Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Islam, Budizam, Kršćanstvo, hodže, popovi....
User avatar
Admiral
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 112
Joined: 01 Jan 2014, 16:30
Location: Mostar/Detroit
Has thanked: 2 times
Been thanked: 17 times
Contact:
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by Admiral » 28 Dec 2023, 13:09

Ja sam jednom svratio u dzamiju u detroitu na aksam namaz sa dva druga i zgrada ova na ima prizemlje gdje se klanja dok na spratu je centar za bilo kalve potrebe zajednice i dzemata. I mi cekamo da sidju ljudi sa sprata da se klanja namaz, njih 20-ak su vec bili gore kad taman kad je vrijeme za ezan poce buka i skacu ovo ono, mi gore da vidimo sta se desava kad trening imaju folklor i kolo plesu muzika krenula i op op opa... Pita ih drug hocete li vi klanjat aksam vrijeme je? Gledaju ga ko da ima dva nosa. Kakav namaz i aksam nadtavise oni hop hop hopa cupa. Pojma ti oni nemaju da je trening u isto vrijeme kad i namaz. Hodza zaduzen da predvodi namaze tu je negdje bio zauzet sta li. Ja sam mislio da dzamija bi bila dzamija ista mora biti otvorena za vrijeme svih 5 namaza svakog dana sto tada nije bila. Ne znam jel danas drugacije ali za bosanskohercegovacki dzemat u Detroitu je potrebna jedna dzamija i jedan centar ali trenutno postoje dva dzemata i oba grade dzamiju i centar na novim lokacijama u malo boljim mjestima sjevernije od centra grada i urbanijih djelova. Podjelili su se ima 2 decenije i posto IZ zaposljava 2 hodze iz BiH onda nastavlja se i sa 2 dzemata i 2 dzamije i 2 centra itd mada su u dobrim odnosima ovih dana. Nije ko velez i zrinjski. Nesto vise ko blagaj i lokomotiva vrapcici.
BHOP

User avatar
Bosnia_Nord
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 810
Joined: 18 May 2022, 23:28
Has thanked: 89 times
Been thanked: 184 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by Bosnia_Nord » 28 Dec 2023, 14:58

seln wrote: 28 Dec 2023, 12:21 Ne moraju sve znati, ali smiju imati mišljenje.
Naravno, što više znanja podupire to mišljenje, utoliko bolje.
Razumijem, ali razumijem i osobe koje čitaju 15 tema ali pišu na 2-3 teme, koje su njima iz nekog razloga zanimljive. Bilo to da im je onako zanimljivo, da ih interesuje ili da imaju više znanja na tu temu.

Kako god svejedno mi, ne vidim zašto bi bilo gluplje pisati na 2-3 u odnosu na 15 različitih tema od historije, geografije, politike, sporta itd.
A isto mi je normala pisati i na 15 tema, jer ipak forum i sluši za neformalno pisanje.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by seln » 28 Dec 2023, 15:08

Bosnia_Nord wrote: 28 Dec 2023, 14:58
seln wrote: 28 Dec 2023, 12:21 Ne moraju sve znati, ali smiju imati mišljenje.
Naravno, što više znanja podupire to mišljenje, utoliko bolje.
Razumijem, ali razumijem i osobe koje čitaju 15 tema ali pišu na 2-3 teme, koje su njima iz nekog razloga zanimljive. Bilo to da im je onako zanimljivo, da ih interesuje ili da imaju više znanja na tu temu.

Kako god svejedno mi, ne vidim zašto bi bilo gluplje pisati na 2-3 u odnosu na 15 različitih tema od historije, geografije, politike, sporta itd.
A isto mi je normala pisati i na 15 tema, jer ipak forum i sluši za neformalno pisanje.
Pa vjerovatno zato što je prozvani forumaš do sada ukupno napisao 5 (slovima: pet) postova, a uspio otvoriti 3 (slovima: tri) teme, sve okolo islama.
Za 3/5 spremni!

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by seln » 28 Dec 2023, 15:11

Admiral wrote: 28 Dec 2023, 13:09 za bosanskohercegovacki dzemat u Detroitu je potrebna jedna dzamija i jedan centar ali trenutno postoje dva dzemata i oba grade dzamiju i centar na novim lokacijama u malo boljim mjestima sjevernije od centra grada i urbanijih djelova
Čuj, bolji dijelovi Detroita??
To kao bolji dijelovi Vareši.
Za 3/5 spremni!

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37475
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 24979 times
Been thanked: 4734 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by ElTriconi » 28 Dec 2023, 15:31

zagortenej wrote: 28 Dec 2023, 11:01
Zana wrote: 28 Dec 2023, 10:45





Kako nakon?
Kao što smo spomenuli, pred sami kraj 3. stoljeća po hidžri, zbog novih okolnosti i nemogućnosti da se džuma-namaz obavlja na samo jednom mjestu u velikim gradovima, islamski učenjaci su dozvolili da se džuma-namaz klanja na više mjesta u jednom gradu, ali samo na onoliko mjesta kolika je stvarna potreba. To znači, ako su dovoljna dva mjesta, nije dozvoljeno uspostavljati džumu na trećem mjestu itd. Ukoliko bi se, na primjer, negdje klanjala džuma na dva mjesta bez stvarne potrebe, onda je samo jedna džuma ispravna. Jedni učenjaci smatraju da je to onda ona kojoj prisustvuje predstavnik vlasti, a drugi ona koja se ranije obavi i završi. Ukoliko se to ne može utvrditi, onda se smatra da su obje džume neispravne. (Ibn Kudame, 1997: 3/213-214). U tom slučaju, umjesto džume, obavezno je klanjati podne. Ovako će se postupiti ukoliko nije ispunjen bilo koji od uslova valjanosti (Ibn Kudame, 1997: 3/209).
Mores to macku o rep okacit, to je bilo prije hiljadu godina 🤔
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4996
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 265 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by Remzudin » 28 Dec 2023, 23:46

Admiral wrote: 28 Dec 2023, 13:09 Ja sam jednom svratio u dzamiju u detroitu na aksam namaz sa dva druga i zgrada ova na ima prizemlje gdje se klanja dok na spratu je centar za bilo kalve potrebe zajednice i dzemata. I mi cekamo da sidju ljudi sa sprata da se klanja namaz, njih 20-ak su vec bili gore kad taman kad je vrijeme za ezan poce buka i skacu ovo ono, mi gore da vidimo sta se desava kad trening imaju folklor i kolo plesu muzika krenula i op op opa... Pita ih drug hocete li vi klanjat aksam vrijeme je? Gledaju ga ko da ima dva nosa. Kakav namaz i aksam nadtavise oni hop hop hopa cupa. Pojma ti oni nemaju da je trening u isto vrijeme kad i namaz. Hodza zaduzen da predvodi namaze tu je negdje bio zauzet sta li. Ja sam mislio da dzamija bi bila dzamija ista mora biti otvorena za vrijeme svih 5 namaza svakog dana sto tada nije bila. Ne znam jel danas drugacije ali za bosanskohercegovacki dzemat u Detroitu je potrebna jedna dzamija i jedan centar ali trenutno postoje dva dzemata i oba grade dzamiju i centar na novim lokacijama u malo boljim mjestima sjevernije od centra grada i urbanijih djelova. Podjelili su se ima 2 decenije i posto IZ zaposljava 2 hodze iz BiH onda nastavlja se i sa 2 dzemata i 2 dzamije i 2 centra itd mada su u dobrim odnosima ovih dana. Nije ko velez i zrinjski. Nesto vise ko blagaj i lokomotiva vrapcici.

sta si rekao ? Detroit !

Meni su se aktivrali signale "red alert"
Nemoj ici 17.05.2024 u nikakvu dzamiju ili bilo koju zgradu.
U Detroitu ce biti zemljostres gde ce nekoliko hiljada ljudi poginti,najvise mrtvi ce biti zatrpani u srusevim zgradama.
Ako pogines nece ti se otvarati vrata za u ahiret,zato sto sam ti dao jedan warning message.

Drzavnikprincip
Na probnom
Na probnom
Posts: 18
Joined: 20 Dec 2023, 14:18
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by Drzavnikprincip » 01 Jan 2024, 16:50

Bosnia_Nord wrote: 28 Dec 2023, 11:47
Drzavnikprincip wrote: 27 Dec 2023, 11:29 Razumno bi bilo da je dzuma obavezna u drzavama gdje je serijat zakon, to jeste u drzavama gdje su imami u dzamija pod upravom vladara drzave.

U drzavama gdje nije serijat zakon, odnosno gdje imami nisu pod upravom vladara drzave dzuma nije obavezna.

Primjer radi lakseg shvatanja, Halid Beslic i Dino Merlin (Muzicari) otvorili dzamije u Sarajevu gdje oni predvode namaze, i govore ljudima da je dzuma obavezna u tim dzamijama po islamu.

Islamska zajednica nije namjerno pogrijesila, ne treba se ljutiti na njih, u teskim vremenima zivimo gdje ljudima tesko objasniti neke stvari.
Ne razumijem ovo sto pišeš, kakve veze ima šerijatska država i džuma?
To je isto kao da kažeš da li je zabranjeno muslimanima piti alkohol ako ne žive u šerijatskoj državi?
Ti mijesas grijeh i zabranjeno, ako nije serijatska drzava onda je u toj drzavi dozvoljeno piti alkohol ali je grijeh kod Boga, u serijatskoj drzavi je zakonom zabranjen alkohol i grijeh kod Boga. Ispravno bi trebalo biti da se u serijatskoj drzavi upozorava ona osoba kod koje se primjeti da je alkohol pila jer je zakonom zabranjen.

Tako isto i za dzumu, u serijatskoj drzavi je obavezna dzuma, a u drzavi koja nije serijatska nije ni obavezna.

User avatar
Remzudin
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 4996
Joined: 29 Feb 2016, 19:05
Has thanked: 192 times
Been thanked: 265 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by Remzudin » 01 Jan 2024, 17:33

Drzavnikprincip wrote: 01 Jan 2024, 16:50
Bosnia_Nord wrote: 28 Dec 2023, 11:47

Ne razumijem ovo sto pišeš, kakve veze ima šerijatska država i džuma?
To je isto kao da kažeš da li je zabranjeno muslimanima piti alkohol ako ne žive u šerijatskoj državi?
Ti mijesas grijeh i zabranjeno, ako nije serijatska drzava onda je u toj drzavi dozvoljeno piti alkohol ali je grijeh kod Boga, u serijatskoj drzavi je zakonom zabranjen alkohol i grijeh kod Boga. Ispravno bi trebalo biti da se u serijatskoj drzavi upozorava ona osoba kod koje se primjeti da je alkohol pila jer je zakonom zabranjen.

Tako isto i za dzumu, u serijatskoj drzavi je obavezna dzuma, a u drzavi koja nije serijatska nije ni obavezna.
Izgleda da i tebe muci jedan komplex !!!

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: Da li je dzuma obavezna u BiH ?

Post by seln » 04 Jan 2024, 07:40

Drzavnikprincip wrote: 01 Jan 2024, 16:50

Tako isto i za dzumu, u serijatskoj drzavi je obavezna dzuma, a u drzavi koja nije serijatska nije ni obavezna.
Ok, polazeći od činjenice da ti je ovo poznato... čemu onda pitanje u naslovu?
Za 3/5 spremni!

Post Reply

Return to “Religija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest