POVRATAK U DOMOVINU

Bosanci i Hercegovci širom svijeta

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:49

Taare wrote: 27 Mar 2023, 12:44 A što štrajkuju?
Sinan Husić: Pozvat ćemo Kasumovića da deblokira račun Rudnika Zenica jer su rudari gladni


Rudari Rudnika mrkog uglja Zenica ni danas nisu sišli u jamske pogone “Raspotočje” i “Stara jama” nakon što su u petak obustavili proizvodnju jer nisu dobili plaću za februar.

Zbog ponovne blokade računa od strane Gradske uprave Grada Zenica zbog oko 3.000.000 KM neplaćenih zateznih kamata za dug po osnovu komunalno-građevinskog zemljišta, za koji je isplaćena glavnica, nisu dobili plaću za februar te naknadu za topli obrok za januar.

Zbog toga je sindikalni odbor Rudnika Zenica stupio u štrajk glađu.

“Sindikalni odbor koji je od petka u domu rudara. Donio je odluku da danas od 9.00 sati krene u štrajk glađu. Razlog ovakve odluke je taj sto jutros niko od uprave nije dosao da vidi sta ljudi rade da li su zdravi i živi” – kazali su iz sindikalnog odbora.

“Mi ćemo sutra, ako danas ne bude isplaćena plata, okupiti se ispred direkcije rudnika, kao i pred zgradom Gradske uprave gdje ćemo tražiti da se riješi ovaj problem, da Grad Zenica odblokira račun Rudnika. Pozvat ćemo gradonačelnika Kasumovića, kako on poziva druge da odblokiraju tako i mi njega. Samo što mi ne pozivamo na deblokadu zbog vlasti, nego zato što su rudari gladni” – kazao je za Balans Sinan Husić, predsednik
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Dori
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 22662
Joined: 12 Nov 2019, 14:35
Mood:
Has thanked: 13035 times
Been thanked: 12691 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Dori » 27 Mar 2023, 12:52

Chan wrote: 27 Mar 2023, 12:07
ironman wrote: 27 Mar 2023, 11:32 Opisa nas Bosnje nako ko sto se opisuju mehikanci u SAD.
A fakat je Havana u pravu.
Da je odma i sad sve.
Bez da se rizikuje imovina ulaganjem u posao od kojega se moze zivjeti.
To je kod nas misaona imenica.
Plus odma se optuzi politika da ne da privatno nikome da uspije ako nisi " povezan".
A nije bas tako.
Tko god mora ici zbog egzistencije,razumijem.
Ali raja je pocela odlaziti iz trenda" ybo ovo odo ja u njemacku" ,napustaju se poslovi na drzavnoj sisi i odlazi.
Je li stvarno misliš da bi tek tako neko iz svrbiguza i trenda otišao iz svoje zemlje u inostranstvo? Ja ne mislim. Teške su to odluke.

Nije faktor samo egzistencija u smislu plate. Odlaze ljudi i iz drugih razloga. Nestabilna politička situacija, huškanje na rat, generalni javašluk, nerad, mito i korupcija itd. Zasite se ljudi toga.

Evo jedan od mojih jarana je napustio Bosnu zbog djeteta. Ne iz razloga šta će sutra njegovo dijete raditi ovdje, već zbog teških alergija i astme koje mu se javljaju na zagađen zrak kod nas. Kad su došli u Njemačku dijete je progledalo i od tad nema nikakvih problema sa alergijama. I zagađenost zraka je problem koji do sad nije adekvatno riješen ako je ikako u nekim sredinama.
Ma to, nije sve u parama....Evo jos jedan par...Oboje imaju poslove, on u IT sektoru....Stan dobili od roditelja, sve ok.
Ali eno vade papire, odose za Kanadu. Dosadilo upravo to sto kazes huškanje na rat, generalni javašluk, nerad, mito i korupcija...Odose zbog djece :cudi
”Fascism is cured by reading and racism is cured by traveling”

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:53

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
greeneyes
Hadžija
Hadžija
Posts: 90760
Joined: 19 Jan 2013, 21:17
Location: Ispod šljive na sred njive.
Has thanked: 6125 times
Been thanked: 6702 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by greeneyes » 27 Mar 2023, 12:54

:haha
Samo sabura

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:56

Nenapadam nevredjam nelažem neklevecem nikoga Vec me se tiče zato sto je ova država i grad i rudnik i moja obaveza Gospodine gradonačelniče Zenice-Kasumovic Fuade..SDA i narod kojeg ti mrzis je lično tvoja stranka za koju si ti A NE mi nepunih 20 godina radio i blatio i bio ogromno placen Mi smo i tada kao i sada kada si promjenio uniformu samo za TEBE glasali..i to nam je HVALA a TI nam sada blokiraš racune da umiremo gladni i mi i nase porodice i nasa djeca i to na lijepom Ramazanu da nam pritisces cijedis vec siromašnu ostecenu firmu u kojoj jedinoj hljeb zaradjujemo..SRAMI SE .
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:57

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:58

Image
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 12:58

Jaci od Staljina pujdo
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 13:01

Sada je tek pocelo unistenje Bih , bezi ko moze
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
immuno
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 10243
Joined: 01 Feb 2022, 19:48
Has thanked: 8372 times
Been thanked: 8742 times
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by immuno » 27 Mar 2023, 13:07

Kai wrote: 27 Mar 2023, 12:26
Matan wrote: 27 Mar 2023, 12:25

Eto vi koji ste ostali, napravite drzavu..
Hocemo al cemo zato vama pucati poreze 300%
Podrzavam 100% :ruke

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Kai » 27 Mar 2023, 13:11

Rum wrote: 27 Mar 2023, 12:58 Image
Hoce li biti sjekiranja.. :D.
Vragolasto..:zao

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 13:15

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96783
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34729 times
Been thanked: 21317 times
Contact:
Status: Online

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Rum » 27 Mar 2023, 13:19

Imamo asfOlt - "Vakufska inicijativa - Kasumović Fuad"

Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Kai » 27 Mar 2023, 13:19

Rum wrote: 27 Mar 2023, 13:15
Ne moze 5 fakukteta i tri doktorata izaci na kraj sa seljackom politikom.. :D.
Vragolasto..:zao

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Venera » 27 Mar 2023, 13:20

Julia-Klara wrote: 27 Mar 2023, 12:12 Samo bih dodala da mentalni sklop Nijemaca nije ni slican balkanskome, gdje samo MORA imati nekretninu.
Meni se to svidja. Ljudi ulazu u sebe, znanje, iskustva, putovanja, puno prije nego da robuju nekretninama kao nasi ljudi.
Ako se ima "visak" para ok, to je druga prica.

...

Krenut cu od sebe - svi imate/mo predrasude o Ceskoj, i strah me je i pomisliti sta mislite kolika su moja mjesecna primanja, upravo radi tih predrasuda o primanjima i nacinu zivota. Prvo sto cujem od ljudi kada kazem gdje sam je "aaaa, sta's tam, oni kod nas prodavali sve za jednu CHrvenu".
Za prvi dio :ok

Za drugi dio, znaš da moji žive u Pragu od '86. godine, ja nemam predrasude. :cvijece
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
CikCikCikPogodi
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3118
Joined: 15 Aug 2020, 00:40
Has thanked: 94 times
Been thanked: 320 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by CikCikCikPogodi » 27 Mar 2023, 13:42

Hajmo realno nesto ovaj sto vodi ovu stranicu u FB nije dzabe nista radio. Nema nista na prazne ruke na zapadu. Ovaj je sigurno kod kuće za kompjuterom regrutira ljude i uzme od svakoga koga zaposli 200-300 eura.
Sigurno zna pravne poslove oko dozvola, ima kontakte za stanove, ovih nasih poslodavaca vani.
Ja znam jednog ode u ambasadu preko reda zavrsi papire za privremeni rad u roku od nekoliko sati, i dobije od poslodavca 200 eura.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Mutevelija » 27 Mar 2023, 14:16

Kai wrote: 27 Mar 2023, 12:26
Mutevelija wrote: 27 Mar 2023, 12:25 Ljudi odlaze iz inata
Ma nije balija naucio da vodi nego da sluzi..
Za koga da radi , pa ovoliko ljudi u valuti nemaju Amerika i Njemačka zajedno.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Mutevelija » 27 Mar 2023, 14:17

Julia-Klara wrote: 27 Mar 2023, 12:12 Samo bih dodala da mentalni sklop Nijemaca nije ni slican balkanskome, gdje samo MORA imati nekretninu.
Meni se to svidja. Ljudi ulazu u sebe, znanje, iskustva, putovanja, puno prije nego da robuju nekretninama kao nasi ljudi.
Ako se ima "visak" para ok, to je druga prica.

CikCikCikPogodi je pun predrasuda, sto o zaradi, sto o nacinu zivota na Zapadu.
Ne kazem da nema ovakvih stvari koje navodi, ne kazem ni da nema onog HAVANINOG da srljaju bez da znaju kakvo je stvarno stanje (prvenstveno sa velikim gradovima i nekretninama).

Ali, nije bas sve tako crno.

Krenut cu od sebe - svi imate/mo predrasude o Ceskoj, i strah me je i pomisliti sta mislite kolika su moja mjesecna primanja, upravo radi tih predrasuda o primanjima i nacinu zivota. Prvo sto cujem od ljudi kada kazem gdje sam je "aaaa, sta's tam, oni kod nas prodavali sve za jednu CHrvenu".
Kod nas se radi o tradiciji duboko utkanoj u patrijarhalnoj i islamskoj kulturi.
Djedovina se me napušta, već se nasljeđuje.
I u Aziji djeca žive sa roditeljima i cijele porodice.
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Kai » 27 Mar 2023, 14:31

Mutevelija wrote: 27 Mar 2023, 14:16
Kai wrote: 27 Mar 2023, 12:26

Ma nije balija naucio da vodi nego da sluzi..
Za koga da radi , pa ovoliko ljudi u valuti nemaju Amerika i Njemačka zajedno.
Nama su svi drugi krivi osim nas samih...
Vragolasto..:zao

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43054
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14241 times
Been thanked: 12806 times
Status: Offline

Re: Jablaničanin koji je besplatno u Njemačkoj zaposlio više od 25.000 ljudi sa Balkana

Post by Masamune » 27 Mar 2023, 15:36

Kod nas je prvenstveno problem što ključne ljude ne držimo odgovornim za stanje u državi, a s druge strane je i problem u mentalitetu i poslodavaca i radnika i to je neka ostavština iz onog sistema. Svima njima trebaju razne edukacije pod hitno po mnogim pitanjima.

Tu su i čitave generacije Titovih pionira koji su položili zakletve i misle da su pokupili svu pamet svijeta i ne daju mlađima ispred sebe gdje god mogu da ne daju. Još danas hoće da svale svo sranje u BiH na nove generacije. Eto, ovako nam je jer omladina ne glasa. E pa, gospodo, zašto bi ta omladina kupila vaša govna koja ste izasrali? Vaši predstavnici su birali rat, vaši predstavnici su aminovali ovaj aparthejd zvani Dejton, vaši predstavnici su dozvolili ovakvo apsurdno stanje u državi više od 2 decenije. E pa neće ih kupiti. Niti trebaju, jer su oni državi najmanje dužni.

Današnje generacije mladih ljudi imaju mnogo veće standarde po pitanju normalnog života u odnosu na vas koji ste se pomirili sa onim gore na dan kad ste pristajali na tako nešto, pa ste onda i njihove živote doveli u istu tu letargiju. Sretno onima među njima kojima se ne živi od danas do sutra, da nađu posao u Bosni čiju će komplet platu potrošiti na hranu i porodicu bez da fening uštede ili će otići u minus ako nose jedan ili više kredita na svojim leđima.

Najgori komentari koji se mogu čuti su tako treba jer tako živi većina, šuti jarane dobro je tebi imaš posao, šuti jarane budi sretan (i sa 800 KM) kako je onome ko ne radi ili nema svog hljeba... ovo je strašno i treba pod hitno izbaciti iz glava ljudi, ali bojim se da je već kasno. Ova gore letargija je već uzela poprilično maha. Kad će se ljudi u ovoj državi početi porediti sa boljim od sebe i da to shvate kao vid edukacije ili otvaranja očiju?
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Post Reply

Return to “Dijaspora”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests