Koridor 5-c

Sve o ljubimcima na točkove

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Šta donosi zatvoreni sistem naplate na koridoru 5C

Post by Krokodil Behko » 09 May 2012, 10:12

Najskuplja putarina bit će 16 maraka

Image

Krajem maja počet će se primjenjivati nove cijene na sagrađenom dijelu autoputa od Sarajeva do Kaknja, ukupne dužine 37 kilometara. Trenutno se putarina plaća samo na naplatnim kućicama u Jošanici. Naplatne kućice sagrađene su i na ostalim ulazima, odnosno izlazima s autoputa: u Podlugovima, Visokom i Kaknju, a ugradnja opreme je u završnoj fazi.

Novi plan

Prema ranije zamišljenom planu, kada ovaj sistem profunkcionira, cijena će biti 11 feninga po kilometru za putnička vozila, a množit će se s dva, tri i četiri, kada je riječ o drugoj, trećoj i četvrtoj kategoriji vozila. To znači da bi putarina dostizala 16 maraka kada je riječ najvišoj kategoriji vozila. No, konačne cijene odredit će Vlada Federacije BiH. Kako saznajemo, cjenovnik bi se trebao naći na narednoj sjednici Vlade, kada će se definitivno znati visina putarina.

U drugu kategoriju spadaju vozila poput kombija, u treću pojedini kamioni i prikolice, a četvrtu velika teretna vozila poput kamiona s prikolicom. Cijene će biti slične kao u susjednim zemljama. Primjera radi, putarina od Slavonskog Broda do Zagreba iznosi oko 18 KM za 170 kilometara za putnička vozila.

Plaćanje karticom


Image

Do sada je jedinstvena putarina za putnička vozila iznosila dvije marke, za drugu kategoriju 4,5 KM, za treću sedam, a za četvrtu devet maraka. Godišnja zarada na putarinama iznosila je desetak miliona KM, a očekuje se da se taj prihod udvostruči uvođenjem novog sistema.

Način plaćanja bit će sličan kao u susjednim zemljama. Pri ulazu na autoput vozač će uzimati karticu, a plaćat će prilikom napuštanja saobraćajnice, za onoliko kilometara koliko je prešao. Druga mogućnost bit će ugradnja uređaja koji će automatski skidati novac s računa pri izlasku s autoputa, tako da se vozilo neće morati zaustavljati.
online

User avatar
nezaboravna
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3716
Joined: 07 Dec 2011, 11:55
Location: tebi u srcu
Status: Offline

Re: Šta donosi zatvoreni sistem naplate na koridoru 5C

Post by nezaboravna » 09 May 2012, 22:13

Ma kako ih nije stid ,cijene koje su astronomske ta par km.sta bi tek kostalo da imaju 1000km puta bruka ziva ove price s autoput naplatom.Nista protiv naplate al treba da se plati prema standardu vozaca koji zive i rade te moraju taj dio puta proci.
:plavi :plavi
Tko ti priča o tuđim manama, drugima će pričati o tvojim
Ako ti život da 1000 razloga za plač, ti nađi 1001 razlog za smijeh.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Šta donosi zatvoreni sistem naplate na koridoru 5C

Post by Krokodil Behko » 09 May 2012, 22:18

E pa od SA, sve do Kaknja, moguće je zaobići ga ali od
Kaknja do Zenice, nisam baš siguran. I ako ima neki lokalni put,
boga pitaj, u kakvom je stanju, pa tako, da je možda bolje, platiti
putarinu.
online

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by Dust » 24 May 2012, 15:15

SARAJEVO - Problema u gradnji autoputa na Koridoru Vc i dalje je mnogo, od spora oko nadležnosti za izgradnju, eksproprijacije i izrade projektne dokumentacije do financijskih nedaća izabranih izvođača radova.
Priča o izgradnji koridora Vc, koji je BiH trebao uvezati sa Evropom, traje još od 1998. godine kada je tadašnji federalni premijer Edhem Bičakčić u pratnji čelnika francuske kompanije Buik postavio temeljni kamen za izgradnju dionice koridora od Zenice do Sarajeva.
Dogovor sa Francuzima da oni sagrade cijelu trasu autoputa po prinicipu koncesije ubrzo je propao. U međuvremenu su se nizale različite incijative - od prijedloga turske komanije Enka do ponude malezijske kompanije Bosmal i austrijskog Strabaga da dogovori izgradnju mreže autoputeva kroz Bosnu i Hercegovinu.
Dosadašnji pokušaji da se pronađe “veliki investitor” koji bi bio spreman graditi veći broj dionica cestovnog Koridora VC završili su neuspješno. Do prošle godine sredstvima iz kreditnih aranžmana izgrađeno je svega 37, od planiranih 336 kilometara.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

KOLAPSIRAO zatvoreni sistem naplate na autoputu!

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2012, 10:38

Image

Kolone vozila, gužva i nervoza vozača jutros su zabilježene u Jošanici, a sve zbog uvođenja zatvorenog sistema naplate putarine za autoput.

Iako je sistem naplate predstavljen kao najnapredniji i tehnički najsofisticiraniji u regiji, to baš i nije tako. Vozači negoduju, a ono što je sve zbunilo jeste kartica na kojoj je datum 15. juni.

Image

Iz JP Autoceste FBiH tvrde da čine sve da se problemi riješe, ali hoće li se to desiti brzo, nisu mogli reći.

Image
online

Blackhawk
Status: Offline

Re: KOLAPSIRAO zatvoreni sistem naplate na autoputu!

Post by Blackhawk » 14 Jun 2012, 10:49

Kad je kod nas uvedena kakva novina a da nije bilo problema... Nikad!

User avatar
Luna.
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 5863
Joined: 04 Oct 2010, 17:50
Location: van sebe
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times
Status: Offline

Re: KOLAPSIRAO zatvoreni sistem naplate na autoputu!

Post by Luna. » 14 Jun 2012, 11:02

joj jesmo zaostali :(
Nesto sam razocaran ovih dana. Proci ce... ili mozda nece... jedno od to dvoje...
Djole

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: KOLAPSIRAO zatvoreni sistem naplate na autoputu!

Post by Krokodil Behko » 14 Jun 2012, 11:48

I sva ta patnja za svoje pare. "Za tričavih" 4.20 maraka (Čini mi se) od Kaknja do Vogošće.
online

User avatar
Ban Kulin
Sitna buranija
Sitna buranija
Posts: 415
Joined: 05 Jun 2012, 16:01
Location: Tuzla
Contact:
Status: Offline

Auto-put, koridor 5 c

Post by Ban Kulin » 18 Aug 2012, 17:20

Dionica autoputa na koridoru 5C Kakanj - Bilješevo,
duga deset kilometara, bit će svečano puštena u promet do kraja avgusta, ali se vožnja njome neće naplaćivati još nekoliko mjeseci, kazao je za "Dnevni avaz" Ensad Karić, direktor Javnog preduzeća "Autoceste Federacije".

Naplatna mjesta

Ova dionica predstavlja nastavak sagrađenog dijela autoputa od Sarajeva do Kaknja dugog oko 40 kilometara, na kojem se putarina naplaćuje u iznosu od 12 feninga po kilometru, uz popuste od deset posto za korištenje takozvanih tagova. Iako će dionica Kakanj - Bilješevo, čija je vrijednost 43 miliona eura, biti završena i puštena u promet do kraja avgusta, alternativna cesta ni bočno naplatno mjesto još nisu sagrađeni.

- Radovi na dovršetku alternativne ceste, bez koje se ne smije naplaćivati putarina na autoputu, kao i bočno naplatno mjesto u Kaknju, bit će završeni za nekoliko mjeseci. Nakon toga će i ova dionica biti uvedena u sistem naplate cestarine - kazao nam je Karić.


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Historija Bosne : forum, facebook


Image

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Auto-put, koridor 5 c

Post by STrendzer » 18 Aug 2012, 18:39

ejss....haman da necu zapamtit da dodjem do Tuzle autoputom?!...
gamad prodana!

User avatar
Dust
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7268
Joined: 21 Dec 2011, 01:53
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by Dust » 18 Aug 2012, 20:22

Zasto gamad? Neka naplacuju, a kome se ne svidja ima vrleti koliko hoces.
Gledam te nekim drugim ocima
upravo onako kako ne treba...
I ne shvatam sta mi se desava
nedostaje mi rec koja resava
u tebi je neka tajna ostala
k'o muzika starih majstora

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by Krokodil Behko » 18 Aug 2012, 20:24

Ne mogu naplaćivati, jer nisu završili alternativnu cestu.
Kad bi odmah, počeli naplaćivati, to bi bilo kao prisila.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by IM_ex » 18 Aug 2012, 20:57

Dust wrote:Zasto gamad? Neka naplacuju, a kome se ne svidja ima vrleti koliko hoces.
+1 :aplauz
i sama odbrusim na raznog tipa negativne kritike u vezi s naplatom putarine.
Kad placam bh putarinu, jos mi bolji osjecaj u dusi od osjecaja ubacivanja sitnisa u kasicu. najozbiljnije :srce
No, burek67 je ogorcen sporim napretkom.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor 5-c

Post by IM_ex » 08 Dec 2012, 23:36

i da ... putarina se i nadalje moze placati u Eurima; kusur je u KM
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Koridor 5-c

Post by Krokodil Behko » 08 Dec 2012, 23:41

Nisam primjetio opadanje prometa na autoputu nakon uvodjenja zatvorenog sistema naplate.
Eventualno će ga zaaobići oni koji bi se vozili samo jednu dionicu. Npr Podlugovi-Visoko
ili Visoko-Kakanj jer su u pitanju kraće dionice a i lokalni putevi su dobri. Zapravo, malo se
slabije sjećam ovog od Visokog do Kaknja ali prije par godine bio je u dobrom stanju.

Zaključak: Nije skupo i isplati se na nekih dvadesetak kilometara sigurno. Pogotovo po ovim
zimskim vremenima. Manji je rizik na autoputu.
online

User avatar
STrendzer
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 8758
Joined: 26 Jan 2012, 20:39
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by STrendzer » 08 Dec 2012, 23:47

Dust wrote:Zasto gamad? Neka naplacuju, a kome se ne svidja ima vrleti koliko hoces.
Dust,nije bitno da li ce naplacivat ili ne,cinjenica je da nema autoputa za Tuzlu,i ne samo autoputa nego je ono sto imamo katastrofa.

Kad se ide,recimo,od Orasja za Tuzlu to je tako los put a uz to i uzak da mi se povraca na njega...slomim se dok dodjem iz Njemacke,ca. 1200 km,vozim samo ja,dodjem do Orasja na Savi i onda ide mrcvarenje oko 2 sata zbog nekih 100-tinjak km...

User avatar
Major
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1775
Joined: 24 Dec 2011, 23:30
Status: Offline

Re: Koridor V-c

Post by Major » 08 Dec 2012, 23:54

camargue wrote:
Dust wrote:Zasto gamad? Neka naplacuju, a kome se ne svidja ima vrleti koliko hoces.
Dust,nije bitno da li ce naplacivat ili ne,cinjenica je da nema autoputa za Tuzlu,i ne samo autoputa nego je ono sto imamo katastrofa.

Kad se ide,recimo,od Orasja za Tuzlu to je tako los put a uz to i uzak da mi se povraca na njega...slomim se dok dodjem iz Njemacke,ca. 1200 km,vozim samo ja,dodjem do Orasja na Savi i onda ide mrcvarenje oko 2 sata zbog nekih 100-tinjak km...
Apsolutno si u pravu burek, i ja vec duzi period vozim tim putem,i zaista, losijeg u BiH nema, a povrh toga najprometniji je.
Katastrofa je nocu kada padne kise, nigdje markirunga (bijele linije) pored puta nema tako da je vrlo tesko prepoznati tracnicu.
Bilo bi vise nego pozitivno imati auto put od Orasja do Sarajeva, bar do Tuzle, ali u to tesko da povjerujem imajuci u vidi
kako napreduje gradnja dolinom Bosne, prosto za ne povjerovati da cemo imati i ovau drugu magistralu.
"In dem Augenblick, in dem ein Mensch den Sinn und den
Wert des Lebens bezweifelt, ist er krank"....Sigmund Freud

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor 5-c

Post by IM_ex » 20 Dec 2012, 19:04

U petak potpisivanje ugovora o izgradnji nove dionice autoceste 5C

U sjedištu Vlade Federacije BiH sutra će biti potpisani ugovori o izgradnji nove dionice autoceste na Koridoru 5c kroz Federaciju BiH za poddionicu Vlakovo – Lepenica u vrijednosti 350.114.617 KM.
Ugovor za izgradnju autoceste na koridoru 5c, poddionica Vlakovo – Lepenica i ugovor o partnerstvu bosanskohercegovačkih kompanija i turske kompanije Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret a.s. potpisat će director Javnog preduzeća Autoceste FBiH d.o.o. Mostar Ensad Karić i generalni direktor turske kompanije Kemal Unluer, odnosno direktori bh. kompanija i director firme Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret.

Potpisivanju ugovora sa turskom kompanijom, prisustvovat će federalni premijer Nermin Nikšić.

Federalni ministar prometa i komunikacija Enver Bijedić potvrdio je nedavno u izjavi za agenciju Anadolija da će navedena turska firma graditi poddionicu Vlakovo – Lepenica.

"Evropska investicijska banka je dala saglasnost da Turci budu izvođači. Pošto se u ovom slučaju koristi novac Evropske investicijske banke, moramo praktično raditi po stranim zakonima o javnoj nabavci. Pokušat ćemo da što više domaćih kompanija uključimo u ovaj projekt i da one, zajedno s turskom firmom, rade na toj dionici Koridora 5C, odnosno da što više domaćih radnika i kompanija bude uposleno. Želimo, dakle, da dvije trećine posla na dionici dobiju i domaće kompanije koje će biti podizvođači ili partneri sa Cengiz Insaatom", kazao je Bijedić.

Dionica Vlakovo – Lepenica, južno od Sarajeva, duga je deset kilometara.
Turska firma "Cengiz Insaat", također, gradi dvije susjedne dionice, i to Lepenica - Suhodol i Suhodol - Tarčin.

Potpisivanjem novog ugovora, vrijednost radova firme "Cengiz Insaat" u BiH, na tri dionice, iznosit će oko 370 miliona eura.
E sad necu ni kako ja hocu

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120556
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7969 times
Status: Offline

Re: Koridor 5-c

Post by Krokodil Behko » 20 Dec 2012, 19:59

Koliko sam ja čuo, talijanska kompanija koja je učestvovala na tenderu, tužit će vladu FBiB
jer su kako kažu, ponudili najjeftiniju ponudu a ipak su odbijeni.
online

User avatar
IM_ex
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 6816
Joined: 29 Jan 2012, 23:07
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Koridor 5-c

Post by IM_ex » 20 Dec 2012, 20:02

Krokodil Behko wrote:Koliko sam ja čuo, talijanska kompanija koja je učestvovala na tenderu, tužit će vladu FBiB
jer su kako kažu, ponudili najjeftiniju ponudu a ipak su odbijeni.
ccc, jesu cigani
:oo
E sad necu ni kako ja hocu

Post Reply

Return to “Auto / Moto”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest