Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Diskusije o životu i životnim problemima, stavovima. Savjetovanje.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Južna Afrika predlaže ograničavanje vode za bijelce

Post by Naseef Mushroom » 03 Jun 2023, 23:28

CikCikCikPogodi wrote: 03 Jun 2023, 18:39
Naseef Mushroom wrote: 03 Jun 2023, 12:52 Ybm, svaki narod, država, rasa kroz svoja negativna iskustva nauči lekciju i postanu sami shupci da im se ne ponovi,
od Južnoafrikanaca preko Jevreja pa do Albanaca i mnoštvo ostalih primjera, samo smo mi nakon svega postali još smotaniji.
Jednostavno vrhunac zivota crnoj glavi je socijala i da pusi travu po citav dan. Svako normalan vidi da to rade i u Europi. Gdje imaju vise mogućnosti nego u svojim gologuzim drzavama.
Takvo pisanje dovodi do toga da se sutra može bombardovati neka afrička država bez grižnje savjesti i da je troje ubijenih u nekoj zapadnoj državi veća tragedija nego 3.000 u afričkoj državi jer su manje vrijedni.

Nema većih divljaka nego u zapadnim državama, samo što je njihovo divljaštvo fino zamaskirano u odjelo i kravatu (mada ima i dosta primjera zapadnih divljaka u potkošulji i boksericama što kradu Bogu dane na socijali).
Ovo šta npr. Schmidt radi je gore nego šta je ijedan poglavica nekog plemena uradio.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: Južna Afrika predlaže ograničavanje vode za bijelce

Post by Fuddo » 03 Jun 2023, 23:54

Ma dobro, strasan je i taj aparthejd bio.
Ja da sam crnac mrzio bih bijelce.
Ustvari, vecinu i bijelaca i crnaca ne mogu smislit, i nije to sto su tamo neke boje, vec sto su govna.
A ne volim ni kineze, oni da mogu sve bi nas pobili.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37489
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25030 times
Been thanked: 4743 times
Status: Online

Re: Južna Afrika predlaže ograničavanje vode za bijelce

Post by ElTriconi » 03 Jun 2023, 23:58

Fuddo wrote: 03 Jun 2023, 23:54 Ma dobro, strasan je i taj aparthejd bio.
Ja da sam crnac mrzio bih bijelce.
Ustvari, vecinu i bijelaca i crnaca ne mogu smislit, i nije to sto su tamo neke boje, vec sto su govna.
A ne volim ni kineze, oni da mogu sve bi nas pobili.
:haha

Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

User avatar
bagra
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 12016
Joined: 12 Jun 2013, 20:00
Has thanked: 492 times
Been thanked: 1077 times
Status: Offline

Re: Južna Afrika predlaže ograničavanje vode za bijelce

Post by bagra » 04 Jun 2023, 14:13

jebiga ne trebaju sad bit isti
ako su njima bijelci sranja radili sta se sad trebaju osvecivat 200 godina ?
nije za to mendela truhnuo u zatvoru
more se zajedno, kako u filmu o ragbi reprezentaciji JA s Matt Damonom :trepka
po istinitoj prici :mmm

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Duh » 08 Jul 2023, 09:31

mozda treba i ja da prestanem...
od svih rasa, najvise kritikujem debele.
u stvari jeste dobronamjerno...
a ovo o boji koze je vec davno definirano.
rasizam je kad ne volis crnce...
da crnci ne vole bjelce nije rasizam, nego nesto drugo...a isto.
posljedica ili sto...

User avatar
Lakaka9
Na probnom
Na probnom
Posts: 9
Joined: 06 Jul 2023, 17:04
Mood:
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Lakaka9 » 08 Jul 2023, 10:48

Za mene rasizam jeste bolest, tužno mi je koliko je prisutan u 2023. godini.

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Duh » 08 Jul 2023, 10:54

tuga, krv, znoj i boje...
da

User avatar
Matan
Sila nečista
Sila nečista
Posts: 31749
Joined: 22 Mar 2020, 15:54
Has thanked: 2699 times
Been thanked: 5170 times
Status: Online

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Matan » 08 Jul 2023, 10:57

Rasista, sta je to....
jedno 7 milijardi i 900 miliona ljudi na ovoj planeti..
ostali su potencijalni..
Zasto konja tuces sine, kad i drugi cura ima..

User avatar
Naseef Mushroom
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11853
Joined: 14 Oct 2020, 14:50
Has thanked: 2935 times
Been thanked: 2603 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Naseef Mushroom » 08 Jul 2023, 15:36

Svi su do određene mjere rasisti, samo je pitanje ko je do kolike mjere.
Mnogi nemaju problem da im ljudi druge rase budu komšije, radne kolege ili prijatelji, ali ne bi voljeli da im se dijete uda za drugu rasu.
Mnogi nemaju nikakve zle misli kada vide ljude druge rase na ulici, ali kada navečer u tramvaju sjedne crnac pored njih, bit će oprezniji nego kada bijelac sjedne kraj njih,
mnogi policajci ne osjećaju nagon da prebijaju tamnopute ali će im na početku biti sumnjiv vozač tamnije puti ako mu zaustave auto,
mnogi nemaju problem komunicirati sa Arapima i drugim muslimanima, ukoliko neće odbiti pivu i ako će se ponašati kao kršćani.

Mnogi za sebe kažu da nisu rasisti i tako stvarno i misle i ponašaju se tako, ali nesvjesno postoji granica gdje i oni počinju razmišljati rasistički.
Ide junak do junaka, ide Bošnjak do Bošnjaka, Allahu se svom klanjaju i pjesmu pjevaju.
Živio Alija i bosanska armija, živjela, živjela Bosna.

User avatar
El Gato
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 25 Jun 2023, 10:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by El Gato » 08 Jul 2023, 16:36

Tako sve što nam se ne dopadne možemo proglasiti mentalnom bolešću, rasizam jeste socijalni problem ali nije bolest.

Nisam pristalica padanja u vatru i posezanja za takvim riješenjima. To mi osobno smrdi na boljševizam...

Drž' ovog, drž' onog. Smrt ovima, smrt onima.

No thanks.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120562
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Krokodil Behko » 08 Jul 2023, 17:12

Napadač koji je ubio 23 osobe u rasističkom napadu u Texasu dobio je 90 doživotnih zatvora

Napadač koji je ubio 23 osobe u rasističkom napadu na španske kupce u Walmartu u pograničnom gradu u Texasu osuđen je u petak na 90 doživotnih zatvorskih kazni, ali bi se ipak mogao suočiti i sa većom kaznom, uključujući i smrtnu kaznu.


Patrick Crusius, 24, izjasnio se krivim ranije ove godine za skoro 50 federalnih optužbi za zločine iz mržnje u masovnoj pucnjavi 2019. u El Pasu, što ga čini jednim od najvećih slučajeva zločina iz mržnje u američkoj SAD-u.

Policija kaže da se Crusius vozio više od 1.126 kilometara od svoje kuće u blizini Dalasa kako bi gađao Hispanoamerikance jurišnom puškom unutar i ispred trgovine. Nekoliko trenutaka prije nego što je napad počeo, Crusius je na internetu objavio rasističku sliku koja upozorava na hispansku "invaziju" na Texas, piše The Guardian.

U godinama nakon pucnjave, republikanci su migrante koji prelaze američko-meksičku granicu opisali kao "invaziju", negirajući stav kritičara koji kažu da retorika podstiče antiimigrantske stavove i nasilje.

Crusius je priznao krivicu u februaru nakon što su savezni tužioci skinuli smrtnu kaznu sa stola. Međutim, tužioci su rekli da će pokušati da Crusiusu vrate smrtnu kaznu kao opciju kada mu bude suđeno pred državnim sudom. Taj datum suđenja još nije određen.

Presuda koju je izrekao američki okružni sudija David Guaderrama u El Pasu uslijedila je nakon dvodnevnih izjava rođaka žrtava, uključujući građane Meksika. Osim poginulih, više od dvadesetak ljudi je povrijeđeno, a brojni drugi su teško traumatizirani dok su se skrivali ili bježali.

Jedan po jedan, članovi porodice iskoristili su svoju prvu priliku nakon pucnjave da se direktno obrate Crusiusu, opisujući kako su im životi preokrenuti tugom i bolom. Neki su oprostili Crusiusu. Jedan muškarac je pokazao fotografije svog ubijenog oca, insistirajući da ih napadač pogleda. Tokom svjedočenja žrtava, Crusius je povremeno okretao sjedište ili klimnuo glavom, ali je pokazao malo vidljivih emocija.


Prije pucnjave, Crusius je izgledao zaokupljen nacionalnom debatom o imigraciji, tvitao je #BuildtheWall i objavljivao postove koji su hvalili tvrdokornu graničnu politiku tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa.

Kako je faza izricanja kazne počela, neki zagovornici prava imigranata uputili su nove pozive političarima da ublaže svoju retoriku o imigraciji. Republikanci, uključujući guvernera Texasa Grega Abbotta, zalagali su se za agresivnije akcije kako bi se ojačala južna granica SAD-a.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by insomnia » 09 Jul 2023, 10:07

Na neki nacin su ponovo krivi evropljani
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by insomnia » 09 Jul 2023, 12:27

I u maroku tenzije između migrnata i lokalnog stanovnistva. Vice dedo da postaje sve gore i ako pukne da ce biti svasta
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by insomnia » 09 Jul 2023, 12:30

Haha. Ovi snimci su zlato. Koriste potpuno iste argumente kao i evropska “desnica” kad prica o njima. “Ovi ljudi ne donose nista dobro, prijetnja su nasoj zajednici, zenama, djeci”…
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: Južna Afrika predlaže ograničavanje vode za bijelce

Post by BritkiMozak » 09 Jul 2023, 16:15

Naseef Mushroom wrote: 03 Jun 2023, 23:28
CikCikCikPogodi wrote: 03 Jun 2023, 18:39
Jednostavno vrhunac zivota crnoj glavi je socijala i da pusi travu po citav dan. Svako normalan vidi da to rade i u Europi. Gdje imaju vise mogućnosti nego u svojim gologuzim drzavama.
Takvo pisanje dovodi do toga da se sutra može bombardovati neka afrička država bez grižnje savjesti i da je troje ubijenih u nekoj zapadnoj državi veća tragedija nego 3.000 u afričkoj državi jer su manje vrijedni.

Nema većih divljaka nego u zapadnim državama, samo što je njihovo divljaštvo fino zamaskirano u odjelo i kravatu (mada ima i dosta primjera zapadnih divljaka u potkošulji i boksericama što kradu Bogu dane na socijali).
Ovo šta npr. Schmidt radi je gore nego šta je ijedan poglavica nekog plemena uradio.
Oprostite ako uliječem ko padobranac, ali "malo" sam izvan ove teme o ograničavanju Bjelcima dotoka vode. Što je to Schmidt radio a da je gore nego ijedan poglavica nekog plemena uradio?

Imaju bome Njemci puno konja i kobila za utrku po pitanju raznoraznih nedjela. Evo npr. Ursula Von Der Leyen je sedmogodišnji proračun EU spiskala za dvije godine jer se šalje oružje Ukrajini. Zbog toga ranjive skupine u EU. u koje i sam spadam jako ispaštaju jer nema društvenih projekata za poboljšanje kvalitete našeg života. Na primjer, imao sam pravo jednom mjesečno da me iz mog sela u obližnji provincijski gradić svojim autom vozi videća pratiteljica, kao i na to da kad dođem u ZG u bolnicu da me dočeka i poveze autom od kolodvora do bolnice videća pratiteljica. Toga više odavno nema. Zatim, imao sam pravo svakih dvije-tri godine ići u odmaralište slijepih u Premanturi kod Pule. Zbog situacije s COVID 19, a potom i nesretnog rusko-ukrajinskog rata nema novaca da odem besplatno na more na nekoliko dana svake dvije ili tri godine. Nemam pravo na kupnju skupih pomagala za sljepe i visoko slabovidne svakih 7 godina, a imali smo to, doduše samo 2014. Pa su nam te pare dobro došle da si kupim novi kompjuter, monitor i printer. Najsrewtniji sam bio radi novog većeg monitora, dok sam imao boje davao sam ljudima u selu da kod mene povremeno nešto isprintaju, ukoliko dokument nije bio pretjerano dugačak, a ako je trebalo i skenirao sam im ih. Samo nažalost već par godina ne printam jer nemam novaca za kupnju boje, jer proizvođač više ne dopušta prodaju crne boje ili pojedine boje, nego moraš kupiti sve četiri boje u komadu.

Pa eto nam, drage EU i još draže Ursule Von Der Bleeeeeyen!

Što se tiče rasizma, mislim da to nije bolest, nego je najvećim dijelom naprosto - bezobrazluk. I ne treba nedjelo počinjeno zbog rasističkih pobuda tretirati kao počinjenje u neuračunljivom stanju.
Last edited by BritkiMozak on 09 Jul 2023, 17:05, edited 1 time in total.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120562
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Krokodil Behko » 09 Jul 2023, 16:42

Maroko i Alžir fine pare uzimaju, da zadrže migrante, pa prema tome plaćeni su za nered u svojoj zemlji.
Ni nemaju pravo da se bune.
online

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by insomnia » 09 Jul 2023, 19:04

To za stanovnistvo ima smisla ko kad kazes da su nasi dobili pare da ih sprjece da ulaze u Hrvatsku
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by Duh » 09 Jul 2023, 21:51

da jedna strana drugu proglasava bolesnom je vec stara fora.
tako su u americi velicanje komunizma smatrali dusevnom bolesti, a u sssr kriticare komunizma cak ljecili u ludnicama.

User avatar
El Gato
Na probnom
Na probnom
Posts: 34
Joined: 25 Jun 2023, 10:53
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by El Gato » 09 Jul 2023, 22:49

Pa malo jesu ćaknuti ti ljevičari, te njihove utopijske fiksacije o besklasnom društvu, o brisanju razlika između umnog i fizičkog rada. Berač jabuka s malom maturom = diplomirani agronom...

Ali ne bih ja njih zatvarao, samo im omogućiti da imaju osobno iskustvo vrijednosti koje traju stoljećima. U isto vrijeme, skinuti ih sa ideoloških budalaština od kojih su postali malo čudni i sve pet.

Većina bi se oporavila, možda čak i zavoljela Hrvatsku...

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: Da li bi Rasizam trebao da se deklarise kao bolest?

Post by insomnia » 09 Jul 2023, 22:58

Jbg sve za glas. Sto bi reko jedan samo nek nije SDA pa makar bilo gore
Image
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

Post Reply

Return to “Filozofija & Psihologija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests