Srebrenica - genocid

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2024, 17:00

Možete li biliviti?


online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 30 Apr 2024, 17:10

O rezoluciji o proglašenju 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) glasat će sredinom maja
online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 01 May 2024, 09:52

Od svih članica SB, Cvijanovićku podržala samo Rusija

Rezolucija rulz i biće usvojena sigurno.



online

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 01 May 2024, 10:13

online

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 871
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 187 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Superhik » 02 May 2024, 10:05

Pročitah sad kompletan finalni tekst Rezolucije.
Ne spominju se ni Srbi, ni Srbija, ni RS,...
Dalje, nema nikakvih pravno regulisanih obaveza već je sve kao na obraz i dobru volju i oko zabrane negiranja i obilježavanja.
Rezolucija je bezvrijedan komad papira zbog koje Srbi dreče samo da se zbog takve drame ubuduće ne potegne nešto konkretnije. Jer Rezolucija niti ukida RS niti ikako politički ostecuje njihove institucije.

A mi naravno imamo od Rezolucije samo neku moralnu pobjedu i duševnu hranu samo zato što imamo natječaj sa Srbima kome će da smrkne. Ako Rezolucija ne prođe, to će biti veliki poraz ne samo nas već i civilizacijskih vrijednosti. Pa sad pitanje je da li je danas ikome i stalo do toga.
A ako prođe, imaćemo slavlje jedan dan, merakanje,... i zamazane oči gdje nešto konkretnije nećemo dobiti.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27634
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14546 times
Been thanked: 14945 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by ironman » 02 May 2024, 10:17

Mislim da je rezolucija bitna.
Momenat danas,sutra i reakcije na nju ..
Nije toliko bitno.
Ali historijski itekako jeste.
O pravnim implikacijama...to neka buducnost pokaze.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 02 May 2024, 10:30

Pedeset sedam zemalja OIC prije dvije godine, usvojilo svoju rezoluciju o genocidu u Srebrenici i osudili negiranje i veličanje počinilaca. Znači 57 glasova za nas. Možda bude do 10 suzdržanih zemalja tipa Iran, Sirija isl. Plus "kolektivni zapad" i to bi bilo oko 100 zemalja. Više nego dovoljno. Uvijek ih bude oko 20-30 koji ne budu prisutni

Sve ukazuje da će rezolucija proči
online

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27634
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14546 times
Been thanked: 14945 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by ironman » 02 May 2024, 10:34

Ovo sto kazes za Iran.
Ako doista poslusaju rusiju.
I uz sve sto su pomogli u ratu..i sve na stranu.
Ako ne podrze rezoluciju..
Mislim da sve one nase rasprave east side west side napokon imaju zakljucenje.
O tome ko smo,kone bitni i koliko i zasto.
A ko je bitan i ko nam mora biti bitan i zasto.
Da pojednostavim. Jebes balansiranje.
Izaberi stranu ako imas soli u glavi.
Na kraju majstor balansa drug tito i nesvrstana ideja. Danas vidimo koliko dobra nam je to donijelo.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Superhik
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 871
Joined: 11 Feb 2022, 21:53
Has thanked: 69 times
Been thanked: 187 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Superhik » 02 May 2024, 10:44

Ja vala ne vjerujem puno Srbima kada prave veliku dramu unaprijed.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120774
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7136 times
Been thanked: 8100 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Krokodil Behko » 02 May 2024, 10:48

online

User avatar
spacebound
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 80970
Joined: 13 Nov 2015, 08:33
Location: u obecanoj zemlji
Has thanked: 7445 times
Been thanked: 11960 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by spacebound » 02 May 2024, 11:17

Krokodil Behko wrote: 02 May 2024, 10:48
Kazem ja - zive u paralelnom univerzumu :ha
Ti koji si persona non grata u šalter salama komercijalnih banaka - Ramo

User avatar
Nora Ibsenova
Čovječje vrste kći
Čovječje vrste kći
Posts: 19147
Joined: 16 Aug 2019, 20:40
Has thanked: 904 times
Been thanked: 1094 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Nora Ibsenova » 02 May 2024, 14:28

Superhik wrote: 02 May 2024, 10:05 Pročitah sad kompletan finalni tekst Rezolucije.
Ne spominju se ni Srbi, ni Srbija, ni RS,...
Dalje, nema nikakvih pravno regulisanih obaveza već je sve kao na obraz i dobru volju i oko zabrane negiranja i obilježavanja.
Rezolucija je bezvrijedan komad papira zbog koje Srbi dreče samo da se zbog takve drame ubuduće ne potegne nešto konkretnije. Jer Rezolucija niti ukida RS niti ikako politički ostecuje njihove institucije.

A mi naravno imamo od Rezolucije samo neku moralnu pobjedu i duševnu hranu samo zato što imamo natječaj sa Srbima kome će da smrkne. Ako Rezolucija ne prođe, to će biti veliki poraz ne samo nas već i civilizacijskih vrijednosti. Pa sad pitanje je da li je danas ikome i stalo do toga.
A ako prođe, imaćemo slavlje jedan dan, merakanje,... i zamazane oči gdje nešto konkretnije nećemo dobiti.
Joj, to je samo trading.
Bosnjacima nebitnu rezoluciju, hrvatima izborni zakon, a srbima zakon o drzavnoj imovini.

A vucic I dodik koriste rezoluciju da dignu fokus ponovo na nacionalne price I ostanu na vlasti, jer ih je I njihov narod poceo provaljivat I jos malo bi ih se Sami rjesili
"Izvini ja sam ko s marsa pala inace." Skin

User avatar
fruit
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 2056
Joined: 25 Oct 2010, 20:05
Has thanked: 53 times
Been thanked: 224 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by fruit » 02 May 2024, 14:58

Rezolucija ako ne prođe to ce biti dokaz u šta se svijet pretvorio.
Rezolucija ce proci i to velikom vecinom siguran sam.I njena težina je u tome da sve zemlje imaju obavezu da je taj dan obilježavaju u svojim zemljama.
U tome je poenta kako obrazložiti
I objasniti u Srbiji da to moraju.A moraju... jer ce sve drugo bez čega srbija nemože biti time uvjetovano.
Zasto je prvobitno izabran 2.maj kao termin za glasanje o rezoluciji?
Vjerujem da je to bila želja ZLATKA LAGUMDZIJE da uzvrati udarac jer je on tog datuma bio zarobljen zajedno sa Alijom Izetbegovicem.
Sad mi je malo žao što se to nije desilo danas jer Lagumđzija zaista radi dobar posao.
Lahko je ženu dovest do ludila,hajdi ti nju dovedi do pameti

User avatar
Duminjo
Urednik foruma
Urednik foruma
Posts: 56493
Joined: 17 Mar 2019, 21:52
Has thanked: 2042 times
Been thanked: 6026 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Duminjo » 03 May 2024, 16:44

Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, čiji je zvanični naziv „Međunarodni dan refleksije i komemoracije genocida u Srebrenici 1995.”, podržat će i Država Katar.


To je za "Avaz" potvrdio ambasador Bosne i Hercegovine u Kataru je Semir Halilović.

Ovim se spisak država koje će podržati ovu vrlo važnu rezoluciju na Generalnoj skupštini UN-a proširio.

Uz predlagače su Njemačku i Ruandu sponzori rezolucije su Albanija, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Estonija, Kanada, Čile, Finska, Francuska, Hrvatska, Irska, Italija, Jordan, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malezija, Nizozemska, Novi Zeland, Poljska, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Švedska, Turska, Velika Britanija, Sjedinjena Američke Države, Vanuatu.

Tu su i države poput Crne Gore, koje nisu sponzori rezolucije, ali su dale garanciju da će je podržati na sjednici Generalne skupštine UN-a.



avaz

User avatar
Laser
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 15597
Joined: 31 Mar 2016, 16:01
Location: Sa onu stranu rijeke
Mood:
Has thanked: 698 times
Been thanked: 2232 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Laser » 03 May 2024, 17:32

Nora Ibsenova wrote: 02 May 2024, 14:28
Superhik wrote: 02 May 2024, 10:05 Pročitah sad kompletan finalni tekst Rezolucije.
Ne spominju se ni Srbi, ni Srbija, ni RS,...
Dalje, nema nikakvih pravno regulisanih obaveza već je sve kao na obraz i dobru volju i oko zabrane negiranja i obilježavanja.
Rezolucija je bezvrijedan komad papira zbog koje Srbi dreče samo da se zbog takve drame ubuduće ne potegne nešto konkretnije. Jer Rezolucija niti ukida RS niti ikako politički ostecuje njihove institucije.

A mi naravno imamo od Rezolucije samo neku moralnu pobjedu i duševnu hranu samo zato što imamo natječaj sa Srbima kome će da smrkne. Ako Rezolucija ne prođe, to će biti veliki poraz ne samo nas već i civilizacijskih vrijednosti. Pa sad pitanje je da li je danas ikome i stalo do toga.
A ako prođe, imaćemo slavlje jedan dan, merakanje,... i zamazane oči gdje nešto konkretnije nećemo dobiti.
Joj, to je samo trading.
Bosnjacima nebitnu rezoluciju, hrvatima izborni zakon, a srbima zakon o drzavnoj imovini.

A vucic I dodik koriste rezoluciju da dignu fokus ponovo na nacionalne price I ostanu na vlasti, jer ih je I njihov narod poceo provaljivat I jos malo bi ih se Sami rjesili
Prvo poduzmeš široku međunarodnu akciju oko donošenja rezolucije o genocidu, pa onda u istoj godini oduzmeš imovinu od države da bi je dao genocidašima koji su tu istu imovinu stekli genocidom?

Koliko god bjelosvjetska politika bila neljudska, bilo bi to obezvrijeđivanje presuda koje je donio sud UN-a i poruka svim aspirantima na tuđu imovinu da mogu slobodno vršiti genocide kad god hoće, zato što neće biti kažnjeni, osim nekolicina.

Kako hod, bio bi to rinetko viđen sunovrat pravosuđa i politike
Do not disturb! U procesu sam radikalizacije.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35355 times
Been thanked: 21771 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Rum » 03 May 2024, 17:45

'Ljudska sramota': Šef diplomacije BiH obrušio se na izraelskog veleposlanika zbog izjava o Srebrenici

zraelski veleposlanik Yahel Vilan izjavio je u petak za srbijansko izdanje ruskog portala Sputnjik kako holokaust nad Židovima u Drugom svjetkom ratu nije jedini genocid i da ih je bilo još širom svijeta.

Šef bosanskohercegovačke diplomacije Elmedin Konaković nazvao je u subotu izraelskog veleposlanika u Srbiji "diplomatskom i ljudskom sramotom" nakon što je izjavio kako Izrael Srebrenicu ne smatra genocidom jer to "umanjuje važnost" tog termina.

"Vi ste sramota diplomacije i ljudska ste sramota“, napisao je Konaković na X-u. "Umanjivanje zločina u Srebrenici pod plaštom ‘važnosti termina’ nije samo intelektualno nepošteno, već i moralno upitno“, dodao je.

Izraelski veleposlanik Yahel Vilan izjavio je u petak za srbijansko izdanje ruskog portala Sputnjik kako holokaust nad Židovima u Drugom svjetkom ratu nije jedini genocid i da ih je bilo još širom svijeta.
"Ali, kada Srebrenicu nazovete genocidom, po mom mišljenju to umanjuje važnost tog termina koji bi se trebao koristiti samo za genocide. Za mene, Srebrenica se ne bi trebala nazivati genocidom“, rekao je Vilan.

Opća skupština UN-a bi u svibnju trebala glasati o rezoluciji o srebreničkom genocidu što je u BiH izazvalo oštre rasprave i protivljenja vlasti u srpskom entitetu te u Beogradu.
poster

Pripadnici vojske i policije bosanskih Srba su u ljeto 1995. ubile u Srebrenici više od osam tisuća Bošnjaka. Taj je zločin kvalificiran kao genocid u sudskim procesima pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnim sudom pravde.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86409
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1656 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 03 May 2024, 18:48

Sputnik je ruski medij.
Onaj ko negira Srebrenicu samo šalje poruku da nisu Bošnjake istrijebili skroz, ego eto počeli su, drugi put ćemo vam pokazati genocid.

Ono što je opasno i mač da dvije oštrice je radikalizacija Bošnjaka, u jednu ruku nas čini luđim hrabrijim, spremnim za nove borbe , u drugu novim sjemenom za bosanski Hamas.

Možda je plan da se napravi Denton pokusni kunić Amerike kako se ponašaju različite vjere kulture etniciteti na jednom mjestu .
Ne bi me čudilo to od Amerikanaca .
Ali to je samo moje mišljenje.
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
🍉🍉🍉🍉

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6076
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 180 times
Been thanked: 306 times
Status: Online

Re: Srebrenica - genocid

Post by bosnjakinja » 03 May 2024, 19:06

Mutevelija wrote: 03 May 2024, 18:48 Sputnik je ruski medij.
Onaj ko negira Srebrenicu samo šalje poruku da nisu Bošnjake istrijebili skroz, ego eto počeli su, drugi put ćemo vam pokazati genocid.

Ono što je opasno i mač da dvije oštrice je radikalizacija Bošnjaka, u jednu ruku nas čini luđim hrabrijim, spremnim za nove borbe , u drugu novim sjemenom za bosanski Hamas.

Možda je plan da se napravi Denton pokusni kunić Amerike kako se ponašaju različite vjere kulture etniciteti na jednom mjestu .
Ne bi me čudilo to od Amerikanaca .
Ali to je samo moje mišljenje.
Radikalizacija Bosnjaka je najbolje sto se moze desiti Srbima , mi sanse nemamo protiv zapada a sta Srbima treba?treba im da islamofobicnoj Evropi kazu vidite ovih radikala vidite s cim se borimo

Turci i islamski svijet zarad svojih interesa nas radikalizuju a zivi bili vidjeli vjerujem da ce veci broj islamskih zemalja biti suzdrzani u glasanju za rezoluciju

Ps:a to kako se ponasaju ne treba njima pokusni kunic ,Bosna ,Liban,Eritreja itd

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 97361
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 35355 times
Been thanked: 21771 times
Contact:
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Rum » 03 May 2024, 19:17

Jedan i jedini 🥰

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86409
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1656 times
Status: Offline

Re: Srebrenica - genocid

Post by Mutevelija » 03 May 2024, 19:42

bosnjakinja wrote: 03 May 2024, 19:06
Mutevelija wrote: 03 May 2024, 18:48 Sputnik je ruski medij.
Onaj ko negira Srebrenicu samo šalje poruku da nisu Bošnjake istrijebili skroz, ego eto počeli su, drugi put ćemo vam pokazati genocid.

Ono što je opasno i mač da dvije oštrice je radikalizacija Bošnjaka, u jednu ruku nas čini luđim hrabrijim, spremnim za nove borbe , u drugu novim sjemenom za bosanski Hamas.

Možda je plan da se napravi Denton pokusni kunić Amerike kako se ponašaju različite vjere kulture etniciteti na jednom mjestu .
Ne bi me čudilo to od Amerikanaca .
Ali to je samo moje mišljenje.
Radikalizacija Bosnjaka je najbolje sto se moze desiti Srbima , mi sanse nemamo protiv zapada a sta Srbima treba?treba im da islamofobicnoj Evropi kazu vidite ovih radikala vidite s cim se borimo

Turci i islamski svijet zarad svojih interesa nas radikalizuju a zivi bili vidjeli vjerujem da ce veci broj islamskih zemalja biti suzdrzani u glasanju za rezoluciju

Ps:a to kako se ponasaju ne treba njima pokusni kunic ,Bosna ,Liban,Eritreja itd
Use I svoje kljuse, Turci bi nas izdali kao što su nas prodali Austrougarskoj
Hrvati bi jedva dočekali da se da Srbima pomakljaamo, ono treba Srbima pokazati zube , boje nas se i guslaju traume od 500 godina , ali treba paziti da umjesto sprijeda ne uđe nam sazada

Predziđe kršćanstva u Evropi je Hrvatska kako ju je papa nazvao, ovi bi samo reqonquistu krenuli i riješili se Islama
Jer Islam žulja Evropu.
Treba biti hladne glave mudar i hrabar.
Neka ne misle oni koji se izjašnjavaju Bošnjacima a nisu muslimani da bi bili pošteđeni toga , sama kultura Bošnjaka e podudara se sa onim što oni smatraju "evropskom kulturom"
Posmatraču mog posta.
Jednaki smo mi skoro oba.
Ja sam juče bio takav
Ti ćeš sutra biti ovakav.
🍉🍉🍉🍉

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest