Koji će poslovi biti najbolji u budućnosti?

Zapošljavanje, stanje ekonomije u BiH i svijetu, recesija.

Moderator: Krokodil Behko

User avatar
Maja
Administrator
Administrator
Posts: 119884
Joined: 23 Mar 2010, 23:31
Location: Mrduša Donja
Has thanked: 5717 times
Been thanked: 12326 times
Contact:
Status: Offline

PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Maja » 18 Dec 2022, 22:22

Image

U Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) pitali su neke od najvećih kompanija koje će vještine biti ključne za djecu.

Prva je kreativnost, što znači rješavanje značajnih problema na nove načine i da se u različitim djelatnostima kreativno razmišlja.

Druga vještina su digitalne vještine, što podrazumijeva sposobnost savladavanja novih oblika digitalne tehnologije. To se posebno odnosi na kreiranje algoritama i upravljanja podacima.

Treća je saradnja, što znači sposobnost rada s drugim osobama na rješavanju kompleksnih zadataka, kao i mogućnost prilagođavanja potrebama drugih ljudi.

Četvrta vještina je ono što se naziva građanin svijeta ili poštovanje prema onima iz drugih kultura. To se odnosi i na to da postoji spremnost da se prihvate različitosti, jednakost i inkluzija.

Peta vještina se odnosi na zaštitu životne sredine - razumijevanje ranjivosti i granica prirodnog ekosistema. U tom kontekstu nije izuzeto to kako ljudske aktivnosti provoditi na ekološki održiv način.

Procjena WEF-a je da se ovim vještinama globalnoj ekonomiji može doprinijeti s dodatnih 2,54 biliona dolara. Osim toga, smatra se da je na ovaj način moguće stvoriti snažne, kohezivne i održive zajednice.

User avatar
Bego
Aktivni forumaš
Aktivni forumaš
Posts: 3334
Joined: 11 May 2019, 05:16
Has thanked: 180 times
Been thanked: 1238 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Bego » 18 Dec 2022, 22:22

😂

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by BritkiMozak » 21 Dec 2022, 16:41

Ma nek prestanu s Agendama i podrivanjem poljoprivrede nacionalnih država. Kakva je to yebena zelena agenda ako povrče koje možeš proizvoditi u svom kraju uvoziš iz daleke daleke Kine?!?!?!




Najvećoj većini ljudi teško ide matematika i stoga će zadavanje odgovarajućih algoritama za što učinkovitiju umjetnu inteligenciju biti većini ahilova peta.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Mutevelija
Selonačelnik
Selonačelnik
Posts: 86359
Joined: 28 Nov 2015, 20:04
Has thanked: 853 times
Been thanked: 1647 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Mutevelija » 21 Dec 2022, 17:22

Dje je znanje njemačkog :Oo
Pero la suerte se ensañó contigo
Y te dejó con el alma
Hecha pedazos
Tú corazón
Quedó herido y sin perdón
Ya no sabe como amar
Como piedra endureció

🍉🍉🍉🍉

User avatar
pizarro
Forum [Bot]
Forum [Bot]
Posts: 13595
Joined: 08 Nov 2019, 18:06
Has thanked: 4291 times
Been thanked: 5102 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by pizarro » 21 Dec 2022, 17:30

a dje je c++

User avatar
insomnia
Rđav kurac
Rđav kurac
Posts: 63717
Joined: 31 May 2013, 20:11
Has thanked: 3146 times
Been thanked: 9719 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by insomnia » 21 Dec 2022, 17:34

Ovo su clanci koji ne sluze nicemu osim popunjavanja prostora
Iskustvo mi je pomoglo da u sebi nađem balans
Pa okoreli šaban začas postao je šaman

User avatar
Kai
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7564
Joined: 24 Aug 2021, 13:47
Mood:
Has thanked: 675 times
Been thanked: 1453 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Kai » 21 Dec 2022, 17:48

Priprema dijece za robovlasnike.
Vragolasto..:zao

User avatar
Taare
greatest
greatest
Posts: 32341
Joined: 19 Nov 2019, 13:51
Has thanked: 6107 times
Been thanked: 4410 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Taare » 21 Dec 2022, 19:01

Klarooooo 😂😂
Svi mi se morete obratit

User avatar
Duh
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 9738
Joined: 06 Feb 2022, 19:16
Location: Alpe
Has thanked: 1708 times
Been thanked: 2321 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Duh » 21 Dec 2022, 19:06

Pisu ono- imam crni pojas 5. Dan iz cetvrte vjestine.

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by ironman » 21 Dec 2022, 19:39

Zapravo je potpuno tacno sto sam negdje procitao.
Teska vremena stvaraju jake ljude,jaki ljudi stvaraju dobra ili laksa vremena a onda ona proizvode slabe ljude koji onda stvore teska vremena pa u krug..
E sad u kojemu smo mi dobu?
Laksih vremena?
Recesija 2008,pandemija te uz sve ostale sukobe onda i ovaj ruski fasizam..
Ni sam ne znam,ove nase generacije jos da docekaju da se dokaze da nismo sami u svemiru i moci cemo reci sve smo vidjeli..
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43058
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12808 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Masamune » 21 Dec 2022, 19:54

Ta fraza se uvijek koristila za stare imperije kad dosegnu svoj vrh, pa onda krene nizbrdo i onda su u to vremenom trpali sve i svašta - pa i dekadenciju zapada i zapadne kulture.

Danas su drugačija vremena. Nikad nije bilo manje ratova i opasnosti od rata u odnosu na historiju kad su strane sile koristile krizu imperija da uzmu teritorije i slično. Danas imaš jedan veći konflikt i par manjih.
Last edited by Masamune on 21 Dec 2022, 19:56, edited 2 times in total.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Fuddo
Maliciozni seronja i forumas godine
Maliciozni seronja i forumas godine
Posts: 84615
Joined: 03 Dec 2018, 21:17
Has thanked: 11084 times
Been thanked: 16692 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Fuddo » 21 Dec 2022, 19:55

ironman wrote: 21 Dec 2022, 19:39 Zapravo je potpuno tacno sto sam negdje procitao.
Teska vremena stvaraju jake ljude,jaki ljudi stvaraju dobra ili laksa vremena a onda ona proizvode slabe ljude koji onda stvore teska vremena pa u krug..
E sad u kojemu smo mi dobu?
Laksih vremena?
Recesija 2008,pandemija te uz sve ostale sukobe onda i ovaj ruski fasizam..
Ni sam ne znam,ove nase generacije jos da docekaju da se dokaze da nismo sami u svemiru i moci cemo reci sve smo vidjeli..
Najeli se svega, ne znamo sta cemo od sebe.
Generacije na Zapadu su odrasle u blagostanju, sad sebi izmislja budalastine, iz dosade. Na drugoj strani imas i novopecene kk biva ekonomske sile, mislim, danas kinez prvi put u svojoj istoriju jede tri puta na dan, ima poso, auto, stan…sad i on hoce da ga se nesta pita, a u biti je glup ko zvono. Da ne spominjem one ruske budale, prosralo ga malo s naftom i plinom i odmah bi neke imperije pravio, a teski jado.
Otice ovo sve u tri pmaterine, sve ce izgorit.
Dozvolite da se obratimo

User avatar
ironman
sirius
sirius
Posts: 27290
Joined: 25 Jan 2021, 19:36
Has thanked: 14288 times
Been thanked: 14634 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by ironman » 21 Dec 2022, 20:02

Ima tu istine..
Planeta bi bila puno bolje mjesto bez nekih pripadnika ljudskog roda a onda kad se razmisli malo..zapravo bi bila savrseno mjesto za zivot da ljudi nema uopce :D.
dream of spring..
...at dawn look to the east.

User avatar
Masamune
DeLorean
DeLorean
Posts: 43058
Joined: 12 Dec 2019, 23:29
Mood:
Has thanked: 14244 times
Been thanked: 12808 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Masamune » 21 Dec 2022, 21:44

Planeta bi bila bolja bez ljudi uopšte ako već ulazimo u te priče. Ljudska civilizacija je antiprirodna. Mi smo paraziti i kancer za prirodu i ovu planetu, a sve nas je više i više i resursa je sve manje. To će trajati sve dok priroda ne uzvrati malo jači udarac tipa nekih većih tektonskih poremećaja i slično, a to će biti baš brutalno. Tu neće biti mjesta za emocije i slično. Samo čista destrukcija onoga što njoj čini štetu, a to smo mi.

Ima pomaka u svijetu u smislu zelene energije i sličnog, ali smo daleko od nečeg konkretnog. Ne vjerujem da ćemo ikad prestati biti štetočine za planetu bez obzira na razvoj tehnologije.
When people believe in me I am good, but when people doubt me I am great.

User avatar
Beni
Fuck you
Fuck you
Posts: 26422
Joined: 27 Aug 2019, 17:14
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D
Mood:
Has thanked: 1889 times
Been thanked: 4104 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Beni » 21 Dec 2022, 21:50

Idemo na Mars
Fuck you a friendly note to start the day

User avatar
Koteljubi_kadnisamtu
Inventar foruma
Inventar foruma
Posts: 7001
Joined: 17 Apr 2020, 03:03
Has thanked: 2776 times
Been thanked: 1304 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by Koteljubi_kadnisamtu » 21 Dec 2022, 21:54

ironman wrote: 21 Dec 2022, 19:39
Ni sam ne znam,ove nase generacije jos da docekaju da se dokaze da nismo sami u svemiru i moci cemo reci sve smo vidjeli..
👍
Twiterka

User avatar
BritkiMozak
Osvježenje foruma
Osvježenje foruma
Posts: 1265
Joined: 16 Jul 2022, 17:48
Location: Negdje u Hrvatskoj
Mood:
Has thanked: 140 times
Been thanked: 297 times
Status: Offline

Re: PRIPREMA ZA BUDUĆNOST: Poslodavci kazali kojih pet vještina će biti ključne za djecu

Post by BritkiMozak » 22 Dec 2022, 18:52

ironman wrote: 21 Dec 2022, 19:39 Zapravo je potpuno tacno sto sam negdje procitao.
Teska vremena stvaraju jake ljude,jaki ljudi stvaraju dobra ili laksa vremena a onda ona proizvode slabe ljude koji onda stvore teska vremena pa u krug..
E sad u kojemu smo mi dobu?
Laksih vremena?
Recesija 2008,pandemija te uz sve ostale sukobe onda i ovaj ruski fasizam..
Ni sam ne znam,ove nase generacije jos da docekaju da se dokaze da nismo sami u svemiru i moci cemo reci sve smo vidjeli..
Eh da, da još i to dočekamo. Mislim da bi mnogi ljudi promijenili vjeru / svjetonazor / ideologiju.

Zaboravio si još nadodati nedavne potrese u BiH, pa onaj u HR u Petrinji kojem će uskoro biti dvije godine. A što je najgore tlo se tamo još uvijek povremeno trese. Zadnji potres s epicentrom blizu Petrinje je imao 2,2 stupnja po rihteru.

Ništa posebno u okolnostima kad nema potresa. Ni ne osjetiš ga. A kad ti se tlo drma svako malo osjetiš i da je 1 po rihteru.

A što se tiče zahtjeva poslodavaca prema radnicima oni su kratko i jasno ovaki:
Tražim radnika koji je 25 godina star, s 50 godišnjim iskustvom na poslu sa znanjem engleskog i još barem tri strana jezika. Poželjno znanje iz C++ i grafičkog dizajna.
Stvarnost je katkada gora i od najcrnije mašte.

User avatar
Krokodil Behko
Globalni moderator
Globalni moderator
Posts: 120562
Joined: 21 Apr 2010, 22:40
Location: nesto u čevljanovićima
Has thanked: 7011 times
Been thanked: 7970 times
Status: Offline

Re: Koji će poslovi biti najbolji u budućnosti?

Post by Krokodil Behko » 20 Jan 2024, 09:34

U Tuzli uvode zanimanje instalatera solarnih panela koje je već traženo na tržištu u BiH


Image



Bosna i Hercegovina nalazi se na putu "zelene tranzicije", a domaće tržište već osjeti potrebu za adekvatnim kadrom koje će se baviti instaliranjem solarnih panela. Tim tragom u obrazovni sistem Tuzlanskog kantona uskoro će biti integrirano novo zanimanje instalater fotonaponskih sistema – elektroničar.
Prelazak s konvencionalnih na ekološki prihvatljive izvore energije nešto je ka čemu se Bosna i Hercegovina u potpunosti mora okrenuti, a za to je sve manje vremena koje je nametnula Evropska unija.

Tim tragom u našoj zemlji se pojavljuje sve više fotonaponskih sistema, tačnije solarnih panela koje je moguće vidjeti na krovovima javnih, ali i privatnih objekata.

Međutim, problem predstavlja nepostojanje sofisticiranog kadra koji će se baviti njihovom instalacijom i priključenje na elektroenergetski sistem.


Image


Iz Centra za ekologiju i energiju iz Tuzle navode da se u današnje vrijeme poslom montera fotonaponskih sistema u našoj zemlji bave priučene osobe, koje su primarno elektrotehničari, instalateri električnih vodova, ali i ljudi koji su završili Gimnaziju.

Kako bi se odgovorilo potrebama tržišta, u obrazovni sistem Tuzlanskog kantona će biti integrirano novo zanimanje, odnosno instalater fotonaponskih sistema – elektroničar. Ono će djelovati u Mješovitoj srednjoj elektrotehničkoj školi u Tuzli.


Prema riječima ministra obrazovanja TK Ahmeda Omerovića, najvažniji korak kako bi se uvelo ovo zanimanje, predstavlja saradnja s Pedagoškim zavodom TK i donošenje novog nastavnog plana i programa.

"Trenutno su u toku formalno-pravne procedure za uvođenje ovog zanimanja u Elektrotehničkoj školi u Tuzli, ali važan segment u svemu ovom jeste i obuka kadra - naših profesora koji će predavati ovu oblast. Koji će pripremati sve one učenike koji upišu ovo zanimanje i koji će ih pripremati da steknu određena znanja, vještine i kompetencije kako bi mogli na tržištu rada da daju sve ono što je potrebno. Jedan od razloga iz kojih je ovo zanimanje veoma važno jeste energetska tranzicija koju BiH mora uraditi", navodi Omerović.

S obzirom da je neophodno stvoriti uvjete za uvođenje novog zanimanja, u Tuzli je održana edukacija za profesore elektro i građevinske struke. Ovaj projekat provodi Centar za ekologiju i energiju iz Tuzle, a stručna teorijska i praktična obuka organizovana je sa profesorima iz Švicarske.

"Uvođenje ovog zanimanja sa sobom nosi veliki značaj, ukoliko se želimo uključiti u zelenu tranziciju, uz veće korištenje obnovljivih izvora energije. Mi već sada imamo potražnju za instalaterima fotonaponskih sistema, a ona će u dogledno vrijeme biti još veća", kaže nam direktorica tuzlanskog Centra za ekologiju i energiju Džemila Agić.

Ona ističe da Bosni i Hercegovini neminovno slijedi period u kojem će pored velikih sistema, sve veći broj domaćinstava željeti ugraditi fotonaponske sisteme.

"To će zahtijevati male timove ljudi koji će raditi na terenu, a oni moraju biti obrazovani i stručni, znajući na ispravan način postaviti solarne sisteme koje će potom povezivati u elektroenergetski", naglašava Agić.


Direktor Mješovite srednje elektrotehničke škole u Tuzli Mirnes Avdić potcrtava da je urađeno istraživanje koje je pokazalo da niti jedna škola u BiH ne obrazuje ovaj kadar.

Jedan od partnera u ovom projektu je i Mješovita srednja građevinsko-geodetska škola u Tuzli, koja će nuditi mogućnost prekvalifikacije osoba koje su ranije stekle neko od zanimanja.

"Nakon ovih radionica na sljedećem okupljanju mi ćemo organizovati obuku za odrasle, odnosno nezaposlene osobe koje se vode na evidencijama ustanova za zapošljavanje, a ujedno i osobe koje su već u radnom odnosu i žele se prekvalifikovati te osposobiti za montiranje i pripajanje fotonaponskih panela u mrežu", ističe direktor Mješovite srednje građevinsko-geodetska škola u Tuzli Kadrija Ibišević.

U narednom periodu će biti prevedena knjiga i priručnik pod nazivom "Osnove fotonaponske tehnike" koja sa sobom nosi veliki značaj u kontekstu instalatera fotonaponskih sistema – elektroničara.
online

Post Reply

Return to “Posao & Ekonomija”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest