Gdje uložiti novac?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Julia-Klara » 03 Aug 2022, 09:02

:ovaj

Zasto oni koji ne znaju sta ce s para kupuju antikvitete, jer to je sve staro, krntije od auta, stare prasnjave vaze i namjestaj?
Sta mislis, Taare?
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Julia-Klara » 03 Aug 2022, 09:05

Zalosno je vidjeti da neki ljudi vjeruju kako je novac kljuc za srecu.

And for people who do NOT speak our languages - it is sad to see how some people believe that money is the key to happiness.
Last edited by Julia-Klara on 03 Aug 2022, 09:12, edited 1 time in total.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Calla » 03 Aug 2022, 09:09

hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:49
Calla wrote: 03 Aug 2022, 08:47 :snap Samo si mi ti jos trebao, pred moju smrt. :grana

Ja barem imam iskustva da ti opisem kako sam svojim radom I idejama uspjela sebi osigurati dodatak za dobar zivot u penziji stednjom, I ne mlatim praznu slamu kao sto to rade ova Novokomponavana derista koja tipkovnicom prebaciju neciji tudi novac od A na B I hvale se da je to njihova zarada, a u novcaniku nemaju ni pfeninga. :oo
to sto si ti opisala tako ni moji rodtelji zive nit planiraju pare

koliko ti je svo to vrijednost? koliko to vrijedi sve tovje "assets/portfolio"

to je mozda bilo u 1950's kad je zivot bio vise sporiji i sigurniji

danas neki company dodzi preko noc ode od 100 millikon do 1 billion, ljudi take stvari trazu jel to preko noc i to postanes milliojoner,
i onda 1 mjesec poslje taj company ode u bankruptcy i tebi ostane njihv profit i njihov izgubitak ti od toga napravis velike pare i jos brzo
to je kako ljudi ovdje danas radu

jel danas je sve brzo bukvalno i stvari se mjenaju brzo

danas u 2022 kako si ti opisala tako ljudi nerade jel to je previse sporo a zivot brzo ide

moras da se ukljucis sa moderni vremena i moderno misljene
Ne moram, ti tako moras,
ovo je tvoje doba.
Paraziti koji sanjaju da nista ne moraju da rade a da im lova sama dolazi.

.Imaginarne svote novca mene licno ne interesuju jposto znam da nisu zaradene mojim idejama,
nego tipkovnicom I kradom tudeg rada.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Taare » 03 Aug 2022, 09:10

Julia-Klara wrote: 03 Aug 2022, 09:02 :ovaj

Zasto oni koji ne znaju sta ce s para kupuju antikvitete, jer to je sve staro, krntije od auta, stare prasnjave vaze i namjestaj?
Sta mislis, Taare?
Zato što nisu upoznali hopjoppe da ih nauči :zubi

Hopjoppe, kad nas naučiš kako da zaradimo big money onda maby otvori temu kako da moderno trošimo taj big money :cool
Svi mi se morete obratit

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 03 Aug 2022, 09:16

Julia-Klara wrote: 03 Aug 2022, 09:02 :ovaj

Zasto oni koji ne znaju sta ce s para kupuju antikvitete, jer to je sve staro, krntije od auta, stare prasnjave vaze i namjestaj?
Sta mislis, Taare?
koji bolan ljudi?

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 03 Aug 2022, 09:17

Calla wrote: 03 Aug 2022, 09:09
hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:49

to sto si ti opisala tako ni moji rodtelji zive nit planiraju pare

koliko ti je svo to vrijednost? koliko to vrijedi sve tovje "assets/portfolio"

to je mozda bilo u 1950's kad je zivot bio vise sporiji i sigurniji

danas neki company dodzi preko noc ode od 100 millikon do 1 billion, ljudi take stvari trazu jel to preko noc i to postanes milliojoner,
i onda 1 mjesec poslje taj company ode u bankruptcy i tebi ostane njihv profit i njihov izgubitak ti od toga napravis velike pare i jos brzo
to je kako ljudi ovdje danas radu

jel danas je sve brzo bukvalno i stvari se mjenaju brzo

danas u 2022 kako si ti opisala tako ljudi nerade jel to je previse sporo a zivot brzo ide

moras da se ukljucis sa moderni vremena i moderno misljene
Ne moram, ti tako moras,
ovo je tvoje doba.
Paraziti koji sanjaju da nista ne moraju da rade a da im lova sama dolazi.

.Imaginarne svote novca mene licno ne interesuju jposto znam da nisu zaradene mojim idejama,
nego tipkovnicom I kradom tudeg rada.
cuj parazit hahahah

boze sacuvaj

pa idi onda radi za 15 dolara na sat , neces moc nit kucu platiti kamoli hljeba najest

nemati kuce ovdje ispod 1 million dollara ko ce ti to placati ili kupiti?

i tako je u drugim zapadnim drzavima
Last edited by hopjoppe5 on 03 Aug 2022, 09:21, edited 1 time in total.

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Julia-Klara » 03 Aug 2022, 09:18

Ti bas bezveze lupetas ovdje, bez da ista o ikome od nas znas.

Ego je zajebana stvar
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Calla » 03 Aug 2022, 09:22

hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:59 vi bosanci i vala i drugi okolina drzava vi zivite i mislite kako se zivjleo i mislilo na zapadu u 1950's

vi ste nazad 100 godina , a ostali svijeti zivi u 2022
Pa treba da ti bude čast da dodes ovdje I sretnes antikvitet covjeka. Ljudi su ljudi a Kompjuter I dalje ostaje samo kucno pomagalo.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10258
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8388 times
Been thanked: 8762 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by immuno » 03 Aug 2022, 09:43

O boze ovaj izludjuje :zid kako je ogranicen 🙈
Nemam nista protiv nek radi sta ko hoce, zivi kako hoce, bude sta hoce al nemoj bogati da me ubjedjujes da je to najbolje I da i ja moram tako da zivim, budem. Kako mu nije jasno da vecina nas zivi zdravim, normalnim zivotom jer tako zelimo. Ostvarili u zivotu ( ha jos kakvom zivotu, rat, bjezanje, zapocinjanje novog zivota u drugim drzavama, sa drugim jezicima, kulturama...) ono sto cini zivot normalnim, raditi, porodicu njegovat I, djecu odgojiti I skolovati da budu posteni I vrijedni ljudi sebi I zajednici u kojoj zive. Dosta nas ovdje je puno obrazovanije od njega a o zivotnom iskustvu da negovorim.
Dragi hopepope novac je samo sredstvo za zivot, tacno bez njega se nemoze al nikad nije prioritet I za zdrav I normalna zivot I nesmije biti prioritet.
Ti neznas sigurno Dinu Melina to je bosanski pjevac moj sarajlija, I u jednoj pjesmi kaze:
Nije sreca para puna vreca, to znaju oni sto je imaju....
Pametnom dosta 💪

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 03 Aug 2022, 10:53

Calla wrote: 03 Aug 2022, 09:09
hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:49

to sto si ti opisala tako ni moji rodtelji zive nit planiraju pare

koliko ti je svo to vrijednost? koliko to vrijedi sve tovje "assets/portfolio"

to je mozda bilo u 1950's kad je zivot bio vise sporiji i sigurniji

danas neki company dodzi preko noc ode od 100 millikon do 1 billion, ljudi take stvari trazu jel to preko noc i to postanes milliojoner,
i onda 1 mjesec poslje taj company ode u bankruptcy i tebi ostane njihv profit i njihov izgubitak ti od toga napravis velike pare i jos brzo
to je kako ljudi ovdje danas radu

jel danas je sve brzo bukvalno i stvari se mjenaju brzo

danas u 2022 kako si ti opisala tako ljudi nerade jel to je previse sporo a zivot brzo ide

moras da se ukljucis sa moderni vremena i moderno misljene
Ne moram, ti tako moras,
ovo je tvoje doba.
Paraziti koji sanjaju da nista ne moraju da rade a da im lova sama dolazi.

.Imaginarne svote novca mene licno ne interesuju jposto znam da nisu zaradene mojim idejama,
nego tipkovnicom I kradom tudeg rada.
druga stvar ja imam poso

radim neka 2 dana na heftu nekada 4 , taj poso mi placan oko 3000aud svaki fortnight , i taj poso vec radim 20 godina mozda i vise stao sam brojat

imam svoj biznis pravim tu pare

imam sada stock market pravim tu pare

kome ja kradem hranu iz usta ? gdje tu nepraveda?
Last edited by hopjoppe5 on 03 Aug 2022, 10:55, edited 1 time in total.

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 03 Aug 2022, 10:55

Calla wrote: 03 Aug 2022, 09:22
hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:59 vi bosanci i vala i drugi okolina drzava vi zivite i mislite kako se zivjleo i mislilo na zapadu u 1950's

vi ste nazad 100 godina , a ostali svijeti zivi u 2022
Pa treba da ti bude čast da dodes ovdje I sretnes antikvitet covjeka. Ljudi su ljudi a Kompjuter I dalje ostaje samo kucno pomagalo.
kad nista ne kontas onda ti je i konj vrijednija stvar od ferrari,

kazaces, vidi ovaj konj je ziv i ovaj mrtva uopste se nemrda sta ce mi mrtav konj barem se ovaj zivi mrda

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 03 Aug 2022, 11:08

ovdje ti je prosjek 120,000 AUD na godisnjem (middle class)

ako primas manje to je considered "poverty" ako primas ispod 45,000 to je "under the poverty line"

ako si migrant nemas poso neprihvacatise skola ovdje neznas jezik nemozes se zaposlit , imas zenu djecu , drzava ti placa 60,000 na socijalnog (social security) godisnje

po australijski standard of living

User avatar
Calla
Legenda foruma
Legenda foruma
Posts: 12706
Joined: 12 Apr 2012, 09:16
Location: Wiesbaden-Hessen-Germany
Has thanked: 2773 times
Been thanked: 2205 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Calla » 04 Aug 2022, 08:52

hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 10:55
Calla wrote: 03 Aug 2022, 09:22

Pa treba da ti bude čast da dodes ovdje I sretnes antikvitet covjeka. Ljudi su ljudi a Kompjuter I dalje ostaje samo kucno pomagalo.
kad nista ne kontas onda ti je i konj vrijednija stvar od ferrari,

kazaces, vidi ovaj konj je ziv i ovaj mrtva uopste se nemrda sta ce mi mrtav konj barem se ovaj zivi mrda
Ja ti skontala davnih dana da je ziv konj kao I onaj propeti konj na Ferrariju, vrjednost.

U Becu se jos uvjek provozam kocijom sa upregnutim konjima.
U 90 tim godinama, Isprobala Ferrari Testarossu ona crvena karoseria sa 390 PS me nije uspjela dojmiti,
konj je ipak ritnuo Ferrarija u zaborav.
Ljubav je igra za dvoje u kojoj oboje mogu pobjediti (Eva Gabor)

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Julia-Klara » 04 Aug 2022, 09:42

Da ne otvaramo jos jednu temu

Kako da ušteđevinu zaštitite od inflacije? Profesor Željko Šain je dao nekoliko prijedloga

Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (UNSA) Željko Šain je razgovoru za Klix.ba govorio o tome kako je ušteđevinu moguće zaštititi od inflacije. Osvrnuo se i na uzroke inflacije i mjere koje se koriste za njeno ublažavanje.

Napomenuo je da ušteđevinu nije moguće u potpunosti zaštititi od inflacije te ne gubi sve jednako svoju vrijednost.

"Da se potpuno zaštitimo od bilo kojeg rizika gotovo je nemoguće. Rizik se može prevenirati i njime se može upravljati. Teorijski - ušteđevina se može zaštititi preusmjeravanjem u ono što ne gubi vrijednost ili što manje gubi vrijednost od gotovine na računu. Međutim ovo je teško sto posto ostvariti u praksi. U inflaciji je to teško postići zbog toga što sve gubi vrijednost - nešto više, nešto manje. Zato treba izabrati način, transformaciju ušteđevine, posebno ako je ona neoročena, u neke oblike imovine koji će manje gubiti vrijednost", podsjetio je.

Preporuka je ušteđevinu pretvoriti u stabilnije valute, nekretnine, plemenite materijale ili vrijednosne papire.

"Primjera radi, ako imamo na računu 10.000 KM, a s njima ništa ne radimo, onda ćemo zbog inflatornih kretanja gubiti realnu vrijednost tog nominalnog iznosa. Zato je to potrebno pretvoriti u stabilnije valute koje manje gube vrijednost ili neka materijalna nenovčana dobra, kao što su nekretnine ili oblici plemenitih metala ili u vrijednosne papire, finansijsku imovinu za koju cijenimo da će u budućnosti manje gubiti vrijednost", ukazao je Šain.

Ponovio je da ušteđevinu nemoguće potpuno zaštititi, osim pod jednim uslovom koji je vrlo rizičan.

"Nemoguće je biti siguran da će se očuvati ista realna vrijednost, osim ako se bavi nekim špekulativnim poslovima, pa se nada, ali bez sigurnosti da će se nešto zaraditi", naglasio je.

Uzroci inflacije

Sagovornik Klix.ba je, govoreći o tome koliko će inflacija trajati, komentirao i njene uzroke.

"Svi ovisi od ovog totalnog rata koji se dešava u svijetu. Kada kažem totalni rat, onda mislim na vojni rat (između Rusije i Ukrajine), trgovački rat, monetarni rat, klimatski rat, biološki rat. Na djelu su različiti ratovi, neredi s krvnim i nekrvnim posljedicama. Kako trenutno stoje stvari, oblici ovog totalnog rata bit će prisutni. Daj Bože da se to i kod nas, i u svijetu smiri tokom ove godine. Pogotovo u Bosni i Hercegovini, zato što je izborna godina. Dok se konstituiraju organi vlasti, zakonodavni i izvršni, a ni sudska vlast nije stabilna, su elementi da imamo nestabilnu ekonomsku, političku i društvenu situaciju koja je pogodno tlo za inflaciju. Nas u svemu na makro planu čini sigurnijim to što imamo takvu monetarnu politiku koja je vezana za Valutni odbor i za euro", istakao je.

Pitali smo profesora Šaina da li je saglasan s pojedinim ekonomistima da je inflacija uzrokovana i zbog velike potrošnje koja je uslijedila nakon početka pandemije koronavirusa, tokom koje se akumulirao novac zbog toga što građani nisu imali priliku da ga značajnije troše.

"Samo manjim dijelom. Po mom sudu to nije adekvatan odgovor. nflacija je svjetski trend koji je nastao zbog makro ekonomskih pomjeranja i zbog spomenutog totalnog rata. Mi se nismo mogli očuvati od svjetskog trenda inflacije, ali je možemo značajno ublažiti. Jako je mali ponder to što ste spomenuli. Inflacija je sistemske prirode, a ovo što ste spomenuli spada u kvantitativnu i psihološku teoriju inflacije, ali one nisu dominirajuće za ukupan iznos inflacije", mišljenja je.

Kako se boriti protiv inflacije


Tema razgovora bila je i to da li je povećanje kamatnih stopa jedini način da se inflacija ublaži.

"Ne, to je samo jedan pokušaj, jedno sredstvo u obuzdavanju inflacije. Povećanje kamatnih stopa je samo jedno sredstvo za ublažavanje inflacije. U Bosni i Hercegovini je najpreče to da li možemo smoći snage, a Dejton nije prepreka, ponavljam da nije prepreka, da imamo dovoljno racionalnih i mudrih glava, da stvorimo jedinstvenu ekonomsku politiku. Naš najveći odbrambeni sistem jeste izgradnja jedinstvene ekonomske politike i povećavanje produktivnog rada koji će nam omogućiti veću proizvodnju roba i usluga. Veća produktivna zaposlenost i smanjenje nepotrebnih rashoda", naveo je.

Savjetovao je šta bi Bosna i Hercegovina trebala konkretno uraditi za borbu protiv inflacije.

"Neracionalna potrošnja BDP-a faktički ne može osigurati stabilniju situaciju. Ne možemo proizvesti koliko možemo potrošiti. Makro ekonomske mjere, koje bi inače trebale biti dodatni element stabilizacije, podrazumijevaju da postoji što više domaćih proizvoda koje ćemo i trošiti. Jedna od takvih mjera je da forsiramo poljoprivrednu proizvodnju, za koje će država garantirati da će ih sve otkupiti. Imati adekvatne robne rezerve", konstatovao je profesor ekonomije Željko Šain.

Podsjećamo, iz Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine krajem prošlog mjeseca su objavili da je inflacija viša za 15,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. Najviše je poskupio prijevoz, a potom hrana i bezalkoholni napici. Jedino su niže cijene odjeće i obuće.

klix.ba
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Taare » 04 Aug 2022, 10:56

Svi mi se morete obratit

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11086 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Fuddo » 04 Aug 2022, 11:03

hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 10:55
Calla wrote: 03 Aug 2022, 09:22

Pa treba da ti bude čast da dodes ovdje I sretnes antikvitet covjeka. Ljudi su ljudi a Kompjuter I dalje ostaje samo kucno pomagalo.
kad nista ne kontas onda ti je i konj vrijednija stvar od ferrari,

kazaces, vidi ovaj konj je ziv i ovaj mrtva uopste se nemrda sta ce mi mrtav konj barem se ovaj zivi mrda
Brate, ovo se mora zabijeziti, uokvirit, i ostavit buducim narastajima.
Svaka ti cast.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
hopjoppe5
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1099
Joined: 13 Nov 2019, 08:45
Has thanked: 96 times
Been thanked: 173 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by hopjoppe5 » 04 Aug 2022, 14:02

Julia-Klara wrote: 04 Aug 2022, 09:42 Da ne otvaramo jos jednu temu.......
klix.ba
ne puhaj u balon i nece biti inflacije, smiple dimple TRICK


User avatar
HAVANA
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 54108
Joined: 10 Nov 2019, 11:07
Has thanked: 1939 times
Been thanked: 15357 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by HAVANA » 31 Oct 2022, 06:17

hopjoppe5 wrote: 03 Aug 2022, 08:26
Mister No wrote: 02 Aug 2022, 15:44

Bježi, ne zajebaji.
Ti ćes prije zaradit kao vašerski pjevač nego trgujući na stocksu.
Ako tamo budes ulagao za godinu nećes imati ni za bicikla da Kupis.
Sretno ti, pa kako god.
imas wrong information o tome svemu
Evo danas je 31/10.Koliko si para napravio od ovog posta, jesi kupio tu kucu od milion i zadnje i glavno da li si sretan, veseo i nasmijan?
Nije skupo na moru, skupo je na obali.

User avatar
Melek
Deer Hunter
Deer Hunter
Posts: 29042
Joined: 20 Jun 2013, 23:18
Has thanked: 3593 times
Been thanked: 2421 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Melek » 31 Oct 2022, 06:34

Ma garant su ga poklopile sve ove nazovi specijalne vojne operacije tuka što jedu graha :D.

Berza je doro otresla na globalnom nivou, malo ko je šta ušićario u zadnje vrijeme tu :kafa
Weak people revenge.
Strong people forgive.
Intelligent people ignore.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43059
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12810 times
Status: Offline

Re: Gdje uložiti novac?

Post by Masamune » 31 Oct 2022, 07:00

Ulozite u mene. Necu se buniti
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests