PALESTINA - Od rijeke do mora

Dešavanja u svijetu

Moderators: Krokodil Behko, Duminjo

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 08:26

https://www.rulac.org/browse/conflicts/ ... pse2accord

At the end of the 1967 Six-Day War, Israel seized control of the West Bank from Jordan, establishing a military occupation of the territory. Following the Oslo Accords, the Palestinian Authority (PA) was established and the West Bank was divided into three areas:

Area A (18% of the territory) is placed under the Palestinian Authority’s control.

Area B (22% of the territory) is placed under the Palestinian Authority’s partial control; Israel retained security control, exercised through a continued military presence.

Area C (60% of the territory) remains under the full control of Israel.

To je bilo planirano kao privremeno riješenje!

In November 2019 the US said that Israeli settlements would no longer be considered illegal as for international law. Furthermore, in January 2020 it released the “Peace Plan” for the Middle East, which included the recognition of Israeli sovereignty over the settlements in the West Bank.

Jedan od primjera sirenja teritorija sa americkim blavoslovom.

Then US State Secretary Pompeo visited settlements in the West Bank and announced that food products from Area C would be labelled as “Made in Israel”. :grana

Furthermore, a new Palestinian armed group, Lions' Den, emerged in August 2022. Based in Nablus (West Bank), this group regularly engages in armed clashes with Israeli security forces and attacks on Israeli soldiers and civilians in the West Bank.

Otvorite link, odlicno je obrazlozena situacija

Trenutno ukljucene grupe u sukobu:

Israel
Palestine
Lebanon
Hamas
Palestinian Islamic Jihad
Hezbollah.

Problem je današnje koristenje ljudi civila kao živog štita od strane Hamasa, ali i stovremeno i blokade pomjeranja civila van ratne zone od strane IDF.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14629 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by ironman » 29 Mar 2024, 11:29

Ne bih se slozio sa konstatacijom zivi stit.
Izreal bi sravnio Gazu i bez onih tunela.
Nasli bi svoje razloge da pocine ovo sto
cine.
Jer ociti cilj je spaljena zemlja ,nemoguca za zivot palestinaca.
Koliko god sad to izgledalo nemoguce ja vjerujem da izrael nece uspjeti.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 12:58

ironman wrote: 29 Mar 2024, 11:29 Ne bih se slozio sa konstatacijom zivi stit.
Izreal bi sravnio Gazu i bez onih tunela.
Nasli bi svoje razloge da pocine ovo sto
cine.
Jer ociti cilj je spaljena zemlja ,nemoguca za zivot palestinaca.
Koliko god sad to izgledalo nemoguce ja vjerujem da izrael nece uspjeti.
Zasto Hamas nije nikad napravio sklonista za civile? Nije nikad pripremljeno nesto za zastitu civila.

Cilj je jadan, Palestina nikad nije formirana drzava, vec Teritorije Palestine sa razlicitim razinama kontrole Palestine i Izraela. Ne moze se Palestina tako braniti, a Hamasovi lideri nisu u Palestini.

Izrael podrzava SAD, zato je kosaucesnik u ovolikim ubojstvima civila.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14629 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by ironman » 29 Mar 2024, 15:39

Venera wrote: 29 Mar 2024, 12:58
ironman wrote: 29 Mar 2024, 11:29 Ne bih se slozio sa konstatacijom zivi stit.
Izreal bi sravnio Gazu i bez onih tunela.
Nasli bi svoje razloge da pocine ovo sto
cine.
Jer ociti cilj je spaljena zemlja ,nemoguca za zivot palestinaca.
Koliko god sad to izgledalo nemoguce ja vjerujem da izrael nece uspjeti.
Zasto Hamas nije nikad napravio sklonista za civile? Nije nikad pripremljeno nesto za zastitu civila.

Cilj je jadan, Palestina nikad nije formirana drzava, vec Teritorije Palestine sa razlicitim razinama kontrole Palestine i Izraela. Ne moze se Palestina tako braniti, a Hamasovi lideri nisu u Palestini.

Izrael podrzava SAD, zato je kosaucesnik u ovolikim ubojstvima civila.
Nakon sto skontas da na teritoriju koji je sirok 40 km a dug oko 17 km zivi 2 miliona ljudi onda ces vidjet da rijec skloniste nema mjesta u prici.
Jer Gaza je skloniste/ konc logor.
Kojemu kontrolisu dotok struje,vode,hrane.
A onda.
Imas Goliatha koji je Gazu iskoristio da testira oruzja koja bi bila korisna jedino da se sukobimo sa izvanzemaljcima a ne protiv civila i ljudi koji od avijacije imaju padobran i benzinski motor sa propelerom.
Rakete koje zgradu od 15 spratova sruse sa dva pogodka.
Tu nema spasa i sklonista.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Masamune » 29 Mar 2024, 15:44

Što reče onaj Cenk Uygur ako je ono što je Hamas uradio teroristički napad, onda je ovo što Izrael radi višestruko puta veći teroristički napad nad Palestincima. Svijet ako ništa ne poduzme u smislu međunarodnog suda pravde onda mogu komotno ugasiti samu demokratiju, ljudska prava i civilizacijske vrijednosti, pa da se vratimo nazad u srednji vijek kad su upadali, klali i ubijali na tuđim teritorijama bez nekih posljedica.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 16:21

ironman wrote: 29 Mar 2024, 15:39
Venera wrote: 29 Mar 2024, 12:58

Zasto Hamas nije nikad napravio sklonista za civile? Nije nikad pripremljeno nesto za zastitu civila.

Cilj je jadan, Palestina nikad nije formirana drzava, vec Teritorije Palestine sa razlicitim razinama kontrole Palestine i Izraela. Ne moze se Palestina tako braniti, a Hamasovi lideri nisu u Palestini.

Izrael podrzava SAD, zato je kosaucesnik u ovolikim ubojstvima civila.
Nakon sto skontas da na teritoriju koji je sirok 40 km a dug oko 17 km zivi 2 miliona ljudi onda ces vidjet da rijec skloniste nema mjesta u prici.
Jer Gaza je skloniste/ konc logor.
Kojemu kontrolisu dotok struje,vode,hrane.
A onda.
Imas Goliatha koji je Gazu iskoristio da testira oruzja koja bi bila korisna jedino da se sukobimo sa izvanzemaljcima a ne protiv civila i ljudi koji od avijacije imaju padobran i benzinski motor sa propelerom.
Rakete koje zgradu od 15 spratova sruse sa dva pogodka.
Tu nema spasa i sklonista.
Nemam što skontati, Gaza je mala teritorija sa visokom razinom populacije.

Postavila sam gore dovoljno info, nadam se da razumijes zasto Palestina ne funkcionira kao drzava, jer to nije. Svjetska politka ima utjecaja na razaranje palestinskih zona/teritorija. IDF je ovdje dželat, dok kstali navijači Izraela navijaju plačanjem. Hamasovci su van Gaze, toliko o njihovoj brizi civila. Hamas nikad silom nije ni mogao pomoci palestincima.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 16:23

Masamune wrote: 29 Mar 2024, 15:44 Što reče onaj Cenk Uygur ako je ono što je Hamas uradio teroristički napad, onda je ovo što Izrael radi višestruko puta veći teroristički napad nad Palestincima. Svijet ako ništa ne poduzme u smislu međunarodnog suda pravde onda mogu komotno ugasiti samu demokratiju, ljudska prava i civilizacijske vrijednosti, pa da se vratimo nazad u srednji vijek kad su upadali, klali i ubijali na tuđim teritorijama bez nekih posljedica.
Ovo je upravo pozljedica nereagiranja najvecih politickih igraca. Svijet nije nikad nista ni uradio za Lalestinsku teritoriju koja nikad nije oformljena kao drzava.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Masamune » 29 Mar 2024, 16:31

Venera wrote: 29 Mar 2024, 16:23
Masamune wrote: 29 Mar 2024, 15:44 Što reče onaj Cenk Uygur ako je ono što je Hamas uradio teroristički napad, onda je ovo što Izrael radi višestruko puta veći teroristički napad nad Palestincima. Svijet ako ništa ne poduzme u smislu međunarodnog suda pravde onda mogu komotno ugasiti samu demokratiju, ljudska prava i civilizacijske vrijednosti, pa da se vratimo nazad u srednji vijek kad su upadali, klali i ubijali na tuđim teritorijama bez nekih posljedica.
Ovo je upravo pozljedica nereagiranja najvecih politickih igraca. Svijet nije nikad nista ni uradio za Lalestinsku teritoriju koja nikad nije oformljena kao drzava.
Bidenu je do izbora bolje da požuri da nešto uradi. Inače gubi izbore gotovo sigurno.

Ne može se oprati od bezrezervne podrške Izraelu, ali može dobiti plus zbog 2 state solution ako to uspije progurati, ako zaustavi rat i ako Bibija zatvore jer će Bibija moguće i njegov narod osuditi za sve, a pogotovo međunarodna zajednica. Mada njega će njegovi blokirati u tom naumu ako to odluči jer je cionistički lobi u Americi prejak. Bibi ti je moderni Milošević i on sigurno pada nakon rata na ovaj ili onaj način, a ne gledaju ni svi Izraelci blagonaklono na ovo što radi. Uglavnom to radi ona desna struja.

2 state solution je samo djelić kojeg Palestinci zaslužuju nakon ovog genocida, a stvari trebamo nazivati pravim imenom. Ovo je samo takav genocid u Gazi.

Ali ovo je još uvijek u domeni wishful thinking. Čak i ova klasifikacija genocid wishful thinking kojeg mnogi moćnici još uvijek negiraju u potpunosti bez obzira na izvještaje UN-a i drugih.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 16:42

Masamune wrote: 29 Mar 2024, 16:31
Venera wrote: 29 Mar 2024, 16:23

Ovo je upravo pozljedica nereagiranja najvecih politickih igraca. Svijet nije nikad nista ni uradio za Lalestinsku teritoriju koja nikad nije oformljena kao drzava.
Bidenu je do izbora bolje da požuri da nešto uradi. Inače gubi izbore gotovo sigurno.

Ne može se oprati od bezrezervne podrške Izraelu, ali može dobiti plus zbog 2 state solution ako to uspije progurati, ako zaustavi rat i ako Bibija zatvore jer će Bibija moguće i njegov narod osuditi za sve, a pogotovo međunarodna zajednica. Mada njega će njegovi blokirati u tom naumu ako to odluči jer je cionistički lobi u Americi prejak. Bibi ti je moderni Milošević i on sigurno pada nakon rata na ovaj ili onaj način, a ne gledaju ni svi Izraelci blagonaklono na ovo što radi. Uglavnom to radi ona desna struja.

2 state solution je samo djelić kojeg Palestinci zaslužuju nakon ovog genocida, a stvari trebamo nazivati pravim imenom. Ovo je samo takav genocid u Gazi.

Ali ovo je još uvijek u domeni wishful thinking. Čak i ova klasifikacija genocid wishful thinking kojeg mnogi moćnici još uvijek negiraju u potpunosti bez obzira na izvještaje UN-a i drugih.
Cigareto, ovo nije problem od jučer, več ohohooo decenijama od osnutka palestinskih teritofija.

IDF nece nikad biti osuđen kao ni Natanjahu. Imaju oni podršku!
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43053
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14239 times
Been thanked: 12804 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Masamune » 29 Mar 2024, 16:44

Znam ja to, ali ako je svijetu iole stalo do neke pravde u vidu Palestine sad je pravi trenutak ako već nije bio ranije (a trebao je biti).
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

Venera
Seksologinja
Seksologinja
Posts: 35858
Joined: 27 Mar 2016, 17:23
Location: bosansko jajčno mesto
Has thanked: 1127 times
Been thanked: 606 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Venera » 29 Mar 2024, 16:47

Masamune wrote: 29 Mar 2024, 16:44 Znam ja to, ali ako je svijetu iole stalo do neke pravde u vidu Palestine sad je pravi trenutak ako već nije bio ranije (a trebao je biti).
Kojem svijetu :D.

Daj Cigareto, da je nekome bilo radi korisnog intetesa, tad bi se riješilo.
Skin: "nemoj ljubinka, ja sam vec ispala iz aviona"

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96772
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34725 times
Been thanked: 21315 times
Contact:
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Rum » 05 Apr 2024, 18:10

Cudovista imaju imena, Izrael, Amerika, Engleska, Njemacka, Francuska, Indija
20240405_180918.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5905
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 297 times
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by bosnjakinja » 05 Apr 2024, 18:34

Danas sam imala razgovor s palestincem, koji je izbjegao radi izraelaca ali i radi Hamasa.Sestra mu poginula od Izraelaca,a njega licno hamas proganja jer je fatah

Klosari iz hamasa su bas dno dna sta rade jadnom narodu a niko im ne daje pravo da predstavljaju citav narod

User avatar
bosnjakinja
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5905
Joined: 20 Jan 2021, 08:28
Has thanked: 175 times
Been thanked: 297 times
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by bosnjakinja » 05 Apr 2024, 18:41

Rum wrote: 05 Apr 2024, 18:10 Cudovista imaju imena, Izrael, Amerika, Engleska, Njemacka, Francuska, Indija 20240405_180918.jpg
Rusija je dobra? :ćitire

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120543
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7008 times
Been thanked: 7965 times
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Krokodil Behko » 18 Apr 2024, 10:41

Libanska grupa Hezbolah saopćila je da je u srijedu napala bazu izraelske vojske, a izraelska vojska saopćila je da je u napadu ranjeno 14 vojnika, uključujući šest teško, u selu na sjeveru zemlje.
online

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96772
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34725 times
Been thanked: 21315 times
Contact:
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Rum » 21 Apr 2024, 18:25

mece je dobilo sta je trazilo ... jedan manje

https://video.twimg.com/ext_tw_video/17 ... mp4?tag=12
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

User avatar
baton
Poneki mu pročitamo
Poneki mu pročitamo
Posts: 950
Joined: 06 Jan 2021, 22:22
Has thanked: 206 times
Been thanked: 539 times
Status: Offline

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by baton » 21 Apr 2024, 20:07

Masamune wrote: 29 Mar 2024, 16:44 Znam ja to, ali ako je svijetu iole stalo do neke pravde u vidu Palestine sad je pravi trenutak ako već nije bio ranije (a trebao je biti).
Nema od tog ništa.Sve je otišlo u pogrešnom pravcu.
Pokvareni prevaranti vladaju na svim nivoima vlasti.
Sami ste krivi, slali ste nam vukove umjesto čobana.

User avatar
Rum
Sebijin pulen
Sebijin pulen
Posts: 96772
Joined: 17 Oct 2010, 17:29
Mood:
Has thanked: 34725 times
Been thanked: 21315 times
Contact:
Status: Online

Re: PALESTINA - Od rijeke do mora

Post by Rum » 26 Apr 2024, 11:36

<blockquote class="twitter-tweet" data-media-max-width="560"><p lang="en" dir="ltr">🚨🇺🇸🇮🇱 Atlanta cops have now ARRESTED the Chair of Emory University’s Philosophy Department for opposing the GAZA GENOCIDE! <a href="https://t.co/WexIMUFn5Z">pic.twitter.co ... </p>&mdash; Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) <a href=" 25, 2024</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>
Neka si nam Živa I Zdrava Sultanija 💚
Muškarac bi trebao biti naspram žene, kao što je to hridina naspram morskih valova. Čvrst, nesalomljiv i postojan!!!

Post Reply

Return to “Svijet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests