BiH na putu u EU i NATO

Politička dešavanja i aktuelnosti u Bosni i Hercegovini.

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Imamo li alternativu mimo EU i NATO??

Nemamo
29
48%
Imamo ali je lošija
10
17%
I nije nešto ta EU
13
22%
Ne znam
1
2%
Glasam za Afriku
7
12%
 
Total votes: 60

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Julia-Klara » 05 Dec 2023, 12:30

Lideri evropskih zemalja neće donijeti odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH

Image

Lideri 27 evropskih zemalja najvjerovatnije neće donijeti odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom na predstojećem samitu u Briselu.

“Savjet EU preporučuje da Evropski Savjet odluči da otvori pristupne pregovore sa BiH kada se postigne dovoljan stepen usklađenosti sa kriterijumima za članstvo”, navodi se u dijelu nacrta zaključaka Savjeta ministara koji su pripremljeni za sjednicu Evropskog savjeta narednog četvrtka u koji je N1 imao uvid.

Slovenija i Hrvatska predvode grupu zemalja koje su pokrenule diplomatsku incijativu da se sa BiH otvore pregovori o članstvu na sjednici naredne sedmice, ali se tome usprostavilo nekoliko država na čelu sa Holandijom, koja insistira da se pregovori ne otvaraju prije marta, kada bi trebalo izvršiti evaluaciju reformskog procesa u BiH i ispunjenja 14 prioriteta.

Sjednica Evropskog vijeća zakazana je za 14. i 15. decembar, dok će dan ranije, 13. decembra, biti održan i godišnji samit EU- Zapadni Balkan.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11994
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13648 times
Been thanked: 5735 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Nice » 05 Dec 2023, 15:22

Ma, očekivano s obzirom na naša nastojanja

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by ironman » 05 Dec 2023, 15:34

Kako ce ovo kifla opravdat sad :D.
Relaksirano pocet primicat stolicu dojucerasnjim neprijateljima.
Predvidjam.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Sioux
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5164
Joined: 20 Nov 2021, 21:20
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 1272 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Sioux » 05 Dec 2023, 15:50

Kiflu samo zanimaju pristupni fondovi, baš ga briga za eu vrijednosti..
Pogled Joca Vujičića

User avatar
Julia-Klara
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 81411
Joined: 02 Dec 2011, 23:48
Location: u gajevima
Has thanked: 10313 times
Been thanked: 7161 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Julia-Klara » 05 Dec 2023, 15:51

A de, vidjet cemo.

Naslov kaze jedno, tekst drugo :

Lideri 27 evropskih zemalja najvjerovatnije neće donijeti odluku o otvaranju pristupnih pregovora sa Bosnom i Hercegovinom na predstojećem samitu u Briselu.
ju mast lov jor femili end bi najs tu komsija :djed

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11994
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13648 times
Been thanked: 5735 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Nice » 05 Dec 2023, 15:57

Pa da, uostalom kako se radi i kakav je život ovdje... prosto je nemoguće polagati nade u neku riječ u tekstu.
Nema mjesta optimizmu

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37931
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Pasaga » 05 Dec 2023, 17:11

ironman wrote: 05 Dec 2023, 15:34 Kako ce ovo kifla opravdat sad :D.
Relaksirano pocet primicat stolicu dojucerasnjim neprijateljima.
Predvidjam.
Ljudovi moji,kako se ne avizate jedanred
sto mu vodeni dabrova :D.
EU lupa nakve sa sankcije,crne i sarene liste
pa ga opet zovu na razgovore.
Njegova se pika 100x vise nego bilo cija
Njegovi ljudi sa druge strane stola :grana
Dok trojkasi vaze o suzivotu,mi zjevamo ko pecina i vicemo evvv sad ce
De ba manimo se suplje
Last edited by Pasaga on 05 Dec 2023, 17:12, edited 1 time in total.
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
Nice
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 11994
Joined: 03 Sep 2022, 12:16
Has thanked: 13648 times
Been thanked: 5735 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Nice » 05 Dec 2023, 17:11

. Komentirajući izostanak pomaka na evropskom putu, ona kaže da su sastanak u Briselu, ali i ukupan proces evropskih integracija u okviru kojeg se važna pitanja operacionaliziraju, prilika da lakše uočimo gdje su problemi.
https://avaz.ba/vijesti/bih/871955/prof ... mo-o-martu

User avatar
ElTriconi
Đulaga
Đulaga
Posts: 37489
Joined: 24 Mar 2019, 14:13
Mood:
Has thanked: 25030 times
Been thanked: 4743 times
Status: Online

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by ElTriconi » 05 Dec 2023, 17:19

Julia-Klara wrote: 05 Dec 2023, 12:23 Kazu sinoc u vijestima, preko 40 clanova delegacije iz BiH ide - FBiH, RS, Distrikt, ovi, oni, i svako svoju politiku vodi :valja CIRKUS!
Svaki zaseok ima svog delegata ocam 😂

Vices kad viknu hocemo u donju gluhu bukovicu da ide asfalt :D.
Sehara mi puna blaga
Al ne haje moja draga 🤗😊

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by mishic » 10 Dec 2023, 15:28

Koliko god sve u BiH bilo traljavo, kilavo i naopako odgovornost i krivica za sve to je na međunarodnoj zajednici.
Sistemske greške i defekti krenuli su od nakaradnog, naopakog i nepravednog DMS-a i od tada do danas neprincipijelnost, dvostruki standardi, sporost i ne reagovanje napravili su zarobljeno društvo sapeto luđačkom košuljom prepušteno bagri tajkuna i ratnih profitera sa kojima ta MZ trguje, razvija korupciju, rastače državu i narodu ispostavlja račune, krivi ih, optužuje, ucjenjuje i zahtijeva da traže i nađu izlaz... Izlaz iz lavirinta iz koga, greškom te međunarodne zajednice, izlaz ne postoji a i da postoji oni ga dodatno komplikuju, uslovljavaju i čine nepristupačnim.

Neprincipijelno djelovanje i dvostruki standardi ohrabrili su i stvorili osione oligarhe čija se drskost, bezobrazluk, pljačka naroda, prijetnje, ucjene i kršenja svih mogućih propisa od Ustava do svih mogućih zakona, propisa, konvencija i principa čini pod agendom poštivanja prvotno naopako i nakaradno postavljenog Dejtona. Ucjena raspadom države, ratom i svim drugim prijetnjama utemeljena je na nepostojanju hijerarhije zakona, sistemu koji je nakaradan, kontradiktoran i predstavlja eksperiment koji se ne temelji ni na jednom jedinom principu međunarodnog prava i međunarodnih odnosa. Eksperiment koji je sam u sebi kontradiktoran, neprovodiv i nefunkcionalan. Eksperiment na koji nas obavezuju a koji ne nudi nikakav izlaz, rješenja i perspektivu...

Eto vele, kada na temelju ovih principa i načela nađete kompromis i riješite to što smo vam dali za zadaću moći ćete se pridružiti i pristupiti tim i tim našim asocijacijama, zajednicama, institucijama, savezima... Doslovno kao da su nam vezali ruke, svezali kamen o vratu i bodre nas da plivamo i doplivamo tamo gdje oni kažu da je dovoljno da se stigne kako bi oni bili zadovoljni. Jer njihova volja i njeno zadovoljenje je mjera.

Pozicija Nasrudin hodžina magarca svezanog za kolac je pozicija BiH. Jer tamam kada je navikao da ne jede krepao je!

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by ironman » 10 Dec 2023, 16:31

Ma nema tu puno mudrolije.
Da se izrazim. Ybu nas susjedi. Prvi.
Da nema njihovog toksicnog djelovanja bilo bi lakse.
Nije nam dovoljno tesko sto smo mjesec i zvijezda u srcu Europe.
Iopet kazem,veci smo europejci i otvoreniji ka drugima od vecine europskih drzava. Pa u BiH se zivjelo i umiralo zajedno oduvijek.
Zlo nikad nije dolazilo iz same BiH.
Nego zna se.
A oblici su razliciti.
Od rezolucije i lazi iz sanu do poziva da se umijemo sapunom.
Na zalost kazem.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Handsome Bob
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 07 Mar 2023, 10:11
Has thanked: 12 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Handsome Bob » 10 Dec 2023, 19:18

Koji paradoks! Idemo ka EU, a imamo EUFOR tj. pod evropskom smo čizmom. Da ne zaboravim ni kancelariju OHR, kao i NATO bazu. I mi bismo da idemo u EU i NATO? Dokle god je stranog prisustva i ratnohuškačke politike, nema ništa od našeg članstva u EU, dok od našeg članstva u NATO nema ništa svakako. Mi treba da se bavimo sobom, jer nije nam kriva ni međunarodna zajednica, ni region, već politika u BiH, koja je i dalje kao da rat nije prestao.
Last edited by Handsome Bob on 10 Dec 2023, 19:24, edited 2 times in total.

User avatar
Pasaga
Hadžija
Hadžija
Posts: 37931
Joined: 09 Dec 2012, 16:58
Location: NORDPOL
Has thanked: 2961 times
Been thanked: 2300 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Pasaga » 10 Dec 2023, 19:23

Idi lezi
Ne obracaj mi se:
Lavlje_srce

"Ne uzimaj hranu iz tanjira brata svojeg, jer će oslabiti, i ma koliko te volio, tako slab ti neće biti od pomoći, i ostaćeš sam".

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by ironman » 10 Dec 2023, 20:10

Handsome Bob wrote: 10 Dec 2023, 19:18 Koji paradoks! Idemo ka EU, a imamo EUFOR tj. pod evropskom smo čizmom. Da ne zaboravim ni kancelariju OHR, kao i NATO bazu. I mi bismo da idemo u EU i NATO? Dokle god je stranog prisustva i ratnohuškačke politike, nema ništa od našeg članstva u EU, dok od našeg članstva u NATO nema ništa svakako. Mi treba da se bavimo sobom, jer nije nam kriva ni međunarodna zajednica, ni region, već politika u BiH, koja je i dalje kao da rat nije prestao.
Ko nas bre zavadi.
:D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
seln
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1317
Joined: 26 Oct 2019, 23:55
Has thanked: 256 times
Been thanked: 560 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by seln » 10 Dec 2023, 20:14

Handsome Bob wrote: 10 Dec 2023, 19:18 Koji paradoks! Idemo ka EU, a imamo EUFOR tj. pod evropskom smo čizmom. Da ne zaboravim ni kancelariju OHR, kao i NATO bazu. I mi bismo da idemo u EU i NATO? Dokle god je stranog prisustva i ratnohuškačke politike, nema ništa od našeg članstva u EU, dok od našeg članstva u NATO nema ništa svakako. Mi treba da se bavimo sobom, jer nije nam kriva ni međunarodna zajednica, ni region, već politika u BiH, koja je i dalje kao da rat nije prestao.
Ko se to nije obrijao, ko se to nije obrijao... :obrve
Za 3/5 spremni!

User avatar
Handsome Bob
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 105
Joined: 07 Mar 2023, 10:11
Has thanked: 12 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by Handsome Bob » 11 Dec 2023, 04:00

Zadnja tri komentara. Taj nivo rasprave na politici.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by ironman » 11 Dec 2023, 11:49

Sta ne valja?
Propagatore fasizma uvijek treba nabiti nogom u dupe.
I pustit vodu.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by mishic » 11 Dec 2023, 20:31

Konformizam ubija!
Šutjeti i čekati da ti drugi uradi tvoju obavezu, ne boriti se i tražiti svoje pravo, ravno je suicidu.
I onda kada je mučno podsjećati se na silnu nepravdu koja ti je učinjena dužan si i to svim silama, dan i noć, insistirati da se ona ispravi, da počinioc odgovara, da preko toga olahko ne prelaziš, da to ne zaboravljaš jer u suprotnom tada i sam sebi činiš novu nepravdu i nudiš se da opet budeš žrtva.

Da to tako razumijevamo, da tako postupamo, da smo odgovorniji prema sebi i drugi bi nas drugačije percipirali i ne bi nastavljali tamo gdje su stali.

Besčutnost zapada je odgovor na naš zaborav, tišinu, inertnost i neodgovornost koju time iskazujemo. Ovako je bilo pred početak i na početku agresije.
I tek kada smo mi digli glas, ustali da se branimo tada smo njih probudili. Probudili njihovu javnost koja je pokrenula vlade da nešto čine. Mi smo se brzo zadovoljili tom minimalnom pomoći, napravili kompromis i počeli se ponašati onako kako su krivci stalno sugerirali da se ponašamo kao da su tri strane u sukobu od kojih su sve podjednako krive. Pristanak na to njih je ponovo pokrenuo da nastave tamo gdje su stali 1995. i od tada do danas gubimo i izgubili smo jako puno. A i dalje šutimo kao da nam se to ne događa.

Oni koji nam čine nepravdu danonoćno kukaju kako mi njima činimo nepravdu, organiziraju se i mobiliziraju da se "zaštite" i to na način da svim silama idu ka ciljevima i planovima koje su zacrtali oni koje je Hag uklonio između nas. Ni ovaj put Zapad neće bez nas, bez našeg jasnog, glasnog, odlučnog i nepokolebljivog stava, učiniti ništa, a mi i dalje šutimo i čekamo...

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by mishic » 11 Dec 2023, 20:34

Zapad nije odradio ni dio onoga što je sam obećao, obavezao se, preuzeo, a mi kao da je sve do najsitnijeg detalja ispunio, ne insistiramo na tome.
A sve je napisano, potpisano i stavljeno na sto... Valja ih zovnuti pa tačku po tačku vidjeti šta ko jeste a šta ko nije uradio. Činimo li to?!!

mishic
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 669
Joined: 10 Aug 2023, 11:25
Has thanked: 9 times
Been thanked: 154 times
Status: Offline

Re: BiH na putu u EU i NATO

Post by mishic » 11 Dec 2023, 20:38

A oni nama sada redaju nove obaveze, korake, zadaće... One su u međuvremenu zbog njihovih propusta i neispunjenih obaveza postale nemoguće misije. Nemoguće zbog njih i njihovih propusta a ne nas i naših propusta. Papire na sto i redom... Ko je ko i ko je šta uradio a ko i šta nije?!!

Post Reply

Return to “Politika u BiH”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests