Zapadna Afrika

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
sehohari
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 319
Joined: 22 Feb 2022, 16:55
Location: Između redova
Mood:
Has thanked: 11 times
Been thanked: 93 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by sehohari » 08 Aug 2023, 02:33

Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 02:13
sehohari wrote: 08 Aug 2023, 02:10

Ne poredim ja Nijemce sa Bosnom

Ja poredim Nijemce sa ostatkom tadašnjeg zapadnog svijeta
Ama da nisu zaglibili u ona adolfova ideoloska sranja, sve bi satrli.
Pa prije Adolfa ih je ekonomska kriza, velika depresija najviše pogodila u evropi.
Imali su nezaposlenost od 20-30%

Loše ekonomsko i političko stanje i jeste dovelo Hitlera na vlast.
È solo una questione di tempo...

Di molto tempo...

User avatar
sehohari
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 319
Joined: 22 Feb 2022, 16:55
Location: Između redova
Mood:
Has thanked: 11 times
Been thanked: 93 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by sehohari » 08 Aug 2023, 02:37

Njemačka je sila
Ekonomska, intelektualna, politička

Bili su od svog nastanka vazda među najjačim zemljama svijeta, iako nikada nisu imali kolonije.
To je ono što cijenim kada je uspon Njemačke u pitanju.
È solo una questione di tempo...

Di molto tempo...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Taare » 08 Aug 2023, 10:50

Kako sa nigeria pređoste na nacističku njemačku koja je mrzila crnce? Fenomen bh foruma 😂😂
Nego, što se zapad jednostavno ne povuče iz većine afričkih nedođija a nastavi suradnju sa par razvijenih?

Nek se po tom nigeru i sličnim vukojebinama krhaju dok se boje ne rastope.
Valjda će kroz 50 godina skontat da to nije pravi put i da će se onda okrenut razvoju.
ako ne skontaju, ko ih jbe. Svako je kovač svoje sreće.
Svi mi se morete obratit

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by ironman » 08 Aug 2023, 10:52

591644.jpg
:ooo
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by insomnia » 08 Aug 2023, 10:57

Kae ako imas problen i ocekujes da ti ga ECOWAS riješi onda imaš dva problema 😀
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Duh » 08 Aug 2023, 11:00

Sto im ne naprave entitete...
Oni ce se uspjeti poubijati sa 5 pusaka i 5 cakija...

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Taare » 08 Aug 2023, 11:10

Malo čitam o tom nigeru. Imaju stanovnika ko bivša juga, a država ima pet puta veću površinu od juge.
Sad, džaba tolika teritorija kad je većina pod pustinjom i savanom.
Osam od deset ljudi živi od poljoprivrede.
To je apsurd ako se uzme u obzir da su br.1 u svijetu po proizvodnji urana. Isto tako, imaju kamaru zlata, nafte i uglja.
Ukratko, imaju sve predispozicije da tih 20-ak miliona duša žive ko bubreg u loju, ali...
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by insomnia » 08 Aug 2023, 11:15

Ne znam đe citas al nijesu ni blizu prvom.
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Taare » 08 Aug 2023, 11:16

Imaju tri ogromne fabrike za proizvodnju urana.
što se tiče prve, preko 60% drže francuzi. Druga je isto tako u većinskom vlasništvu francuza, dok je treća u vlasništvu kineza.
Svi mi se morete obratit

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by insomnia » 08 Aug 2023, 11:18

Australija, Kazahstan i Kanada pokrivaju 80% uranijuma koji se obrce u svijetu
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Taare » 08 Aug 2023, 11:22

insomnia wrote: 08 Aug 2023, 11:15 Ne znam đe citas al nijesu ni blizu prvom.
Slago me prvi izvor. Nebitno. Ev, ovi kažu da je među prvih pet.

https://de.m.wikipedia.org/wiki/Uran/Ta ... d_Grafiken
Svi mi se morete obratit

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Taare » 08 Aug 2023, 11:53

Kad već spominjete nijemce, ev zanimljivog teksta sa kliksa.
Švabe neće da uklone kip koji prikazuje krmaču koja doji jevreje.
Njemačka crkva odbija ukloniti stoljećima stare antijevrejske skulpture.
Njemački sudovi su opetovano odbacili slučajeve pokrenute za rušenje kipa. Tijelo odgovorno za crkvu, Evangelička akademija Saske-Anhalt u Wittenbergu, snažno se borila protiv svakog takvog pokušaja.
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/njem ... /230808021
Svi mi se morete obratit

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Krokodil Behko » 08 Aug 2023, 17:09

Znači, priča o uranom bogatom Nigeru, obični je mit. Ono što i ima, nije rentabilno već godinama, ostalo se bez para, nezadovoljstvo i na kraju puč. Ni K od kolonijalizma, ali siguran sam da svi oni koji su to tvrdili, neće ni primjetiti ovu vijest.


Francuske nuklearne elektrane nisu zavisne o urana iz Nigera, izvršena diverzifikacija nabavke

Nakon što je u Nigeru izvršen državni udar i smijenjen legalno izabrani prodemokratski predsjednik, pojavile su se informacije da bi mogla biti ugrožena proizvodnja u francuskim nuklearnim elektranama u slučaju zabrane izvoza uranija. Ipak, činjenice kazuju drugačiju priču.


Prirodni resurs neophodan za rad francuskih nuklearnih elektrana, uran, izvađen u Nigeru više od četiri desetljeća iskorištava francuska grupa za nuklearno gorivo Orano (bivša Areva).

Multinacionalna kompanija, koja je u 90 postotnom vlasništvu francuske države, upravlja s tri rudnika u Nigeru, od kojih je samo jedan trenutno u funkciji.

Rudnici Air, čija je operativna kompanija Somair 63,4 posto u vlasništvu Orana, nalaze se u blizini grada Arlit, u pustinji sjeverno od Nigera. Iako se rudnik bliži iscrpljenosti, rad mu je produžen do 2040. godine.

Rudno nalazište Akokan, desetak kilometara od Arlita, zatvoreno je od kraja marta 2021. S rezervama iscrpljenim nakon četiri desetljeća rudarenja, Compagnie minière d'Akouta, u 59 postotnom vlasništvu Orana, sada radi na projektu za obnovu svojih mjesta.

Konačno, Orano drži 63,52 posto udjela u rudniku Imouraren, koji se nalazi 80 kilometara južno od Arlita, a koji se smatra jednim od najvećih svjetskih nalazišta urana. Međutim, nakon izdavanja upotrebne dozvole 2009. godine, proizvodnja na lokaciji je obustavljena zbog nepovoljnih tržišnih uvjeta.

Orano je za sada najavio da će nastaviti svoje rudarske aktivnosti, unatoč puču u Nigeru.

"Do danas se aktivnosti na operativnim mjestima u Arlitu i u sjedištu u Niameyu nastavljaju s prilagođenom organizacijom u kontekstu policijskog sata koji je na snazi u cijelom Nigeru", objavila je grupa na svojoj web stranici.

Niger, jedan od tri najveća francuska dobavljača urana Za rad s pedeset i šest nuklearnih reaktora u osamnaest francuskih elektrana, operateru EDF-u potrebno je u prosjeku oko 8.000 tona prirodnog urana svake godine. Nakon prestanka rudarenja na francuskom tlu početkom 2000-ih, Francuska se za opskrbu obratila nekoliko zemalja istovremeno. Diverzifikacija dobavljača je izvor sigurnosti za EDF.

Godine 2022. Francuska je imala pet dobavljača urana: Kazahstan (23 822 tone), Niger (17 615 tona), Uzbekistan (16.792 tona), Australija (12 349 tona), Namibija (12 303 tone), Kanada (4.043 tone), Brazil (628 tona), Kirgistan (506 tona), Češka (120 tona), Mađarska (22 tone).

Tokom posljednjih deset godina, 88.200 tona prirodnog urana uvezenog u Francusku dolazilo je uglavnom iz tri zemlje: Kazahstana (27 posto), Nigera (20 posto) i Uzbekistana (19 posto). Niger igra važnu ulogu u opskrbi Francuske, ali neki političari precjenjuju njegovu važnost.

Međutim, na globalnoj razini, "Niger je tokom godina postao sekundarni proizvođač, jer su troškovi proizvodnje visoki, a cijene pale do 2016. nakon [nuklearne nesreće u] Fukushimi", objasnila je Teva Meyer, predavačica na Univerzitetu Haute-Alsace i istraživač na Francuskom institutu za međunarodne i strateške poslove, za francuske novine Les Echos. Do 2022. Niger je činio samo 4 posto globalne proizvodnje, daleko iza Kazahstana (43 posto), Kanade (15 posto), Namibije (11 posto) i Australije (8 posto), piše Le Monde.
online

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Fuddo » 08 Aug 2023, 17:12

Sad kad ih napadnu ce ce muhe i enterokolitis, ocekujem neki mega humanitarni koncert u njujorku za spas afrike.
Bice i Fazlija
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4740 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by ElTriconi » 08 Aug 2023, 17:14

Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 17:12 Sad kad ih napadnu ce ce muhe i enterokolitis, ocekujem neki mega humanitarni koncert u njujorku za spas afrike.
Bice i Fazlija
Kako zaboravljas malariju 🤔

Satrace ih ko crna kuga 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Fuddo » 08 Aug 2023, 17:16

ElTriconi wrote: 08 Aug 2023, 17:14
Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 17:12 Sad kad ih napadnu ce ce muhe i enterokolitis, ocekujem neki mega humanitarni koncert u njujorku za spas afrike.
Bice i Fazlija
Kako zaboravljas malariju 🤔

Satrace ih ko crna kuga 🤔
Na to su imuni
Ugrize ga komarac i sam se izvrne vice nije mi nista
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4740 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by ElTriconi » 08 Aug 2023, 17:20

Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 17:16
ElTriconi wrote: 08 Aug 2023, 17:14

Kako zaboravljas malariju 🤔

Satrace ih ko crna kuga 🤔
Na to su imuni
Ugrize ga komarac i sam se izvrne vice nije mi nista
Ima i kolera, gledaj kako su mastovito metnuli cucavac u krevet. Usere se unesreceni do zavrat. I to ima dol kod njih 🤔

Image
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by Fuddo » 08 Aug 2023, 17:23

ElTriconi wrote: 08 Aug 2023, 17:20
Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 17:16

Na to su imuni
Ugrize ga komarac i sam se izvrne vice nije mi nista
Ima i kolera, gledaj kako su mastovito metnuli cucavac u krevet. Usere se unesreceni do zavrat. I to ima dol kod njih 🤔

Image
Kako su glupo probusili
Ispade im guz na po ledja
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37483
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25008 times
Been thanked: 4740 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by ElTriconi » 08 Aug 2023, 17:28

Fuddo wrote: 08 Aug 2023, 17:23
ElTriconi wrote: 08 Aug 2023, 17:20

Ima i kolera, gledaj kako su mastovito metnuli cucavac u krevet. Usere se unesreceni do zavrat. I to ima dol kod njih 🤔

Image
Kako su glupo probusili
Ispade im guz na po ledja
Kazem ti useru se do zavrat. Valjda negdje oko ramena pocne kapat kroz tu rupu :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: U srcu Afrike vojske su u pripravnosti: Čeka li svijet još jedan veliki rat?

Post by BritkiMozak » 08 Aug 2023, 17:33

Krokodil Behko wrote: 07 Aug 2023, 18:12
BritkiMozak wrote: 07 Aug 2023, 18:00

Kolumbijci će im pomoć. Tko trguje drogom, ima i oružja. Kolumbijci njima oružje, Niger njima koncesiju na poljoprivredno zemljište za uzgajanje biljaka koje daju heroin kokain i ostale teške droge.

Jesil vidio kartu, na prvoj stranici?
Nisam siguran, da bilo šta može rasti u Sahari.
A joooooj Sahara! Pa u vražiju mater! Pomoću današnje tehnologije se čuda mogu radit. Mogu se npr ogromnim bagerima tokom dugog vremenskog perioda iskopati šesto metara tla u dubinu, na toj dubini je tako kvalitetna voda da ju se ne isplati prodavati je kao vodu, nego uzgajati povrće. Gadafi je imao plan razvijati naselja u pustinji oko umjetno stvorenih jezera. Jezera bi bila ne znam duboka nekoliko desetaka ili par stotina metara. Znači kopalo bi se više od šesto metara u dubinu da se dođe do vode. Jezera bi bila dva-tri kilometara u promjeru a oko njega terasasta sela za poljoprivrednike i terasaste njive za uhgoj povrča.

Ali ga je SAD omeo.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest