RAK - opsta tema

Savjeti za zdraviji i bolji život

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by BritkiMozak » 07 Jan 2023, 13:00

S dubokom tugom javljam vam da je moj daljnji susjed, preminuo noćas oko ponoći. Sahrana će biti preksutra.

On je sin jedinac, nemaju više nikoga. On im je bio jedino dijete.

Pitanja koja sam postavio, postavo sam jer su njegovi roditelji bili prilično škrti u odavanju detalja, eđutim ipak sam saznao da je rak metastazirao.

Svatko ima svoj način borbe u životu, a pogotovo u takvim situacijama. Mislim da su se oni prerano zatvorili za sav svijet i predali se, pa tako i on. Međutim na kraju je pokazao iskricu želje za životom, kada ga je u srijedu ili četvrtak posjetio njegov bratić. Šaputavim glasom upitao ga je kad će kemoterapija. Ne znam što mu je rekao. Već se tada govorilo da jako slabo jede a dok ne buce barem malo u stanju jesti da ne može primiti kemoterapiju.

Jedini racionalni razlog skrivanja nečijeg pravog stanja vidim u tome da ako bolesnik ne zna svoje pravo stanje, da se nebi netko pred njim izlanuo o tome kakvo mu je pravo stanje. A obitelj mu mora biti jaka podrška.

Mislim da je međutim, njegova majka nesvjesno pridonijela da mu se zdravlje naglo pogorša. Kad je bio u bolnici ožalošćeno mu je rekla - "ti si pravi mučenik i teški bo0lesnik". Mislim da je to ekstrem. Druga krajnost je navući neki osmijeh na labrdu i davat bolesniku lažnu nadu.

No, što god sad rekli ili učinili - gotovo je.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Zana
Gospođetina
Gospođetina
Posts: 27603
Joined: 02 Apr 2020, 22:24
Has thanked: 7279 times
Been thanked: 6635 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Zana » 07 Jan 2023, 13:19

Moje saučešće. Žao mi je.


Mišljenja sam da u situacijama teške bolesti treba sve prepustiti porodici i doktorima. Kako mi možemo biti pametniji od doktora i kako nam može bolesnik značiti više nego njegovoj porodici?

Ego iz nas vrišti da bismo ga mi izlječili, što je nerealno. Ne bismo.

Evo borim se sa mamom danima i molim je da ne uznemirava tetku svojim plačom i savjetima tipa "Jedi avokado"

Razumijem dobre namjere ali nekad se treba samo izmaknuti.
Treba samo ić' prekoreda i govorit' "izvinjavam se"

User avatar
Shadow
Svemirka
Svemirka
Posts: 51781
Joined: 06 Apr 2020, 08:13
Has thanked: 21078 times
Been thanked: 20922 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Shadow » 07 Jan 2023, 13:25

Moje saucesce.
Mirno more

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by BritkiMozak » 07 Jan 2023, 13:49

Hvala svima na izrazima sućuti. Mislim da su najbolje biljke protiv raka Goji, Noni, Acai, Mangosteen i Aloe Vera.

Samo hebiga, kilogram toga bilja ili litra soka tih bilja košta ko suho zalto. Nisu svi pacijenti bogati i ne otkriju nažalost svi pacijenti rak na vrijeme.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by BritkiMozak » 07 Jan 2023, 20:55

Evo, bo sam dva sata kod tog bračnog para koji je ostao bez sina jedinca. I saznao informaciju koju sigurno nebih saznao da nisam otišao tamo utješiti ih.

Taj par je htjeo imati više djece, ali supruga nije mogla. U selu se govorilo da su oni materijalisti i samo zbog materijalizma su odlučili imati samo jedno dijete.

Koje predrasude u vražiju mater!!!

Suprug je nekoliko puta rekao htjeli smo imati više djece, ali ona nije mogla, sve sam imanje ostavio njemu, i sada ostao bez njega.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96873
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34825 times
Been thanked: 21390 times
Contact:
Status: Online

Re: RAK - opsta tema

Post by Rum » 01 Jun 2023, 18:53

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Pilly89
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2023, 14:19
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Pilly89 » 06 Nov 2023, 15:18

Lijep pozdrav svima 🥰
Nova sam na forumu, nedavno mi je dijagnosticiran karcinom zeluca.
Zanima me ako ima neko ko je prosao kroz slicno, podijelio svoje iskustvo i sta je koristio od alternativne medicine.
Da napomenem idem vec na hemoterapije, uskoro cu na CT da se vidi da li se tumor smanjio i onda OP.🙏

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by biha » 06 Nov 2023, 15:33

Pilly89 wrote: 06 Nov 2023, 15:18 Lijep pozdrav svima 🥰
Nova sam na forumu, nedavno mi je dijagnosticiran karcinom zeluca.
Zanima me ako ima neko ko je prosao kroz slicno, podijelio svoje iskustvo i sta je koristio od alternativne medicine.
Da napomenem idem vec na hemoterapije, uskoro cu na CT da se vidi da li se tumor smanjio i onda OP.🙏
Pozdrav ! Znam da se nalazite u teskom psihickom stanju nakon te diagnoze? Da te malo utjesim da dosta ljudi su izljecili rak unutrasnjih organa pomocu Oleum Petrolea ili kako kazu nasi gas? Uz moje savjete ja znam dvoje ? Jedan poznati ljekar tvrdi da pomocu Gasa izljecio preko 1400 ljudi! Tesko je nabavit medicinski gas,jer apoteke kriju? Najbolji prirodni gas izvire ugradu Kruja sjevernije od Tirane! Uzimaju se 15 i vise kapi nataste? Poslije se ne preporucuje piti nista najmanje sat vremena(da ne dode do razblazavanja). Ja ga sam koristim radi prevetive jednom sedmicno skoro 20 godina ! Toliko od mene! Molim Boga da ti nade lijeka i da ozdravis!

Pilly89
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2023, 14:19
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Pilly89 » 06 Nov 2023, 16:05

Hvala puno :srce
Možete li mi reci kako ga vi nabavljate, ja sam takođe cula za gas da je ljekovit.

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10266
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8395 times
Been thanked: 8766 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by immuno » 06 Nov 2023, 16:06

Pilly89 wrote: 06 Nov 2023, 15:18 Lijep pozdrav svima 🥰
Nova sam na forumu, nedavno mi je dijagnosticiran karcinom zeluca.
Zanima me ako ima neko ko je prosao kroz slicno, podijelio svoje iskustvo i sta je koristio od alternativne medicine.
Da napomenem idem vec na hemoterapije, uskoro cu na CT da se vidi da li se tumor smanjio i onda OP.🙏
Pozdrav

Evo ja cu sto od onog sto sam ucila sto iz licno iskustva sa carcinomom. Trenutno ste pod terapijom ( nadam se I zelim uspjeh) poslije toga ide operacija I u nekim slucajevima opet hemoterapija, to sve zavisi od stadiuma u kojem se nalazite. Dokle god ste pod terapijom molim vas ne ukljucujte nikakvu alternativnu terapiju jer postoji opasnost da blokira, oslabi, izazove reakcije sa hemoterapijom. Kad se odradi medicinska terapija onda mozete ukljuciti prirodne lijekove, cajeve, napitke, zdravu ishranu, zdravi nacin zivljenja opcenito.
Vjerovatno vam sve dugo traje I jako iscrpljujuce, hiljadu kombinacija o ishodu, tuga, strah.... sve je to normalno, ljudski. Pronadjite ono sto vas cini mirnijom, ja recimo nisam voljela o tome da pricam, ne volim da me neko sazaljeva , puno sam citala knjige koje mene zaokupe da ne mislim o sebi. Ono sto je jako bitno je da od svih doktora kod kojih idete imate nekog u kojeg imate povjerenje, ja sam vjerovala mom ginekologu I sve sto me interesovalo bilo pozitivno bilo negativno sam prihvatala I vjerovala da je tako.
Carcinom u danasnje vrijeme ne znaci "ono najgore" medicina je prilicno odmakla u lijecenju istih tako da treba imati I nade, I strpljenja, i snage... Isplati se
Zelim vam sve najbolje, ako imate jos pitanja slobodno vrlo rado cu odgovoriti :srce

Pilly89
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2023, 14:19
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Pilly89 » 06 Nov 2023, 16:53

immuno wrote: 06 Nov 2023, 16:06
Pilly89 wrote: 06 Nov 2023, 15:18 Lijep pozdrav svima 🥰
Nova sam na forumu, nedavno mi je dijagnosticiran karcinom zeluca.
Zanima me ako ima neko ko je prosao kroz slicno, podijelio svoje iskustvo i sta je koristio od alternativne medicine.
Da napomenem idem vec na hemoterapije, uskoro cu na CT da se vidi da li se tumor smanjio i onda OP.🙏
Pozdrav

Evo ja cu sto od onog sto sam ucila sto iz licno iskustva sa carcinomom. Trenutno ste pod terapijom ( nadam se I zelim uspjeh) poslije toga ide operacija I u nekim slucajevima opet hemoterapija, to sve zavisi od stadiuma u kojem se nalazite. Dokle god ste pod terapijom molim vas ne ukljucujte nikakvu alternativnu terapiju jer postoji opasnost da blokira, oslabi, izazove reakcije sa hemoterapijom. Kad se odradi medicinska terapija onda mozete ukljuciti prirodne lijekove, cajeve, napitke, zdravu ishranu, zdravi nacin zivljenja opcenito.
Vjerovatno vam sve dugo traje I jako iscrpljujuce, hiljadu kombinacija o ishodu, tuga, strah.... sve je to normalno, ljudski. Pronadjite ono sto vas cini mirnijom, ja recimo nisam voljela o tome da pricam, ne volim da me neko sazaljeva , puno sam citala knjige koje mene zaokupe da ne mislim o sebi. Ono sto je jako bitno je da od svih doktora kod kojih idete imate nekog u kojeg imate povjerenje, ja sam vjerovala mom ginekologu I sve sto me interesovalo bilo pozitivno bilo negativno sam prihvatala I vjerovala da je tako.
Carcinom u danasnje vrijeme ne znaci "ono najgore" medicina je prilicno odmakla u lijecenju istih tako da treba imati I nade, I strpljenja, i snage... Isplati se
Zelim vam sve najbolje, ako imate jos pitanja slobodno vrlo rado cu odgovoriti :srce
Hvala puno za podrsku :srce
Sve sto ste napisali je tako, osjecam se zbunjeno, preplavljena informacijama, prestrašena.
Krenula sam i na psihoterapiju jer ne mogu da kanalisem emocije, tugu,ljutnju nikako da se dozovem.
Da, planirano je 4 ciklusa, pa OP, i opet 4 ciklusa.To je kao da bi pokusali smanjiti tumor kako bi bio operabilan tj. planirano je odstranjivanje komplet zeluca.
Ja sam vec 3 prosla i nadam se najboljem iako me preplave crne misli kad se osamim, takođe ne volim da pricam o tome niti da me ko sazaljeva.

Po saznanju sam izbacila iz prehrane crveno meso, secer, bijelo brasno i sve mesne prerađevine, obzirom da sam sad vecinom kuci priprema sebi svjeze obroke vecinom povrce.
Od alternative uzimam noni sok, ulje curekota, ulje konoplje, pire od psenicne trave, pekmez, i vitamine.
Molim vas ako mozete mi oko ishrane, sta ste konzumirali vi?
Hvala jos jednom :srce

User avatar
biha
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 777
Joined: 23 Nov 2014, 12:28
Has thanked: 39 times
Been thanked: 48 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by biha » 06 Nov 2023, 17:12

Pilly89 wrote: 06 Nov 2023, 16:05 Hvala puno :srce
Možete li mi reci kako ga vi nabavljate, ja sam takođe cula za gas da je ljekovit.
Ne znam odakle se javljate! Mozete preko interneta? Ili ako imate nekoga u Albaniju da ti donese?

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10266
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8395 times
Been thanked: 8766 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by immuno » 06 Nov 2023, 17:39

Ishrana igra veliku ulogu, dobro je sto ste izbacili crveno meso, bijeli brasno.... Ja sam pila curekotovo ulje pola godine I odustala, tesko mi je padalo ujutro na prazan zeludac I apsolutno nista nisam osjetila, bilo kakvo djelovanje. Ja sam jela jako puno svjezeg povrca keleraba, karfiol, luk, papriku.... to jako nadima tako da Sam uzimala nesto za poboljsanje activiu recimo. Manuka med uzimamo I danas. Sirutku sam isto pila jedno vrijeme,hurme su mi bile secer I slatkis. Sjemenke sve od Lana, oraha, badema, ljesnjaka, svaki dan punu saku. Sjemenke lana sam prvo u avanu malo zdrobi I onda sa jogurtom I cimtom I to punu kasiku od caja cejlonskog cimta. Osim hrane meni je bar pomoglo je fizicka aktivnost. Pocela sam sa laganim setnjama I svaki put sam nastojala duze I brze da se krecem. Pomoglo mi je za probavu, osjecala sam se i fizicki I psihicki bolje I to sam voljela da radim sama.

Pilly89
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2023, 14:19
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Pilly89 » 06 Nov 2023, 19:37

immuno wrote: 06 Nov 2023, 17:39 Ishrana igra veliku ulogu, dobro je sto ste izbacili crveno meso, bijeli brasno.... Ja sam pila curekotovo ulje pola godine I odustala, tesko mi je padalo ujutro na prazan zeludac I apsolutno nista nisam osjetila, bilo kakvo djelovanje. Ja sam jela jako puno svjezeg povrca keleraba, karfiol, luk, papriku.... to jako nadima tako da Sam uzimala nesto za poboljsanje activiu recimo. Manuka med uzimamo I danas. Sirutku sam isto pila jedno vrijeme,hurme su mi bile secer I slatkis. Sjemenke sve od Lana, oraha, badema, ljesnjaka, svaki dan punu saku. Sjemenke lana sam prvo u avanu malo zdrobi I onda sa jogurtom I cimtom I to punu kasiku od caja cejlonskog cimta. Osim hrane meni je bar pomoglo je fizicka aktivnost. Pocela sam sa laganim setnjama I svaki put sam nastojala duze I brze da se krecem. Pomoglo mi je za probavu, osjecala sam se i fizicki I psihicki bolje I to sam voljela da radim sama.
Znaci niste izbacili sve sto je zivotinjskog porijekla?
Mene su tu isprepadali pa sam izbacila i jaja, kefir i sirutku izbacila iako su mi prijali.
Upravo sam gledala na internetu o manuka medu (iskreno prvi put cujem) i moze se naruciti, da li svaki isti i imate li preporuku, voljela bih probati.

Ja sam pocela sa kratkim setnjama na sto vecu nadmorsku visinu, odvezem se autom i onda bar sat vremena setam.
Drago mi je sto sam naisla na ovaj forum i na vas jer sam mislila da sam jedina koja sad voli(jednostavno mi prija )neke stvari raditi sama, inace veoma drustvena osoba.

Pilly89
Na probnom
Na probnom
Posts: 5
Joined: 06 Nov 2023, 14:19
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by Pilly89 » 06 Nov 2023, 19:43

biha wrote: 06 Nov 2023, 17:12
Pilly89 wrote: 06 Nov 2023, 16:05 Hvala puno :srce
Možete li mi reci kako ga vi nabavljate, ja sam takođe cula za gas da je ljekovit.
Ne znam odakle se javljate! Mozete preko interneta? Ili ako imate nekoga u Albaniju da ti donese?
Hvala puno ,sad cu da pogledam opcije :srce

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10266
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8395 times
Been thanked: 8766 times
Status: Offline

Re: RAK - opsta tema

Post by immuno » 06 Nov 2023, 20:06

Manuka med je bez dodatka secera, zimi da bi pcele prezimile im se daje secerna vodica to je ovaj nas med na trzistu koje mozes kupiti. Manuka med je sa novog Zelanda, tamo se pcele hrane cvijetom drveta manuka koji cvjeta cijelu godinu I u tom medu nema industrijskog secera, ugrubo to je razlika. Teksturom je gusci I malo drugaciji okus ima, jako je ljekovit. Moze se naruciti preko interneta aliiii ako je u plasticnoj ambalazi no, ako je jeftin no. Ja kupujem iskljucivo u staklenoj posudi/tegli I za 250g platim nekih 50 eura.

Post Reply

Return to “Zdravlje”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests