Nasilje i pravdanje istog

Ponašanje u društvu i odnosi među ljudima. Humanost, predrasude.

Moderator: Krokodil Behko

Post Reply
User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Nasilje i pravdanje istog

Post by Zagorka » 24 May 2022, 17:12

Nekako mi ovih dana to bode oči.

Nasilje nad djecom, muškarcima, ženama, roditeljima, članovima porodice pa čak i uposlenicima.

Vršnjačko nasilje.

Nasilje u plemenskim zajednicama.

Spisak je dugačak.....

Zadnje nasilje koje vidjeh, izazvali su nasilni i agresivni huligani (navijači) Torcidaši. I oni su izgleda najgore što Hrvatska ima.

Vidim da se sačekuša policije, napad na policiju, i sve što se vidjelo na snimcima opravdava time da ih je iznerviralo što nisu unijeli neke transparente (iako nisu ispoštovali protokol, da ih ranije donesu na pregled).

Pa je li treba svako da dobro pazi da ne iznervira nekog drugog nečim?

Konobarica koja donese dva umjesto tri šećera?

Sestrica koja kaže nemojte molim vas preko reda?

Skladištar koji kaže nije moje da vam vratim artikl, ima služba za to ?

Hoćemo svi nosati bodeže ko da smo na Vukovar pošli?

Je li to normalno? Je li normalno smišljati opravdanja za to?

Hoćemo i za nasilje u ratu smišljati opravdanja?

Za ona silovanja?

Je li nas kmetovski mentalitet naučio da sagnemo leđa i da na nas ima potezati palicu kome se god ne digne kako treba?

Je li bolujemo od nekog sindroma, koji nam je kad nikad nismo na strani žrtava?

Operisani od empatije ili ne znamo za bolje?

Ubijedili su nas da nas treba tući ?

Evo, ne znam šta je.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Masamune » 24 May 2022, 17:13

Odlična tema. Osvrnuću se malo kasnije
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Venera » 24 May 2022, 17:22

Zagorka wrote: 24 May 2022, 17:12 Nekako mi ovih dana to bode oči.

Nasilje nad djecom, muškarcima, ženama, roditeljima, članovima porodice pa čak i uposlenicima.

Vršnjačko nasilje.

Nasilje u plemenskim zajednicama.

Spisak je dugačak.....

Zadnje nasilje koje vidjeh, izazvali su nasilni i agresivni huligani (navijači) Torcidaši. I oni su izgleda najgore što Hrvatska ima.

Vidim da se sačekuša policije, napad na policiju, i sve što se vidjelo na snimcima opravdava time da ih je iznerviralo što nisu unijeli neke transparente (iako nisu ispoštovali protokol, da ih ranije donesu na pregled).

Pa je li treba svako da dobro pazi da ne iznervira nekog drugog nečim?

Konobarica koja donese dva umjesto tri šećera?

Sestrica koja kaže nemojte molim vas preko reda?

Skladištar koji kaže nije moje da vam vratim artikl, ima služba za to ?

Hoćemo svi nosati bodeže ko da smo na Vukovar pošli?

Je li to normalno? Je li normalno smišljati opravdanja za to?

Hoćemo i za nasilje u ratu smišljati opravdanja?

Za ona silovanja?

Je li nas kmetovski mentalitet naučio da sagnemo leđa i da na nas ima potezati palicu kome se god ne digne kako treba?

Je li bolujemo od nekog sindroma, koji nam je kad nikad nismo na strani žrtava?

Operisani od empatije ili ne znamo za bolje?

Ubijedili su nas da nas treba tući ?

Evo, ne znam šta je.
Bježim od osoba koje su spremne za nisilno ponašanje,a i udaljim se od scena nasilja!

Ako su osobe u verbalnom sukobu, tad pokušam umiriti obje strane, ako situacija to omogučava.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Zagorka
Žena, majka, forumašica
Žena, majka, forumašica
Posts: 34535
Joined: 05 Oct 2011, 11:33
Location: Pije kahvu s podzidom.
Has thanked: 424 times
Been thanked: 623 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Zagorka » 24 May 2022, 17:24

Ja sam makla iz života one koji imaju probleme sa samokontrolom.

To su uglavnom slabići jer je najveća vlast ona nad samim sobom.

I kad mi se neko dere kad priča, izađi mi odmah.

Nemam ja više godina ni nerava za svaku napuknutu budalu.
Gospode, gdje li pronalaze, ovoliku đubrad i mamlaze.

User avatar
Zanki
saudade / forumasica godine
saudade / forumasica godine
Posts: 52055
Joined: 29 Jul 2020, 17:52
Has thanked: 19444 times
Been thanked: 22228 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Zanki » 24 May 2022, 17:25

Zadnje nasilje koje vidjeh, izazvali su nasilni i agresivni huligani (navijači) Torcidaši. I oni su izgleda najgore što Hrvatska ima.

Vidim da se sačekuša policije, napad na policiju, i sve što se vidjelo na snimcima opravdava time da ih je iznerviralo što nisu unijeli neke transparente (iako nisu ispoštovali protokol, da ih ranije donesu na pregled).


Dabome
"It takes something more
than intelligence to act
intelligently "

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Krokodil Behko » 24 May 2022, 17:39

Nasilje proizilazi iz totalitarnog mentaliteta, a totalitarni mentlaitet potiče od patrijahalnosti u društvu i kompletne historije naših krajeva. Neće se to skoro riješiti. Negdje skoro sam pominjao onu statistiku, od prije nekoliko godina. Srbija na evropskom vrhu, po broju ženoubistava, a BiH je slijedi u stopu.
Jesu li to te tradicionalne balkanske vrijednosti ( o kojima stalno govori Vučić) ili vrijednosti islama o kojima govori SDA?
online

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Dori » 24 May 2022, 17:47

Bila ovdje u mom gradu jedna komsinica iz Bosne. Našla tipa koji je moj dobar drug, ali ima čovjek problema sa alkoholom. I nema mu pomoći. Nazalost. Ali pravda ona njega Non stop i dzaba govoriti….
Došla ovdje za Novu Godinu i povela cerku sa sobom….
Meni dijete šalje poruku u neka doba mogu li doći po njih?! Frajer se napio i izbacio ih obe na ulicu u sred decembra.
Naravno, ja u auto, pokupim ih…..Smučilo mi se kad sam ih vidjela na snijegu kako stoje.
Dovedem ih sebi, dam im sobu, pričam s njom šta je bilo….I kroz priču skontam ona njega pravda?! Dijete istraumirano ona nešto priča, ma nije on takav, bla, bla…
Ujutro zove on, izvinjava se meni, eto došlo je do nesporazuma….Hoće ona nazad. Ja je zamolim da bar curicu ostavi kod nas. Neće. Ode ona nazad njemu.
Poslije podne opet ona zove….Ista stvar.
Nema problema. Odem po njh, kupim ih karte za bus i ujutro ih pošaljem nazad za Bosnu. Mala presretna, mama počela plakati. Eto nešto bi ona išla tamo ovamo.
Poslije mi mala priča da im je nožem prijetio?! I ona mu se vraća i to dijete vuče sa sobom….
Meni je ti bilo nevjerovatno!
Sva sreća nisu vise zajedno, ali sad kad se sretnemo u Bosni ONA me ne pozdravlja….Fol nešto ljuta?! Pokvarila sam joj sreću da se uda…Našla dobru priliku…
Pu!
Tačno neke ljude treba pustiti….Ne pružati im ruku…
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Masamune » 24 May 2022, 17:55

Što se tiče nasilja bitno je znati koji su uzroci istog. Imaš biološke, sociološke, situacijske i kognitivne.

Biološki se odnose na to da osoba nije psihički zdrava, da je pod dejstvom neke traume i slično i da takvo ponašanje može dovesti do nasilja. Situacijski su ti tipa kad dođeš kod skladištara koji je do tvog dolaska umro od posla, pa si mu ti došla kao šlag na tortu da se na nekome istrese i stres je glavni generator ovog uzroka.

Najgori su sociološki i kognitivni. Sociološki se javljaju još od rane dobi djeteta koje upija informacije, ponašanja i ostalo i ako odrasta u nezdravoj sredini postoji velika šansa da će poprimiti takva ponašanja i da će misliti da je to apsolutno normalno, pa čak i prihvatljivo ponašanje. Kognitivni uzroci su već usko povezani sa ideologijama, pa tako je recimo među ultrasima sasvim normalno (i poželjno) da se pobiju sa protivničkim ultrasima i tako se dokazuju među svojom rajom. Inače nisi nikakav navijač, pizda si i slično. Rat se također odnosi na kognitivne, jer imaš čitavu velikosrpsku ideologiju koja za mnoge na Balkanu govori da su genetski otpad, izdajice svoga naroda i slično, pa mnogi nisu imali ni trunku empatije kad su klali djecu, a kamo li ostale. Isto tako i tradicionalna, patrijarhalna i konzervativna sredina kakav je Balkan ostavlja svoj trag. Problem nasilja među navijačima riješavaš sa jakom policijom. Kad su Englezi svoje mogli dovesti u red možemo i mi naše.

Za biološke postoje terapije, a i situacijske uglavnom rješava bolji i kvalitetniji život... dakle treba dići životni standard pa će i tu biti puno bolje. Najveći problem su ova zadnja dva. Previše je nasilja u porodici kod nas iz raznih razloga, a sve to utiče na djecu pa neka tako i skrenu sa pravog puta. Kod većine maloljetnika i punoljetnih osoba koje su sklone nasilju i nasilničkom ponašanju u pozadini ćeš naći neki vid nasilja u porodici iz djetinjstva. Kognitivne treba razbijati razbijanjem uvrnutih i pogrešnih ideologija poput velikosrpske. Ako već sami Srbi unutar svog naroda neće raditi nešto po pitanju toga onda si ti dužan biti na oprezu.
Last edited by Masamune on 24 May 2022, 18:08, edited 1 time in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Fuddo » 24 May 2022, 18:00

Dori wrote: 24 May 2022, 17:47 Bila ovdje u mom gradu jedna komsinica iz Bosne. Našla tipa koji je moj dobar drug, ali ima čovjek problema sa alkoholom. I nema mu pomoći. Nazalost. Ali pravda ona njega Non stop i dzaba govoriti….
Došla ovdje za Novu Godinu i povela cerku sa sobom….
Meni dijete šalje poruku u neka doba mogu li doći po njih?! Frajer se napio i izbacio ih obe na ulicu u sred decembra.
Naravno, ja u auto, pokupim ih…..Smučilo mi se kad sam ih vidjela na snijegu kako stoje.
Dovedem ih sebi, dam im sobu, pričam s njom šta je bilo….I kroz priču skontam ona njega pravda?! Dijete istraumirano ona nešto priča, ma nije on takav, bla, bla…
Ujutro zove on, izvinjava se meni, eto došlo je do nesporazuma….Hoće ona nazad. Ja je zamolim da bar curicu ostavi kod nas. Neće. Ode ona nazad njemu.
Poslije podne opet ona zove….Ista stvar.
Nema problema. Odem po njh, kupim ih karte za bus i ujutro ih pošaljem nazad za Bosnu. Mala presretna, mama počela plakati. Eto nešto bi ona išla tamo ovamo.
Poslije mi mala priča da im je nožem prijetio?! I ona mu se vraća i to dijete vuče sa sobom….
Meni je ti bilo nevjerovatno!
Sva sreća nisu vise zajedno, ali sad kad se sretnemo u Bosni ONA me ne pozdravlja….Fol nešto ljuta?! Pokvarila sam joj sreću da se uda…Našla dobru priliku…
Pu!
Tačno neke ljude treba pustiti….Ne pružati im ruku…
Pa ona je ista ko i on, nenormalna.
Ne treba se tu petljat.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Dori » 24 May 2022, 18:11

Fuddo wrote: 24 May 2022, 18:00
Dori wrote: 24 May 2022, 17:47 Bila ovdje u mom gradu jedna komsinica iz Bosne. Našla tipa koji je moj dobar drug, ali ima čovjek problema sa alkoholom. I nema mu pomoći. Nazalost. Ali pravda ona njega Non stop i dzaba govoriti….
Došla ovdje za Novu Godinu i povela cerku sa sobom….
Meni dijete šalje poruku u neka doba mogu li doći po njih?! Frajer se napio i izbacio ih obe na ulicu u sred decembra.
Naravno, ja u auto, pokupim ih…..Smučilo mi se kad sam ih vidjela na snijegu kako stoje.
Dovedem ih sebi, dam im sobu, pričam s njom šta je bilo….I kroz priču skontam ona njega pravda?! Dijete istraumirano ona nešto priča, ma nije on takav, bla, bla…
Ujutro zove on, izvinjava se meni, eto došlo je do nesporazuma….Hoće ona nazad. Ja je zamolim da bar curicu ostavi kod nas. Neće. Ode ona nazad njemu.
Poslije podne opet ona zove….Ista stvar.
Nema problema. Odem po njh, kupim ih karte za bus i ujutro ih pošaljem nazad za Bosnu. Mala presretna, mama počela plakati. Eto nešto bi ona išla tamo ovamo.
Poslije mi mala priča da im je nožem prijetio?! I ona mu se vraća i to dijete vuče sa sobom….
Meni je ti bilo nevjerovatno!
Sva sreća nisu vise zajedno, ali sad kad se sretnemo u Bosni ONA me ne pozdravlja….Fol nešto ljuta?! Pokvarila sam joj sreću da se uda…Našla dobru priliku…
Pu!
Tačno neke ljude treba pustiti….Ne pružati im ruku…
Pa ona je ista ko i on, nenormalna.
Ne treba se tu petljat.
Jaran moj vraćao se motorom kući. Skonta u parku frajer mlati curu….On sa motora, počne njega kacigom udarati, kaže kad ona cura poce se derati “Ostavi ga! Pusti ga!”
Kaže jbt još ću ja ispasti kriv….Bježi ba….

Nikada ne kontam žene koje zive sa nasilnicima i pravdaju iste…Strah ili šta li je, ali ja jednostavno ne razumijem…. :cudi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Masamune » 24 May 2022, 18:33

Spejs i Nora su skoro pisale zašto je to tako. Inače čovjek kad gleda na te stvari kreće od sebe, pa otuda i te nejasnoće i slično. I ja tako znam gledati na te neke situacije koje na prvu nisu alarmantne. U suštini je to već odnos nasilnik - žrtva, a nasilnici znaju biti samo takvi manipulatori da žrtve uveliko izgube ne samo svoje ja, već i svaku vrstu dostojanstva i samopoštovanja. Postanu bukvalno otirač i sve je gore dok takav odnos traje.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Hurija
Pandora
Pandora
Posts: 19647
Joined: 05 May 2018, 21:21
Has thanked: 874 times
Been thanked: 1047 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Hurija » 24 May 2022, 18:41

582267_4901450252489_11741698_n.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Ostalo je cutanje.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Lavlje_srce » 24 May 2022, 18:44

Dori wrote: 24 May 2022, 17:47 Bila ovdje u mom gradu jedna komsinica iz Bosne. Našla tipa koji je moj dobar drug, ali ima čovjek problema sa alkoholom. I nema mu pomoći. Nazalost. Ali pravda ona njega Non stop i dzaba govoriti….
Došla ovdje za Novu Godinu i povela cerku sa sobom….
Meni dijete šalje poruku u neka doba mogu li doći po njih?! Frajer se napio i izbacio ih obe na ulicu u sred decembra.
Naravno, ja u auto, pokupim ih…..Smučilo mi se kad sam ih vidjela na snijegu kako stoje.
Dovedem ih sebi, dam im sobu, pričam s njom šta je bilo….I kroz priču skontam ona njega pravda?! Dijete istraumirano ona nešto priča, ma nije on takav, bla, bla…
Ujutro zove on, izvinjava se meni, eto došlo je do nesporazuma….Hoće ona nazad. Ja je zamolim da bar curicu ostavi kod nas. Neće. Ode ona nazad njemu.
Poslije podne opet ona zove….Ista stvar.
Nema problema. Odem po njh, kupim ih karte za bus i ujutro ih pošaljem nazad za Bosnu. Mala presretna, mama počela plakati. Eto nešto bi ona išla tamo ovamo.
Poslije mi mala priča da im je nožem prijetio?! I ona mu se vraća i to dijete vuče sa sobom….
Meni je ti bilo nevjerovatno!
Sva sreća nisu vise zajedno, ali sad kad se sretnemo u Bosni ONA me ne pozdravlja….Fol nešto ljuta?! Pokvarila sam joj sreću da se uda…Našla dobru priliku…
Pu!
Tačno neke ljude treba pustiti….Ne pružati im ruku…
Strasno, Boze me sacuvaj i zakloni.

Znam i ja price o nasilju ali ne mogu tu pisati. Malo je reci da ga se uzasavam.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Duh » 24 May 2022, 18:48

kod mene je pod br 1 -zakon.
zakon je da se postuje.
za nasilje se odgovara itd...policija mora brzo reagovati itd...
ovdje u austriji je zena zasticena, ima prava i naravno obaveze.
desi se doduse da i zene cesto u prilicno sredjenom drustvu koriste djecu kao oruzje. ima stvarno slucajeva.
ako se nekome sestra uda, lijepo je cestitati , kupiti poklon i napomenuti da je zamjenjiv i da ga moze pojesti mrak. tako i za kcerke...
naravno, trebale bi se i zene ponasati korektno i ako nesto ne ide...ne ide. one biraju.
a ovo za navijace...to treba sve zabraniti. to je leglo gluposti.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Lavlje_srce » 24 May 2022, 18:52

Dori wrote: 24 May 2022, 18:11Jaran moj vraćao se motorom kući. Skonta u parku frajer mlati curu….On sa motora, počne njega kacigom udarati, kaže kad ona cura poce se derati “Ostavi ga! Pusti ga!”
Kaže jbt još ću ja ispasti kriv….Bježi ba….

Nikada ne kontam žene koje zive sa nasilnicima i pravdaju iste…Strah ili šta li je, ali ja jednostavno ne razumijem…. :cudi
Najcesci razlozi su:

a) odrastanje u nasilnickoj porodici i iz toga proizaslom shvatanju "ljubav sadrzi nasilje" i niskom samopostovanju

b) razvijanju Stokholmskog sindroma

Uglavnom, kompleksna je zadaca odvojiti zenu od nasilnika. Za to je potrebno puno empatije i stpljenja i moguce je da opet ne uspijes.

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Dori » 24 May 2022, 18:55

Lavlje_srce wrote: 24 May 2022, 18:52
Dori wrote: 24 May 2022, 18:11Jaran moj vraćao se motorom kući. Skonta u parku frajer mlati curu….On sa motora, počne njega kacigom udarati, kaže kad ona cura poce se derati “Ostavi ga! Pusti ga!”
Kaže jbt još ću ja ispasti kriv….Bježi ba….

Nikada ne kontam žene koje zive sa nasilnicima i pravdaju iste…Strah ili šta li je, ali ja jednostavno ne razumijem…. :cudi
Najcesci razlozi su:

a) odrastanje u nasilnickoj porodici i iz toga proizaslom shvatanju "ljubav sadrzi nasilje" i niskom samopostovanju

b) razvijanju Stokholmskog sindroma

Uglavnom, kompleksna je zadaca odvojiti zenu od nasilnika. Za to je potrebno puno empatije i stpljenja i moguce je da opet ne uspijes.
Upravo o tome sam razmišljala…..Kakav primjer ta žena daje svom ženskom djetetu. Pokazuje da je ok to sto on radi, da treba praštati i vraćati se nasilnicima.
I sutra će to dijete naći isto nekog kretena i mislice da je sve to ok i normalno.
Prestrašno!
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Lavlje_srce » 24 May 2022, 19:00

Dori wrote: 24 May 2022, 18:55Upravo o tome sam razmišljala…..Kakav primjer ta žena daje svom ženskom djetetu. Pokazuje da je ok to sto on radi, da treba praštati i vraćati se nasilnicima.
I sutra će to dijete naći isto nekog kretena i mislice da je sve to ok i normalno.
Prestrašno!
Tako je najcesce, ali ima i suprotnih primjera; djevojcica koje se potrude naci upravo suprotno onom sto su dozivjele u djetinjstvu. Sve ovisi o tome koliko dugo i intenzivno su bile izlozene nasilju imo. Vrijedi i za alkoholizam, zapostavljanje, sve sociopatije.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by ironman » 24 May 2022, 19:03

Opravdavam nasilje nad nasilnicima.
Od onih koji maltretiraju bliznje do kamatara.
Tu ne bih dao priliku za popravni ili resocijalizaciju.
Jer rukom koju podignes da udaris clana porodice ili jadnika koji se zavalio u dugove
..da ne nabrajam..ne upravlja tudji mozak.
Skupa sa silovateljima i pedofilima primijenio bih identicne mjere koje Duterte koristi pa da je brat moj na listi.
Ybs vise psihologiju,zasto, i necu vise.
Toliko od mene..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Lavlje_srce
Alienka
Alienka
Posts: 16324
Joined: 04 May 2012, 11:30
Has thanked: 3420 times
Been thanked: 2688 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Lavlje_srce » 24 May 2022, 19:04

I onda se okolina pita kako to da je ona lijepa i zgodna zavrsila s njim neuglednim. Ali taj neugledni je smiren, pazljiv, pun postovanja.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Nasilje i pravdanje istog.

Post by Duh » 24 May 2022, 19:04

Lavlje_srce wrote: 24 May 2022, 18:52
Dori wrote: 24 May 2022, 18:11Jaran moj vraćao se motorom kući. Skonta u parku frajer mlati curu….On sa motora, počne njega kacigom udarati, kaže kad ona cura poce se derati “Ostavi ga! Pusti ga!”
Kaže jbt još ću ja ispasti kriv….Bježi ba….

Nikada ne kontam žene koje zive sa nasilnicima i pravdaju iste…Strah ili šta li je, ali ja jednostavno ne razumijem…. :cudi
Najcesci razlozi su:

a) odrastanje u nasilnickoj porodici i iz toga proizaslom shvatanju "ljubav sadrzi nasilje" i niskom samopostovanju

b) razvijanju Stokholmskog sindroma

Uglavnom, kompleksna je zadaca odvojiti zenu od nasilnika. Za to je potrebno puno empatije i stpljenja i moguce je da opet ne uspijes.
znaci ona djeca sto ispastaju, neka...i oni ce takvi biti kao otac jednoga dana sto je mater tukao.
ili ima ih 5, a samo jedan mlati zenu, a drugi poceo kockati ...
i do kojeg pradjeda to ide...? djeca iz losih porodica cesto ne mogu smisliti alkohol i nasilje...
ima momaka i cura koji se jednostavno biju. bolje da se nijh dvoje, nego da nedje svako od njih mirnog nekoga pa da njega bije...
karakter se formira rano i ne mjenja se.
ja sam vidio to...bilo je ruzno-necu ja to.
sta bi bilo visoko samopostovanje? kad on kaze-ma ja sam ti bog ?
mnogi nece zbog zakonskih prepreka biti nasilni...a rado bi nekoga prebili.
to bi bila dobra samokontrola.

Post Reply

Return to “Drustvo”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests