni u ćem...
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Julia-Klara » 22 Jun 2023, 14:41

...a internet je dao svima mogucnost da se izjasne (nazalost), pa onda jednako tako i pokrenu salvu negativnih komentara ili recenzija...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Julia-Klara » 22 Jun 2023, 14:44

:ovaj

to isto da mi mesojedi sad odemo u neki veganski restoran i trazimo po teleta :lud

valjda znamo dje smo, i da moremo samo sijeno dobit :valja
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by seln » 22 Jun 2023, 14:47

Julia-Klara wrote: 22 Jun 2023, 14:44 :ovaj

to isto da mi mesojedi sad odemo u neki veganski restoran i trazimo po teleta :lud

valjda znamo dje smo, i da moremo samo sijeno dobit :valja
Tako bih i ja mogao uci u crkvu i reci "zahtijevam odrzavanje bogosluzja po islamskom obredu, jer to je moje pravo".
Neki ne pokusavaju ostvariti svoja prava, vec ih pokusavaju uskratiti drugima, koji su po njihovom misljenju "na krivom putu".
Za 3/5 spremni!

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Julia-Klara » 22 Jun 2023, 14:51

ja ba... i onda kazu "diskriminacija"...hau jes nou...
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54108
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 15357 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by HAVANA » 22 Jun 2023, 14:51

Pa rekoh ja. Na nasem je zali se nailovoj materi. Mrs. Cuj sto nema vegansko. Sto kod njih nema mesa, nek nas ispostuju.
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by BritkiMozak » 22 Jun 2023, 15:39

insomnia wrote: 21 Jun 2023, 19:47 Image
A jooooooj! Kol'ko tu trave ima!!! Ne moraš se ni saginjat da bi je se najeo. Samo se malo rastegneš i (do)ručak je tu.
Taare wrote: 21 Jun 2023, 22:10Haj, mogu shvatit ljude koji se odluče da budu vegetarijanci, al te vegane nikad. Sekta, jbte.
Sekta mogu biti i jedni i drugi ako su se na vegetarijanstvo / veganstvo, odlučili iz moralnih razloga. To im je ono... glavni smisao života. Valjda misle da će dostić Nirvanu takvim odabirom načina života i još k tome napadajući i omalovažavajući mesojede. Zapravo bi bio prikladniji naziv svejede, jer ljudi koji jedu meso, također jedu biljke.

Meni bi radi zdravlja više odgovarala vegetarijanska hrana, ali pošto ne mogu kuhat, a samo smo mama i ja kod kuće, kad ona napravi ručak i metne mi u tanjur šnicletinu koja pokriva pola tanjura, znao sam joj reč - ej mama, pa nisam rudar. Ovo je prekalorično, a ja sam ionako već predebeo. Prepolovi to.

Zbog slabog metabolizma moram na WC ubrzo nakon ručka ako sam iz nekog razloga pojeo puno mesa. A i više nisam tako debeo, jer svakog jutra pješačim 6-7 kilometara.

No uvijek se rado smijem ovim dvjema sektama koje misle da su moralna vertikala i duhovno superiorni jer su radi moralnih razloga odlučili biti vegetarijanci. I zato sam se od srca nasmijao ovoj slici s pozivom vegunima na ručak.
Morgen wrote: 22 Jun 2023, 07:23 Ali nisu svi. Ima naravno radikala al ima i onih koji to ne eksponiraju. Privatma stbar. Svako nek jede sta hoce.
Imam osecaj da sam na pdf religija
Zahvalio sam ti se na postu, a evo sad ti se i javno zahvaljujem zbog tvojih mirnih i umjerenih savjeta.
Chan wrote: 22 Jun 2023, 07:55
HAVANA wrote: 22 Jun 2023, 07:54 A sto ne jedu meso,sta im je?
Ma zbog mučenja životinja, zaštite okoline, zdravlja generalno... ima tu svakakvih razloga. Vegani ne jedu ni proizvode životinja... ne jedu ni jaja npr. za razliku od vegetarijanaca koji samo ne jedu meso, ali jedu sve ostalo od tih životinja.
Vegetarijanci ne jedu sve od životinja. Ne jedu jaja. Jedu mlijeko, mliječne proizvode i med. Vegani ne jedu niti to.
Chan wrote: 22 Jun 2023, 08:39 Kako ide sve u propast? U kojem smislu?

Pa čovjek nikad duže nije živio i nikad nije bio zdraviji nego danas.
Pa civilizacija se razara kad je na vrhuncu svoje moći, a mi smo taj vrhunac izgleda dostigli. Mogli bi mi još neko vrijeme živjet, ali su vlastodršci odlučili da nas postepeno treba smanjit pomoću C19 "cjepiva". Namjeravaju navodno pokrenuti klimatski lock down ove jeseni ili zime. A 2025/2026 ide žešča runda neke virusne bolesti. To je najavio Bill Gates veliki investitor u Modernu i druge farmaceutske kompanije.

Osim toga prema planovima WEF-a, namjeravaju kojekakvim krizama mučiti čovječanstvo do 2040. godine tako da nas sve upokore i postanemo potpuno poslušni naredbama koje izda WHO, koji je u biti začetak svjetske vlade.

Nebismo bili ni prva ni posljednja razorena civilizacija. Svaka civilizacija se s mukom stvara, s još većom mukom održava, a najlakše ju je razorit.

Međutim, ljudski život je nepobjediv. Ostane li pet do deset posto današnjeg stanovništva, oni će se organizirati u ploemena, živjeti po selima, znanje će biti uništeno jer se knjižnice nalaze u velikim gradovima, a neće imat struje da se spoje na Internet da bi eventualno skupili štogod znanja. Čak ako je netko poput mene, skupio dosta znanstvenopopularnih knjiga, nikakve koristi neće buduća generacija od toga imat, ako ne bude struje.

Dakle, preživjeli će živjet u seoskim plemenima, zatim će nastati gradovi-države koji će se tuč međusobno za prevlast u svojoj regiji. Pa će se države postepeno okrupnjavat i tek tada će doći do procvata znanosti i umjetnosti.

Nitko ne može pobijediti ciklus stvaranja, održavanja i razaranja. Vrijeme je ciklično a ne pravocrtno.
Chan wrote: 22 Jun 2023, 08:48
spacebound wrote: 22 Jun 2023, 07:57

Ma treba to postovati ali i oni treba da postuju drugacije izbore.
Ne jedu vecinom iz ljubavi prema zivotinjama jer tamo gdje se zivotinje za hranu uzgajaju vecinom su grozni uslovi i one pate. Razumijem. I meni je zao ali i volim meso, pa sam licemjer i jedem.
Nisi licemjer. Nemoj da ti oni i te priče nabijaju taj pritisak.
Mi smo ljudi. Superiorna vrsta i iznad svih ostalih na planeti. Konzumacija mesa je nešto normalno i uvijek će biti.
Tačno je da se nad životinjama ne treba iživljavati, ali ti je dopušteno da, u smislu konzumacije njihovog mesa, iste usmrtiš brzo i da se ne pate.
Pa tome ljude uče i religije tako da je sa te neke moralne strane sve ok.
Glede boldanog... pa baš i ne uče sve religije da se životinje mora brzo ubiti pri klanju. Prema Židovstvu hrana mora biti košer, ali da bi životinja bila zaklana po košer zakonima mora je se klati na početku vrata, gdje je vrat najdeblji i gdje ju se najteže zakolje. Opravdavaju se time da im je Jahve tako naredio. Navodno su znanstvenici ustvrdili da ako bi se životinje klale na običan način kao što mi koljemo da pokupiš neku žlijezdu koja izluči puno hormona kada je životinja u životnoj opasnosti, pa to nepovoljno utječe na meso.

Osim toga, u samoj Bibliji piše: - "ne jedi krv životinja jer je krv duša tijelu". Mislim da to piše i u Levitsom Zakonu i u Knjizi Ponovljenog Zakona. A da u životinji nebi ostalo krvi prilikom klanja potrebno je učiniti košer klanje.
Julia-Klara wrote: 22 Jun 2023, 14:44 :ovaj

to isto da mi mesojedi sad odemo u neki veganski restoran i trazimo po teleta :lud

valjda znamo dje smo, i da moremo samo sijeno dobit :valja
Ako se sijeno ne poslužuje na vilama, kao na slici "Ajte na doručak Veguni", nego u nekom tanjuru i preliveno nekim hiper-super-ultra.uber veganskim začinom - hm, možda je onda ukusnije.
Last edited by BritkiMozak on 22 Jun 2023, 18:34, edited 3 times in total.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Morgen
Zvezda foruma
Zvezda foruma
Posts: 32237
Joined: 05 Mar 2022, 08:50
Location: Dalekoodočiju
Has thanked: 19524 times
Been thanked: 16932 times
Contact:
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Morgen » 22 Jun 2023, 17:47

Jako lepo od tebe 🙂

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Duh » 22 Jun 2023, 19:18

glupost je postala standard.
ako neko nece meso...nece...ajd zravo. sta ima objasnjavati.
rekao sam da nisam nikada pojeo vocni jogurt,
volim i voce i jogurt...nemam sta objasnjavati.
ne volim banane ni tropsko voce...
nemam kome objasnjavati sto ne volim...
objasnjavati da nece da jedu meso, jer se zato ubijaju zivotinje je glupo.
ubijali mi i jeli, ili one se same ubijae je svejednio.
odim toga i uzgajaju se i ne bi ni zivjele da se ne jedu mnoge.

u vrticu se pocelo objasnjavati djeci svasta. da su transvestiti kul i zelje isto...
ljudi losi ubijaju zivotinje.

ja objasnjavam djecurliji ovako...zasto moraju pecati, ubijati i jesti ribu npr...

ova velika riba je morala biti ubijena, jer je ubila i pojela mnogo malih ribica.
ako jedete ribu, spasavate zivote mnogih malih i lijepih ribica...
a jedem i malu ribicu, jer i ona boje da se odmah pojede, jer ce se naubijati dok odraste.

osim toga i biljke su ziva bica i nikome nista ne rade, pa ih poubijase...


meni ne bi dozvolili da pricam djeci u vrticu.

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31753
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2699 times
Been thanked: 5173 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Matan » 22 Jun 2023, 19:57

More se birati, pa se ljudi izivljavaju...
ja se sjecam da smo tokom vecine godine bili vegani silom prilika..
mesa je bilo rijetko, pa smo jeli samo vegansku hranu..
meso je bilo luksuz, maltene..
a sada...moze se i bez mesa, kad imas svega i svacega..
treba nas resetirati ..na gladne godine, kad nije bilo proizvodnje masovne hrane..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14635 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by ironman » 22 Jun 2023, 20:12

dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by BritkiMozak » 23 Jun 2023, 13:43

Matan wrote: 22 Jun 2023, 19:57 More se birati, pa se ljudi izivljavaju...
ja se sjecam da smo tokom vecine godine bili vegani silom prilika..
mesa je bilo rijetko, pa smo jeli samo vegansku hranu..
meso je bilo luksuz, maltene..
a sada...moze se i bez mesa, kad imas svega i svacega..
treba nas resetirati ..na gladne godine, kad nije bilo proizvodnje masovne hrane..
Nemoj prizivati vraga! Ima jedna poslovica koja kaže: - "Pazi što želiš, moglo bi ti se i ostvariti".

Predlažem da, ako naletite na nekog agresivnog vegetarijanca ili vegana, kažete: - "I Hitler je bio vegetarijanac".
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Duh » 24 Jun 2023, 15:27

pojave se tako grupe koje znaju najbitnije...kazu.
znaju sta je ljubav, prema zivotu ili opcenito.
oni tako sire ljubav dok ne postanu agresivni.
da su oni najnaj, naravno tvrde oni sami.

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Slavni kuhar zabranio veganima ulazak u svoj restoran: Oni mogu odjebati

Post by Kai » 24 Jun 2023, 20:28

Problemje sto ljudi zele da namecu drugima.. ok rekao si al nemoj me daviti..
Vragolasto..:zao

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest